Doğum sonrası depresyon nedir?

Doğum sonrası depresyon, bebek sahibi olduktan sonra meydana gelen bir depresyon türüdür. İnsanların %15'ini etkiler. Doğum sonrası depresyonu olan kişiler duygusal iniş çıkışlar, sık ağlama, yorgunluk, suçluluk, kaygı yaşar ve bebeklerine bakmakta zorlanabilirler. Doğum sonrası depresyon ilaç ve danışmanlık ile tedavi edilebilir.

Doğum sonrası depresyon (PPD), birisi doğum yaptıktan sonra meydana gelen bir depresyon türüdür. Doğum sonrası depresyon sadece doğum yapan kişiyi etkilemez. Taşıyıcı anneleri ve evlat edinen ebeveynleri de etkileyebilir. İnsanlar bebek sahibi olduktan sonra hormonal, fiziksel, duygusal, finansal ve sosyal değişimler yaşarlar. Bu değişiklikler doğum sonrası depresyon belirtilerine neden olabilir.

Doğum sonrası depresyon nedir?​


Bebek sahibi olmak, yaşamı değiştiren bir deneyimdir. Ebeveyn olmak heyecan verici ama aynı zamanda yorucu ve bunaltıcı olabilir. Bazı kadınlar için doğumdan sonra birkaç hafta “annelik hüznü (bebek hüznü, lohusa sendromu)” hissetmek normaldir. Doğum sonrası depresyonda üzüntü, yalnızlık, değersizlik, huzursuzluk ve kaygı duyguları birkaç haftadan çok daha uzun sürebilir.
lohusalik_depresyonu_yasadiniz_mi_nasil_atlattiniz_tedavisi.jpg
Bir bebek sahibi olduktan sonra, birçok kadın ruh hali değişimleri yaşar. Bir an kendilerini mutlu hissederler ve sonraki dakika ağlamaya başlarlar. Biraz depresif hissedebilir, konsantre olmakta zorlanabilir, iştahlarını kaybedebilir veya bebek uyurken bile iyi uyuyamadıklarını görebilirler. Bu semptomlar genellikle doğumdan yaklaşık 3 ila 4 gün sonra başlar ve birkaç gün sürebilir.

Yeni bir anneyseniz ve bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, bebek hüznü (lohusa sendromu) yaşayabilirsiniz. Bebek hüznü erken anneliğin normal bir parçası olarak kabul edilir ve genellikle doğumdan sonraki 10 gün içinde geçer.

Doğum sonrası depresyon nasıl teşhis edilir?​

Doğum sonrası depresyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla görüşün. Doktorunuz sizinle belirtileriniz ve duygularınız hakkında konuşacaktır. Size ne kadar süredir depresyonda olduğunuzu soracaktır. Doktorunuz, depresyonunuz hakkında bir anket doldurmanızı veya hormon seviyenizi kontrol etmek için bir kan testi yapmanızı isteyebilir.
  • Beğen
Reactions: Bal0ncuk