Kış mevsimi ile birlikte virüslerin ve enfeksiyonların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Birçok insan kış mevsiminde hastalanır. Bunun nedeni, dışarıdaki hava soğuk olduğunda hepimizin içeride kalmayı sevmemizdir. Böylece yakınlık nedeniyle birbirimizin mikroplarını soluruz ve kolayca hastalanabiliriz. Ancak ne yediğinize dikkat ederseniz, kendinizi soğuk algınlığı ve grip gibi hava kaynaklı enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelmekten koruyabilirsiniz. Bazı yiyecek türleri bağışıklığınızı artırabilir ve kış aylarında sizi sağlıklı tutabilir. Kış aylarında sağlıklı kalmanızı sağlayacak en iyi yiyecekler...

Kış Aylarında Sağlıklı Kalmanızı Sağlayacak En İyi 9 Yiyecek​

İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sağlığınızı kış aylarında zirvede tutmak için tüketmeniz gereken yiyecekler;
 1. Kırmızı Biber Yiyin: Kış aylarında sağlıklı kalmak istiyorsanız kırmızı dolmalık biber tüketmelisiniz. Bunun nedeni, kırmızı dolmalık biberlerin yüksek miktarda C Vitamini içermesidir. C vitamini bağışıklığı güçlendirmek için iyi olduğundan, vücudunuz soğuk algınlığı ve griple kolayca savaşabilir.
 2. Zerdeçal Yiyin: Zerdeçal aslında birçok sağlık yararıyla bilinir. Bununla birlikte, kışa özgü faydalardan bahsettiğimiz için, zerdeçalın iltihabı azaltmaya ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini aklınızda bulundurmalısınız.
 3. Bol Fındık Yiyin: Kaju fıstığı, fındık ve badem gibi kuru yemişler yemek, kış mevsiminde bağışıklığı artırmanıza yardımcı olabilir. Bunun nedeni vücutta çok fazla ısı üretmeleridir. Hurma ve ceviz de iyi seçeneklerdir.
 4. Yeşil Çay İçin: Kış mevsiminde yeşil çay içmek vücudunuzun hastalıklara karşı savaşma yeteneğini geliştirmenize yardımcı olabilir. Bunun temel nedeni, bu içeceğin antioksidan özelliklere sahip olması hastalıklarla savaşmaya yardımcıdır. Aynı zamanda, soğuk havalarda hissedebileceğiniz uyuşukluğu, halsizliği ve yorgunluğu yenmenize yardımcı olabilecek küçük miktarlarda kafein içerir!
 5. Rezene Tüketin: Rezene, C vitamini ve Potasyum, Bakır, Kalsiyum, Manganez, Çinko, Demir, Magnezyum ve Selenyum gibi çeşitli temel mineraller açısından da zengin bir bitkidir. Bunu tüketmek, bağışıklığınızı artırmanıza ve enfeksiyon kapma olasılığını azaltmanıza yardımcı olabilir.
 6. Yoğurdu Yemeklerle Karıştırın: Yoğurt, doğal bir probiyotiktir. Bu, iyi bağırsak bakterileri içerdiği anlamına gelir. İyi bağırsak bakterileri, temelde sindirim sisteminizde bulunan ve normal sindirim işlevlerini destekleyen sağlıklı bakteri türleridir. Varlıkları bağışıklık da dahil olmak üzere farklı vücut işlevlerini etkilediği için vücudunuzun enfeksiyonları ve hastalıkları önlemesine yardımcı olurlar.
 7. Brüksel Lahanası yiyin: Brüksel lahanası, hücresel hasarı önlemenize yardımcı olabileceğinden diyetinize dahil edilecek iyi sebzelerdir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize ve hastalanmanıza engel olmanıza yardımcı olabilecek yüksek düzeyde antioksidan içerirler. Ayrıca vitamin bakımından da çok zengindirler ve yüksek miktarda C, A ve B12 vitamini içerirler.
 8. Somon Balığı yiyin: Somon, kış aylarında yemek planınıza eklemek için çok önemli bir besin maddesidir. Bunun nedeni, bu balığın bağışıklık sisteminizdeki T hücrelerinin sayısını artırmanıza yardımcı olabilmesidir. Daha yüksek miktarda T hücresi olan kişiler kolayca hastalanmaya daha az meyillidir. Ek olarak D vitamini gibi temel besinleri almanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda proteinler ve omega-3 yağ asitleri bakımından da zengindir.
 9. Sarımsak tüketin: Sarımsak, enfeksiyonlardan kurtulmak için iyi olan bazı sülfürik bileşiklerin yanı sıra yüksek miktarda kalsiyum, potasyum içerir. Sarımsak Yutmak Zayıflatır Mı? Günde Bir Diş Sarımsak Yutmak Ne İşe Yarar?

Kış Aylarında Sağlıklı Kalmak İçin Diğer İpuçları​

kis_aylarinda_egzersiz.jpg
Diyetinize özen göstermenin yanı sıra, kış aylarında sağlıklı kalmak için şu kolay ipuçlarını da takip edebilirsiniz:

 • Düzenli olarak egzersiz yapın. Bu, kilo alımı ve obezite ile bağlantılı hastalıkları önlemenize yardımcı olabilecek kilo alımını önlemenize yardımcı olabilir. Egzersiz, vücudunuzun aktif kalmasına ve soğuk aylarda hissedebileceğiniz tembelliği yenmesine yardımcı olur. Ayrıca, sağlıklı kalmanızı sağlayan bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur.
 • Mümkün olduğunca şekerli ikramlardan kaçının. İşlenmiş gıdalar ve yapay şekerli yiyecekler sağlığınız için kötü olabilir. Bir paket cipsle içeride kalıp film seyretmek isteyebilirsiniz, ama bunu yapmayın! Cips yerine sağlıklı atıştırmalıklar tüketin. Gece Bile Yenmesi Sağlıklı 9 Atıştırmalık Yiyecek
 • Ellerinizi düzenli olarak yıkayın! Soğuk mevsimde birçok insan üşüdükleri için suyla temastan kaçınır. Ama bunu yapmayın. Ellerinizi temiz olması için en az 20 saniye yıkayın!
 • Mikropların size yayılmasını önlemek için hasta insanlardan uzak durun!

Soğuk algınlığı veya grip olmak korkunç olabilir. Sizi yorgun, sinirli ve hasta hissettirir ve kimse bu şekilde hissetmek istemez. Bu yüzden bu yazıda bahsedilen önlemleri almalı ve kış geldiğinde bile sağlıklı kalmaya özen göstermelisiniz!