Doğa ile bütünsellik, gizem ve mahremiyet ile doğal aydınlatma temalarının kullanılması, Japon evi nasıl yapılır konusunun temel faktörleridir. Japon filmlerinde sempatik çatıları, otantik yaşam tarzları ile farklı bir mimari sunan Japonların evlerinde kullanılan teknikler şu şekildedir;

Japon Evleri Nasıl Yapılır?
Wagoya_japan_evleri.jpeg

Wagoya

  • Wagoya
Çivi kullanılmadan sadece halat ile bağlanarak kullanılan teknik, Wagoya’dır. İç içe geçen ahşap bağlantılar olarak çerçevelerin oluşumunda kullanılır. Bambu ağacından neler yapılır konusunda, Japon mimarisi teknikleri sunuluyor.

Ranma_evleri-600x462.jpg


  • Ranma
Odaların aydınlanmasını ve ışık gelmesini sağlayan Shoji (sürgülü paneller) ve Fusuma’ların (oda bölümlerinde kullanılan paneller) üzerinde kullanılan ahşap oymalardır. Doğal aydınlatma tekniği olarak kullanılır.

Amado_japan_evleri-600x400.jpg


  • Amado
Güvenlik, gizlilik ve mahremiyet gibi nedenlerle evi kapatmak için kullanılan dış panjurlara denir. Duvar dekorasyonu nasıl yapılır konusunda Japon tekniği ile özellikle fırtına panjurları olarak ve tayfunlara karşı korunmak için kullanılır.

japon_perdeleri-600x400.jpg


  • Sudare
Ahşap, bambu veya doğal malzemelerden yapılan pencere kaplama tekniği olarak kullanılır. Genellikle yatay şekilde yapılır ve ilkbahar- yaz aylarında kullanılır. Güneş ısısını engellemek, serinlik sağlamak için rüzgarın içeriye girmesini sağlayan bir tekniktir.

Engawa_japon_Ev_dekorasyonu-600x422.jpg


  • Engawa
Ev içerisindeki koridorlar olarak kullanılır. Çiçek düzenleme sanatı sergilenen bu alan, dış alan açıldığında, evin veranda alanı olacak teknikle yapılır. Yazın veranda, kışın evin koridorları olarak kullanılır ve sanat eserleri sergilenen alan olarak yapılır.

Shoji_dekor-600x400.jpg


  • Shoji
Avize modelleri kullanmaya gerek kalmadan, doğal aydınlatma kullanılan Japon mimari içeriğidir. Shoji, sürgülü olarak kullanılan ve tamamen gün ışığından faydalanarak iç alanların aydınlatmasını sağlayan tekniktir. Beyaz ince kumaş ya da saydam kağıtlar kullanılarak yapılan boydan boya sürgülerdir.

Japon Çiçek Düzenleme Sanatı (İkebana) Tıklayın !
Japon Dekoratif Top Süsleme Sanatı Tıklayın !
Duvar Süslemeleri Nasıl Yaplır?
  • Beğen
Reactions: OriginalNIKITA