Kadın hormonları, vücuttaki sinyalleri düzenleyen kapı bekçileri gibi davranır. Hormonlar büyüme, gelişme, üreme, enerji kullanımı, depolama ve elektrolit dengesi gibi çeşitli aktiviteleri düzenler. Dolaşım sistemimiz tarafından vücudumuzda taşınan, bir hücreden diğerine sinyal alışverişinde bulunan habercilerdir. Hormonlar vücudumuzun çalışması için hayati öneme sahiptir, bu yüzden dengede tutulmaları çok önemlidir. Her kadının bilmesi gereken 5 hormon vardır: irisin, östrojen, testosteron, kortizol ve melatonin. Sağlıklı bir hormonal dengenin korunmasında egzersizin rolü vardır.

1. İrisin Hormonu​

irisin_hormunu_kadin.jpg
İrisin yaygın olarak egzersiz hormonu olarak bilinir - orta derecede aerobik dayanıklılık aktivitesi sırasında, kardiyorespiratuar sisteminiz devreye girdiğinde ve kaslarınız çalıştırıldığında salınır. İrisin, sağlıklı bir vücut kütlesini korumamıza, bilişsel işlevimizi geliştirmemize ve yaşlanma sürecini yavaşlatmamıza yardımcı olabilir. Orta derecede yoğun aktivite seansları, kadınlarda irisin düzeylerini %12'ye kadar artırabilir. Direnç antrenmanı, kuvvet antrenmanı, HIIT ve germe en fazla irisini indükleyebilir, bunu başarmak için her gün tam vücut, 30 dakikalık bir antrenman yapmanızı öneririm.

2. Östrojen Hormonu​

ostorejen_hormonu.jpg
Östrojen üremeyi, kemik uzamasını, dikkatimiz ve hafızamız gibi bilişsel süreçlerimizi düzenler. Yağ dokusunda üretilir ve vücudumuzdaki yağın dağılımından sorumludur. Eklemlerimizin etrafında su tutmamıza yardımcı olur ve kolajen sentezini yüksek tutar. Östrojen seviyelerini dengede tutmanın en etkili yolu vücut kütlemizi izlemektir. Genel olarak, formda ve aktif kalmanın kardiyovasküler zindeliği, östrojen metabolizmasını iyileştirme ve diğer faktörlerin yanı sıra yüksek östrojen seviyeleri ile ilişkili bir hastalık olan meme kanserine karşı koruma gibi birçok faydası vardır.


3. Kortizol Hormunu​

kortizol_hormonu.jpg
Kortizol genellikle stres hormonu olarak adlandırılır. Bunun nedeni, şiddetli psikofiziksel stresli koşullar altında kortizol üretiminin artmasıdır. Kortizol seviyemiz yüksekse ne yapılabilir? Vücudumuzun hormonal dengesini birçok faktör etkilese de, kortizol seviyelerini düzenlemenin en iyi yollarından biri tutarlı ve düzenli egzersiz yapmaktır. Kortizol seviyelerinizin düştüğüne dair işaretler arasında saç dökülmesi, yoğun kızarık cilt, osteoporoz ve adet döngüsü düzensizlikleri bulunur. Her zaman size ne olduğunu söylemek için kan testi önerebilecek doktorunuzla konuşun.

4. Testosteron Hormunu​

testosteron_hormonu_ne_ise_yarar.jpg
Testosteronu tipik olarak bir erkek hormonu olarak düşünsek de, doğal olarak kadın vücudunda bulunur. Testosteron, kas büyümesinde, kadının üreme dokularının onarımında ve dolaşımda önemli bir rol oynar. Kadınlar, kuvvet antrenmanının onları daha kaslı yapabileceğinden endişe duyabilir, ancak vücutlarında genellikle erkeklerden çok daha az testosteron bulunur, bu nedenle kuvvet antrenmanı yalnızca yağsız vücut kütlesi eklemelerini ve vücut kompozisyonunu başarılı bir şekilde değiştirmelerini sağlar. Tam vücut büyük kas kütlesi hareketleri, hareketliliği ve çekirdek gücünü korumanın harika bir yoludur.

5. Melatonin Hormunu​

melatonin_hormonu_uyku.jpg
Epifiz beziniz, uyumanıza yardımcı olan bir hormon olan melatonin üretir. Karanlık çöktüğünde, beyniniz yatma saatine hazırlanmak için melatonin üretimini hızlandırır. Bilgisayarlardan ve mobil ekranlardan gelen mavi ışığa maruz kalma, doğal uyku düzeninizi bozabilir ve uyku kalitenizi bozabilir. Fiziksel aktivite melatonin düzeylerini artırabilir, bu da östrojen üretiminin azalmasına, yağ metabolizmasının iyileşmesine ve kanser riskinin azalmasına neden olabilir.