Panik ataklar küçük hususlardan biri değil; korkutucu, rahatsız edici ve günlük hayatınıza karışabilen durumlardır. Endişeden arınmanız adına anksiyete ve panik ataklar için ipuçları hazırladık. Böylece günlerinizi daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Panik Atak Nedir?
Panik atak, birkaç dakika içinde yükselen aşırı anksiyete ve korkunun ani başlangıcıdır. Yaygın panik atak semptomları arasında hızlandırılmış kalp atım hızı, çarpıntı, titreme, nefes darlığı, boğulma hissi, göğüs ağrısı-rahatsızlığı, titreme, ısı hissi, baş dönmesi, baygınlık hissi, hissizlik, korku, kaybetme kontrolü ve hatta ölüm korkusu yer alır.

Neyse ki, en zor günlerinizde size yardımcı olabilecek endişe ve panik atakları için epeyce doğal çözüm var.

panik_atak_nedir_evde_panik_atak_cozumleri_tedavisi-600x338.jpg
panik atak nedir evde panik atak tedavisi[/caption]
Panik Ataklar için Essentials Yağlar
Kendinizi doğal olarak sakinleştirmek istiyorsanız, uçucu yağlar bunu yapmanın en iyi yollarından biridir.

Lavanta, buhur, bergamot, vetiver, gül yağı, nane, adaçayı, papatya, sandal ağacı ve ylang ylang gibi esansiyel yağlar sakinleşir ve rahatlamanıza yardımcı olur. Endişe veya panik atak geliyorsa, bu yağlardan herhangi birini, buhur ile yakın ve gözlerinizi kapatıp rahatlamaya çalışın.

Panik Ataklar İçin Solunum Egzersizleri
Dışarıda medyana gelen panik atakları durdurmak istiyorsanız, nefes egzersizleri en umut verici stratejinizden biri olacaktır. Anksiyete atağınız olduğunda, nefesleriniz daralabilir ve nefesinizi tutamayacağınız hissine kapılabilirsiniz.

Aşağıdaki 3 nefes egzersizi sayesinde ataklarınız hafif geçecektir, ancak her gün egzersizleri tekrarlamalısınız.

Derin nefes: Derin soluma, endişe için en yaygın solunum tekniklerinden biridir, ancak herkes için her zaman kolay değildir, alışmanız gerekir. Oturun ve kollarınızı kolçakların üzerine koyun. Burnunuzdan derin bir nefes alın, nefes alımı yaklaşık 5 saniye sürsün, nefesi 3 saniye tutun ve 7 saniye boyunca ağzınızdan nefes almaya başlayın. 10 kez tekrarlayın zamanla 20 kata kadar tekrarlayabilirsiniz.

CO2 Tekrar Nefes Alma: Eğer hiperventilasyon oluyorsanız, bu nefes alma tekniği panik atakınızın şiddetini azaltmak için oksijen ve karbondioksit seviyenizi yeniden dengeler. Ellerini ağzına koyun ve yavaşça ve derinden nefes alın. Normal uzunlukta nefes alın ve 5 ila 10 defa tekrarlayın.

Alternatif burun deliği nefes alma: Parmağınızı sağ burun deliğinizin üzerinde tutun ve sol burun deliğinden nefes alın. İnhalasyonun zirvesine ulaştıktan sonra, sağ parmak parmağınızı sol burun deliğinizin üzerine yerleştirin ve sağ burun deliğinden nefes verin. Bu 3 ila 5 defa tekrarlayın.

Panik Bozukluğu / Panik Atak Bilgi Ve Paylaşım Alanı için Tıklayın !

Hamilelikte Panik Atak Ve Tedavisi için Tıklayın !