Üşümek vücudun yeterli ısıyı sağlayamaması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Vücuttaki bazı değişikliklerde üşümeye neden olabilir. Vücut değerlerinde eksiklikler ya da bazı değerlerin yüksek olması titreme olarak gelişen üşümelere neden olabilir.

Sürekli Üşüme Neden Olur?

Hipoglisemi

Kan şekerindeki dengesizlikler aniden titremelere ve üşümelere neden olabilir. Ciddi bir sağlık sorunu olan hipoglisemiye karşı önlem alınmazsa hastalar birkaç yıl içinde diyabet olabiliyor.

Anemi

Kadınlardaki üşümelerde en sık karşılaşılan nedendir. Adet döneminde artan demir eksikliğine bağlı olarak üşüme görülebilir. Dengesiz beslenme ve yanlış diyetlerde kansızlığa neden olabilir. Doktoruna danışmalısınız. Beslenme düzenini de demir içeren gıdalara ağırlık verebilirsiniz.

Sinir Sistemi Rahatsızlıkları

Sinir hücrelerinin tahrip olmasına bağlı olarak hücrelerde his kaybı oluşabilir. Hareket bozuklukları, kas problemleri üşüme sorununa yol açabilir.

Tiroit Düzensizliği

Tiroit bezlerinin dengesiz çalışması metabolizmanın yavaşlaması, üşüme, kilo kontrolünde sorunlar, saç dökülmesi gibi sorunlara neden olabilir. Önlem alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Kalp Rahatsızlıkları

Kalp yetmezliği ve damar tıkanıklığı gibi vücutta kan dolaşımının sağlıklı olmaması üşümeye neden olabilir. Özellikle bacak ve kollarda üşüme görülebilir.