Organik şampuanlar son yılların popüler saç bakım ürünlerinden olmayı başardı. Doğala dönüş temasının yoğun olduğu bu dönemde saç bakımlarında sülfat, paraben gibi maddeleri içermeyen şampuanlar birçok kişinin tercihleri arasına girdi. Piyasadaki şampuanlardan daha pahalı olan bu ürünler gerçekten işe yarıyor mu?

Organik şampuanların prensibinde saç derisindeki kiri doğal bitki özleri ile temizlemek vardır. Genellikle doğal meyve özleri ve bitki yağları barındırırlar. Saç köklerini doğal yağlar ile beslemeyi ve kimyasal madde içermemesinden dolayı saçı kurutmamayı vaat eden ürünlerdir.

Bu şampuanları kullanmaya başladığınız ilk haftalarda istediğiniz etkiyi göremeyebilirsiniz. Nedeni ise kimyasal maddeler ile yıkanmaya alışan saç derisinin derinlemesine temizlenmesi zor olacaktır. Yıkandıktan sonra saçta kir kalmaz ancak silikon gibi içeriği olmadığı için istediğiniz parlaklık hemen oluşmaz. Zaman içerisinde saçın doğal bakımları ve onarımlarının gerçekleşmesi ile saça ışıltı kazandırılmış olur.

Organik şampuanların birçoğunda hayvanlar üzerinde deney yapılmadan üretilmiş olması ve geri dönüşüm özelliği olan kutular içinde olması doğa dostu olduğunu gösterir. Kısa vade de istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz ancak uzun vade de daha sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlayabilir.
  • Beğen
Reactions: mertylmaz