Saçlarımı daha yeni yıkadım neden çabuk yağlanıyor? diyorsanız nedenleri bunlar olabilir.

Çabuk yağlanan saçlar kadın erkek herkesi rahatsız eder. Yıkanmamış ve bakımsız bir görünümde olmayı kimse istemez sanırım.

Saçlarınızın üstünde kocaman bir yağ tabakası varmış hissi sizi çıldırtmaya yeter. Saçlarınız kalınsa yağlı saçlar bir nebze daha iyi şekle sokulur ancak saç telleriniz ince yapılıysa vay halinize. Yağlanan saçları doğal olarak şekillendirmek kolay olmaz.

Peki ya saçlar neden çabuk yağlanır ve çözüm önerileriniz neler diyorsanız işte açıklıyoruz..

Saç Yağlanmasına Zemin Hazırlayan Nedenler

Yağlı saç derisi: Eğer saç deriniz yağlı yapıdaysa saçlarınızın yağlanması kaçınılmaz olur. Saçlarınızda aşırı bir yağlanma oluşturduğunda kepek oluşumu başlar. Saç derinizdeki yağlanmadan kurtulmak için özel olarak yağlı saçlar için üretilen özel şampuanları deneyebilirsiniz.

Ağır kremler: Saçlarınıza duş esnasında ya da duştan sonra bakım amaçlı sürdüğünüz ağır kremler saçlarınızın çabuk yağlanmasına neden olur. Saçlarınız aşırı yağlanmaya başladığında bu tür kremleri bir süre kullanmayın. İlla da kullanacaksanız eğer hafif ürünleri kullanın.

Saç spreyleri, jöle ve köpükler: Ağrı kremler gibi bu saydıklarımızda saçların aşırı yağlanmasına neden olur. Saç deriniz yağlanmaya çok müsaitse bu ürünleri sık tercih etmeyin.

Saçlarınızda oluşan fazla yağı arındırmak için saçlarınızı sık sık yıkayın. Ancak yıkama esnasında saçınızdan çok saç derinize yoğunlaşın. Bunun için pratik bir öneri istiyorsanız saçlarını şampuanlarken saçlarınızı avuçlarınızla değil parmaklarınızla ovalayın.

Saç yağlarından kurtulmak için saçlarınızı ne sıklıkla yıkayacağına artık siz karar vereceksiniz. Çünkü herkesin saç yapısı aynı değil. Bu nedenle belirttiğimiz sıklık sizin saçınızın daha çok yağlanmasına neden olabilir ya da yağlanmayı gidermeyebilir. En mantıklısı deneme-yanılma uygulaması ile uygun olan saç yıkama sıklığını bulmanız.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra yumuşatmak amacıyla bile saç kremi kullanmayın. Saçların iyice matlaşmasına neden olur.

Evet bizim önerilerimiz bu kadardı ya sizin önerileriniz neler? :)