İdrar yolları enfeksiyonu olduğunun anlaşılması için bazı belirtilerin olup olmadığına bakılması gereklidir. İdrar yolları enfeksiyonu farklı belirtiler ile kendisini gösterir. Bazı belirtiler için ise acilen doktora gidilmesi gereklidir. İdrar yolları enfeksiyonu belirtilerinden bazıları şu şekildedir:

 • İdrara çıkarken yanmanın olması,
 • İdrarın tam yapılamadığı hissi,
 • Sık idrara çıkma,
 • İdrarın ağır kokması,
 • İdrar renginin koyu olması.
idrar_yolu_enfeksiyonu_belirtileri_tedavisi-1-600x375.jpg


Hangi Belirtiler İçin Doktora Başvurulmalıdır?
İdrar yolları enfeksiyonu evde tedavisi için önerilen yöntemler uygulanarak bu rahatsızlıktan kurtulabilmek mümkündür. Fakat bazı belirtiler ortaya çıkmışsa acil olarak doktora gidilmesi şarttır. Bu belirtiler ise şunlardır:

 • Mide bulantısıyla beraber kusma,
 • Ateşin çıkması,
 • Sırtta ağrı olması.
Bunların dışında 65 yaşından büyük olan ve hamile olan kişilerin de herhangi bir belirti ile karşılaşmaları halinde doktora başvurması gereklidir.

İdrar Yolları Enfeksiyonunun Nedenleri
Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonunun görülmesinin en önemli sebebi prostatittir. Kadınlarda ise genellikle sistit idrar yolu enfeksiyonuna yol açar. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonun görülmesi daha sık yaşanabilir. Bunun da nedeni kadınların dışarından mikrop kapma ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. Kadınlarda bakteriler idrar kanalına ve idrar torbasına doğru kolay bir şekilde yayılabilir.

idrar_enfeksiyonu_nasil_gecer_bitkisel-600x371.jpg


İdrar Yolları Enfeksiyonda Su İçmenin Önemi
İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için başvurulabilecek farklı yöntemler vardır. Bunlardan bir tanesi uzman doktorun yazdığı ilaçlardır. Bunun yanı sıra ağır bir enfeksiyon geçirilmiyorsa evde de tedavi yöntemleri denenebilir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için hangi yöntem kullanılacaksa kullanılsın suyun da fazla tüketilmesi gereklidir. Su idrar yollarındaki enfeksiyonun vücuttan atılabilmesini sağlayan en önemli şeylerden bir tanesidir. Evde tedavi yöntemleri denenmesine rağmen idrar yolları enfeksiyonu geçmiyorsa kesinlikle doktora gidilmelidir. Bu tarz bir enfeksiyonun tedavisi için antibiyotik kullanılması gerekecektir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi İçin Öneriler Tıklayın !

İdrar Yolu İltihabı İçin Maydanoz Kürü Tıklayın !

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Yolları Tıklayın !

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi İçin Doğal Reçeteler Tıklayın !


Hamilelikte İdrar Yollarınızı Koruyun Tıklayın !
 • idrar_enfeksiyonu_tedavisi.jpg
  idrar_enfeksiyonu_tedavisi.jpg
  73,4 KB · Görüntüleme: 543