Sırt Ağrısıyla Savaşmak için 10 Uçucu Yağ

Kronik sırt ağrısı çeken biriyseniz, çare bulma arayışınızda muhtemelen tükenmişsinizdir. Birden fazla doktor ve uzman görmekten reçetesiz ve reçeteli ilaçları denemeye kadar istediğiniz sonuçları alamadıysanız uçucu yağları deneyin. Bel ağrınıza karşı savaşmak için doğal ilaçlar kullanmanın zamanı gelmiş olabilir. Bilinen en iyi çözümlerden biri, uçucu yağların kullanılmasıdır.

Sırt Ağrısı İçin Neden Uçucu Yağları Denemelisiniz?​


Sırt ağrısı, doktorların aldığı en yaygın şikayetlerden biridir. Siyatik ve romatizma gibi yaygın durumlar eklem ağrısı, sinir ağrısı ve sırttaki kas gerginliği ile kendini gösterir.

Doktorlar sıklıkla ibuprofen (advil) ve naproksen (aleve) gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar önerirler. Ancak bu seçenekler uzun süre kullanıldığında mide ağrısı ve ülser gibi olumsuz yan etkiler taşır. Daha da kötüsü, doktorlar tarafından tarihsel olarak aşırı reçete edilen ve mevcut opioid krizine neden olan yüksek derecede bağımlılık yapan opioidlerdir.
sirt_agrisina_iyi_gelen_evde_cozumler.jpg
Cilt veya koku yoluyla emilen esansiyel yağların tıbbi veya terapötik kullanımına atıfta bulunan aromaterapi, ortaçağ İran'ına kadar uzanır, denemeye değer olabilecek ağrı yönetimine daha basit bir yaklaşım sunar.

Uçucu yağlar, buhar damıtma, mekanik presleme veya rendeleme ve soyma kullanılarak bitkilerden elde edilir. Bu işlemleri kullanarak sıvı yağ çözeltisi, kaynağının doğal kokusunu ve lezzetini korur.

Ağrılı kasları ve sırt ağrısını tedavi etmek için kullanılan uçucu yağların uzun geçmişine rağmen, etkinliği konusunda sınırlı araştırma vardır. Bununla birlikte, erken sonuçlar olumludur. 2016'da yapılan bir araştırma, aromaterapinin uçucu yağlarla kullanılmasının ağrıda önemli bir iyileşme ile sonuçlandığını gösterdi. Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi'nde yayınlanan bir başka çalışma, uçucu yağların anti-inflamatuar ve analjezik (ağrı giderici) özellikler sergilediğini ortaya koydu.

Özet:
Uçucu yağlar, geleneksel ağrı kesici ilaçlara göre daha az yan etkisi olan ağrı kesici için basit bir evde çaredir. Bununla birlikte, etkinliklerine ilişkin bilimsel kanıtlar karışıktır ve bu nedenle ağrınız evde kullanılan ilaçlara ve reçetesiz ilaçlara yanıt vermiyorsa, reçeteli güçlü NSAID'ler gibi ilaç tedavileri gerekli olabilir.

Sırt Ağrısı İçin En İyi 10 Uçucu Yağ ve Ne İşe Yaradığı​


Topikal olarak uygulandığında, aşağıdaki esansiyel yağların sırt ağrılarını hafiflettiği ve iltihaplı kasları yatıştırdığı gösterilmiştir:

1. Zencefil yağı​

zencefil_yagi_sirt_agrisi.jpg
Genellikle yemek pişirmek için kullanılan zencefil, güçlü anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Bu özellikler, zencefil esansiyel yağlarını romatoid artrit ile ilişkili ağrıyı hafifletmede oldukça etkili kılar. Laboratuar çalışmaları, belirli zencefil özlerinin eklem bozulması ve iltihaplanma ile mücadele etmek için önleyici olarak çalışabileceğini bile göstermiştir.

2. Nane yağı​

nane_yagi_sirt_agrisi.jpg
Nane, güçlü analjezik özelliklere sahip başka bir bitkidir. Doğal olarak ağrı tedavisinde yaygın olarak kullanılan mentol ve limonen içerir. Zencefil yağı gibi, nane yağı da romatoid artrit semptomlarını azaltmak için yaygın olarak kullanılır. Hassas veya ham bölgelere uygulandığında yanma hissi oluşabilir.

3. Buhur yağı​

buhur_yagi_sirt_agrisina_iyi_gelir_mi.jpg
Buhur, Boswellia ağaçlarından elde edilen ve yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılan aromatik bir reçinedir. Enflamasyon, ağrı ve sertliği tedavi ettiği gösterilmiştir. Hafif cilt tahrişi meydana gelebilir.

4. Okaliptüs yağı​

okaliptus_yagi_agri_masaji.jpg
Avustralya'ya özgü olan Okaliptüs, iyi bilinen bir topikal analjezik ve güçlü bir anti-inflamatuardır. Okaliptüs ağacının yapraklarından damıtılan bu yağ, kas ağrılarını ve eklem ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilir ve yatıştırıcı bir rahatlama sağlar. Hassas veya ham bölgelere uygulandığında yanma hissi oluşabilir.

5. Fesleğen yağı​

feslegen_yagi_sinir_agrisi.jpg
Tulsi veya tulsai olarak da bilinen kutsal fesleğen yağı, Ayurveda geleneğinde yüzyıllardır sinir ağrısı da dahil olmak üzere birçok durumu tedavi etmek için kullanılmıştır. Anti-inflamatuar özelliklere ve şişliği azaltan özelliklere sahipdir.

6. Lavanta yağı​

agrilara_lavanta_yagi.jpg
En popüler uçucu yağlardan biri olan lavanta yağının bir takım iyileştirici özellikleri vardır. Sakinleştirici ve stres giderici olmasının yanı sıra, lavanta esansiyel yağları eklem ağrısını hafifletmek için iyi çalışan analjeziklerdir.

7. Papatya yağı​

papatya_yagi_ne_ise_yarar.jpg
Çay olarak veya topikal bir kremin içinde sakinleştirici özellikleriyle bilinen Papatya, iltihaplanmayı yönetmeye de yardımcı olur. Bu yağın yatıştırıcı özelliklerinin kas spazmlarına ve romatizmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

8. Adaçayı yağı​

sirt_agrilarina_dogal_cozum_adacayi_yagi.jpg
Geleneksel olarak adet kramplarını gidermek ve doğum sırasında ağrıyı azaltmak için kullanılan adaçayı, dolaşımı iyileştirebilir ve sırt ağrısıyla ilişkili şişliği azaltabilir.

9. Biberiye yağı​

sirt_agrisina_biberiye_yagi.jpg
Biberiye gümüş, altın veya yeşil çizgili olabilir. Yeşil çeşit, iltihabı sakinleştirme ve eklem ağrısını hafifletme yeteneği de dahil olmak üzere tıbbi özellikleri için sıklıkla kullanılır.

10. Zerdeçal yağı​

zerdecal_yagi_sirt_agrisi.jpg
Zerdeçal, lezzetli bir baharat olmasının yanı sıra iltihap önleyici olarak da işlev görür. Zerdeçal yağında bulunan aktif bileşen olan kurkuminin eklemleri şişmeye karşı koruduğu bulunmuştur.

Özet:
Birkaç uçucu yağ, kas-iskelet ağrısını ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilecek analjezik ve anti-inflamatuar özellikler sergiler. Farklı yağlar, farklı temel koşullar için en uygun olanıdır, bu nedenle semptomlarınızı dikkatlice değerlendirmeli ve sizin için doğru olanı seçmelisiniz.
  • Beğen
Reactions: Bal0ncuk