Kadınları son derece rahatsız eden idrar kaçırma nedenlerini sizler için bir araya getirdik!

Hiç olmadık yerlerde ve zamanlarda istemsizce idrar kaçırma sorunu yaşıyor ve zor durumda mı kalıyorsunuz? Aynı zamanda idrar kaçırma nedeninizi merak ediyorsanız yazımız sizin için faydalı olabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri Neler?

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen idrar kaçırma sorununun birçok nedeni olabilir. Şimdi bu nedenlere birlikte göz atlım.

Mesane Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları olarak ta bilinen bu rahatsızlık çoğu kadında idrar kaçırmaya neden olabiliyor. İdrar yolları enfeksiyon kapar ve idrar yolu sinirleri aşırı şekilde uyarıldığı için bu sorun yaşanır.

Gebelik

İdrar kaçırmaya neden olan durumlardan biri de gebelik. Gebelik döneminde bebeğinizin idrar torbanıza yaptığı baskından dolayı da bu sorunu yaşayabilirsiniz.
kadinlarda-dirar-kacirma-nedenleri-neler-1.jpg


Normal Doğum


Kadınlarda normal doğum sonrasında pelvik kasları eski sıkılığını ve hassasiyetini kaybeder. Bunun sonucunda ise normal doğum sonrasında idrar kaçırma sorunları yaşanabilir.

Yaşlılık-Menopoz

İdrar kaçırma sorunları sadece doğum yapan kadınlarda görülür diye bir genelleme yok. Belli bir yaşın üzerindeki kadınlarda da bu rahatsızlık yaşanabilir.

Kronik Kabızlık ve Aşırı Kiloluluk


Kabızlık ve obezite durumları da pelvik taban kaslarına aşırı baskı oluşturduğundan dolayı idrar kaçırma sorunlarına neden olabiliyor.

*Bunların dışında kontrolsüz şeker hastalığı gibi sağlık sorunları da idrar kaçırma nedenleri arasında.

Bu bilgiler öneri niteliğinde olup, kesin bilgi için uzmana danışınız!

Editör: Neşe Akbaş