Kimyasal gebelikler döllenmiş yumurtanın rahme tutunmadan düşmesi durumudur. Erken dönemde oluştuğu için fark edilmeyebilir. Anne adaylarında B-HCG gebelik hormonun artması ile farkedilir. Bu düşükler genellikle tahlil sonuçlarından sonra ortaya çıkar. Anne adayı sessiz düşükleri normal adet döngüsü olarak düşünebilir.

Sessiz Düşük Neden Olur?


Kimyasal gebeliklerde kan tahlillerinde ya da ultrason muayenesinde bir nedene rastlanmayabilir. Erken evrede gelişemeyen embriyoda kromozom sorunları olduğu düşünülür. Genetik bozukluklara bağlı olarak gelişemeyen bebek rahimde tutunamaz.

Sessiz Düşük Belirtileri Nelerdir?

Normal düşüklerde olduğu gibi şiddetli ağrı ve kanama oluşmaz. Anne adayı hamile olduğunu fark etmediği için ara kanama ya da adet kanaması olduğunu düşünür ve doktora başvurmaz. Kimyasal gebelik olduğu anlaşılmayabilir.

Sessiz Düşük Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelik erken evrede olur ve kendiliğinden sonlanır. Kandaki B-HCG seviyesi kontrol edilir ve normale dönmesi beklenir. Embriyo küçük olduğu için cerrahi müdahale gerektirmez.

Sessiz Düşük Sonrası Hamilelik

Anne adayının üreme sağlığında bir sorun yoksa sonraki gebelik normal bir şekilde devam eder. Diğer gebelikler ile aynı riskler içerir. Anne adayının kimyasal düşükten sonra en az iki ay hamile kalması önerilmez.