PCOS saç dökülmesi, özellikle kafa derisinin ön ve tepe (orta) bölgesinde saç incelmesi ile başlar. Bu aynı zamanda androgenetik alopesi veya genellikle PCOS ile ilişkili kadın tipi saç dökülmesi olarak da bilinir. Bununla birlikte, polikistik over sendromu saç dökülmesi herhangi bir yara izi içermez, bu da saç köklerinin hala aktif olabileceği anlamına gelir.

PCOS saç dökülmesi aylarca veya yıllarca sürebilir ve zamanında tedavi edilmezse kalıcı hale gelebilir.

PCOS nedeniyle saç dökülmesi yaşıyorsanız, derhal bir doktora danışın ve reçete edilen tedavi ve ilaçları uygulayın.

PCOS saç dökülmesinin tedavisi için erken teşhis çok önemlidir. Tedavi edilmezse PCOS kalıcı saç dökülmesine ve kelliğe neden olabilir. İşte göz önünde bulundurmanız gereken tedavi seçenekleri.

PCOS Saç Dökülmesi İçin Evde Çözümler​


1. Çemen otu tohumları​

cemen_otu_tohumu_pcos_sac_dokulmesi.jpg
Anekdotsal kanıtlara göre, çemen otu tohumları saç sağlığını iyileştirmeye ve saç dökülmesini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Malzemeler;
 • Çemen tohumları
 • Bir bardak ılık su
 • Bal (isteğe bağlı)
Nasıl Yapılır?

Çemen otu tohumlarını gece boyunca bir bardak ılık suda bekletin. Bu suya bal ekleyip sabahın erken saatlerinde aç karnına içebilirsiniz.

2. Aloe Vera Suyu​

pcos saç dökülmesi nasıl önlenir
Anekdot niteliğindeki kanıtlar, sabahın erken saatlerinde aç karnına bir bardak aloe vera suyu içmenin hormonal dengesizlikleri düzenleyebileceğini ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Malzemeler;
 • Aloe vera jeli
 • 1 bardak ılık su
 • Bal (isteğe bağlı)
Nasıl Yapılır?

Aloe vera jelini suyla karıştırın. Bal ekleyin (isteğe bağlı). Her gün sabahın erken saatlerinde tüketebilirsiniz.

3. Tarçın​

polikistik_over_sendromu_sac_dokulmesi_dogal_cozumler_careler.jpg
Diyetinize tarçın dahil etmek, hormon seviyelerini düzenlemeye ve saç dökülmesini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Ancak, bu etkileri ispatlayacak bilimsel bir kanıt yoktur.

Malzemeler;
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 su bardağı sıcak su
 • Bal (isteğe bağlı)
 • ½ çay kaşığı limon suyu (isteğe bağlı)

Nasıl Yapılır?

En iyi sonucu almak için tarçın tozu, bal ve limonu bir bardak ılık suda karıştırın ve aç karnına için.

PCOS Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yenmeli?​

pcos saç dökülmesi nasıl önlenir
Diyetinize yeterli miktarda protein ekleyin. Vücuttaki yetersiz besin ve protein seviyeleri saç dökülmesine bağlıdır. Balık, tavuk ve mercimek gibi yağsız protein tüketin.

Araştırmalar, PKOS'lu hastalarda çinko desteğinin saç dökülmesini azaltabileceğini buldu. İstiridye, nohut, yoğurt, fasulye, kuruyemiş ve kepekli tahıllar gibi yiyecekler tüketin. Ayrıca doktora danışabilir ve çinko takviyeleri alabilirsiniz.

Diyetinize fasulye, fındık, mercimek, ıspanak, barbunya ve bezelye ekleyin. Bunun nedeni demir eksikliğinin saç dökülmesine neden olabilmesidir.

Vücudunuzdaki vitamin ve mineral eksikliğiyle mücadele etmek için multivitamin takviyeleri alabilirsiniz. Uygun dozaj için bir doktora danışın.

Rafine un (beyaz ekmek, pizza hamuru, makarna, beyaz pirinç gibi), şeker, kızartılmış ve hızlı yiyecekler gibi işlenmiş yiyecekleri yemekten kaçının. Bu enflamatuar gıdalar, PKOS'ta yaygın olan insülin direnci gibi metabolik durumları şiddetlendirebilir.

 • pcos_sac_dokulmesi_nasil_onlenir.jpg
  pcos_sac_dokulmesi_nasil_onlenir.jpg
  37,7 KB · Görüntüleme: 50