Miyaljik ensefalomiyelit ve kronik yorgunluk sendromu nedir?

Miyaljik ensefalomiyelit ve kronik yorgunluk sendromu, minimum fiziksel veya zihinsel aktiviteden sonra semptomlarda artış ve fonksiyonda azalma olan efor sonrası halsizlik (PEM) olarak adlandırılır.

Miyaljik ensefalomiyelit/kronik yorgunluk sendromu (ME/CFS) nedir?​


Miyaljik ensefalomiyelit ve kronik yorgunluk sendromu (ME/CFS), karmaşık ve engelleyici bir hastalıktır. Beyin, kaslar, sindirim, bağışıklık ve kalp sistemleri dahil olmak üzere vücudun birçok bölümünü etkilemesine rağmen, Dünya Sağlık Örgütü tarafından nörolojik bir bozukluk olarak sınıflandırılmıştır.

"Miyaljik ensefalomiyelit" terimi, kaslarda ağrı ve beyin ve omurilikte iltihaplanma anlamına gelir. Bilim adamları, ME/CFS'li kişilerin vücutlarındaki bazı biyolojik değişiklikleri anlamaya başlıyorlar, ancak bunu nasıl önleyeceklerini veya tedavi edeceklerini henüz bulamadılar.
Miyaljik ensefalomiyelit ve kronik yorgunluk sendromu.jpg
Araştırma, ME/CFS'nin aşağıdakileri içeren sorunlarla ilişkili olduğunu bulmuştur:
  • Vücudun hücresel düzeyde enerji üretme yeteneği
  • Bağışıklık, nörolojik ve hormonal sistemler
  • Kan basıncı ve kalp atış hızı regülasyonu
  • Sindirim Uyumu
  • Biliş – bilginin ne kadar hızlı işlendiği

ME/CFS her yaştan, etnik kökenden ve sosyoekonomik kökenden erkek, kadın ve çocukları etkiler. Hastalığı olan kişilerin %75-80'i kadındır.

Miyaljik ensefalomiyelit ve kronik yorgunluk sendromu ne sebep olur?​


Araştırmacılar, hastalıkla yaşayan insanlarda birçok biyolojik anormallik tespit etmesine rağmen, henüz nedenini bilmiyoruz. Bazı insanlar için hastalık, bir enfeksiyon, toksik maruziyet, anestezi, aşılama veya araba kazası gibi travma ile aniden tetiklenebilir. Diğer insanlarda, ME/CFS aylar veya yıllar içinde yavaş yavaş gelişebilir.

Araştırmalar, miyaljik ensefalomiyelit ve kronik yorgunluk sendromu'nun biyolojik bir hastalık olduğunu ve fit olmama veya zihinsel sağlık sorunlarından kaynaklanmadığını açıkça göstermektedir.
  • Beğen
Reactions: Bal0ncuk