Çığır açan bir çalışma, vücudun enerjiyi kullanma şeklinin önceden düşünülenden kökten farklı olduğunu gösteriyor. İşte, bilmeniz gereken şaşırtıcı gerçekler.

Muhtemelen metabolizmanızı kalori yakmak için egzersiz yaptığınızda yanan bir ateş olarak düşünüyorsunuz. Egzersiz sırasında bazı kaloriler yakılır, ancak yediklerinizin çoğu hücrelerinizin yaptığı sürekli çalışmayı beslemek için kullanılır.

Metabolizma Yaşlandıkça Önemli ölçüde Yavaşlamıyor​


Yıllardır metabolizmanızın gençken zirve yaptığını ve orta yaşa yaklaştıkça önemli ölçüde yavaşladığını duydunuz. Ancak araştırmacılar, metabolizmanın çok daha erken zirve yaptığını ve çok daha sonra düştüğünü ve dört farklı aşaması olduğunu keşfettiler. Bebeklikten 1 yaşına kadar metabolizma en yüksek seviyededir ve bir bebeğin metabolizma hızı bir yetişkininkinden yüzde 50 daha yüksektir. 1 ila 20 yaşları arasında metabolizma yılda yaklaşık yüzde 3 düşer. Daha sonra 20 ila 60 yaşları arasında metabolizma sabit kalır. 60 yaşından sonra yavaş yavaş azalmaya başlar (yılda yüzde 0.7). 40 yıl boyunca günde ortalama 2.500 gibi sabit bir oranda kalori yaktığınız anlamına gelir. Ve 60 yaşındaki bir kişi, 20 yaşındaki bir kişi ile aynı metabolizmaya sahiptir.

Cinsiyet Metabolizmayı Etkilemez​


Erkek metabolizması hakkında özel bir şey yok. Erkekler daha büyük olma eğilimindedir ve vücutları daha yağsız kas ve daha az yağdan oluşur. Kas, yağdan daha fazla enerji kullanır, bu da farkı açıklar (erkeklerin kadınlardan daha hızlı bir kilo verebilmelerinin nedeni). Bilim adamları bu faktörleri kontrol ettiler ve metabolik hızda hiçbir fark bulamadılar.

Kas Kütlesi Önemlidir​


Sahip olduğunuz hücre türlerinin yaptıkları iş miktarını ve yaktıkları enerjiyi etkiler. Yağınızdaki bir hücre, kaslarınızdaki bir hücre kadar meşgul değildir. Çok fazla yağsız kütleniz varsa, daha fazla yağ kütlesi olan birinden daha verimli kalori yakarsınız. Bu nedenle egzersiz, özellikle kas geliştirme kuvvet antrenmanı faydalı olabilir.

Peki Metabolizmayı Artırabilir Misiniz?​

metabolizmaniz_hakkinda_bilmeniz_gereken_gercekler.jpg
İlk olarak, gerçeklik kontrolü: Metabolizmayı artırmanın kanıtlanmış bir yolu yok. Ancak egzersiz ve diyet bir fark yaratır. Bunu şu şekilde düşünün: Her gün belirli sayıda kalori yakıyorsunuz, ancak onları nasıl yakacağınıza siz karar veriyorsunuz. Onları egzersize harcarsanız, egzersiz yapmayan birine göre çok daha sağlıklı olacak ve daha az iltihaplanmaya sahip olacaksınız. Aynı şey yemek için de geçerlidir. Vücudunuzu nasıl besleyeceğinize siz karar verirsiniz.