Her kadın için uygun sütyen farklı olacaktır. Göğüs yapısı, göğüs büyüklüğü ve kilo gibi etkenlere bağlı olarak doğru sütyende değişkenlik gösterir. Sizin için doğru kumaş ve modelde olmayan sütyenler ise ağrı yapabilir. Göğüslerinizin erken sarkmasına neden olabilir.

Sütyen Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

surekli_sutyen_kullanmak.jpg


Uzun Süreli Sütyen Kullanımı

Kalıp şeklinde olan sütyenler kasların zayıflamasına neden olabilir. Zayıflayan kaslar göğüslerde erken yaşta sarkmalara yol açar. Anatomik olarak göğüsler ince elastik deriyle kaplıdır. Sürekli sutyen kullanırsanız meme bağları gerektiği gibi çalışmadığından o bölgede hafif rahatsızlık hissedebilirsiniz.

sutyen_kist_olusumu.jpg


Kist Oluşumuna Neden Olabilir

Kalitesiz ve cildin hava almasını engelleyen sütyenleri tercih etmeyin. Araştırmalar, sütyen ile benign fibrokistik topaklar arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Fibrokistik teşhisi konmuş kadınların yaklaşık % 90'ında, sütyen takmayı bıraktıklarında iyileşme görülmüştür.

sutyen_askisi_omuz_agrisi.jpg


Sütyen Askıları Omuz Ağrısına Neden Olabilir


Gergin ve ince bantlı askılar özellikle büyük göğüslü kadınlar için sakıncalıdır. Omuzlarda ağrılara neden olabilir. Göğüs boyutlarınıza uygun modeller tercih etmelisiniz. Gerek olmadığında sütyen kullanmayın.

sutyen_masaj.jpg


Hareket Halinde Olmak Doğal Masaj Etkisi Yaratır

Sütyen kullanmadığınızda heraket ettiğinizde aslında göğüs kaslarınıza masaj etkisi yapmış olursunuz. Gergin durumlarda sütyenlerinizi çıkardığınızda kendinizi rahatlamış hissedersiniz.