Sürekli yemek yemek modern dünyanın en ciddi ve yaygın hastalıklarından biridir. Aşırı ve sağlıksız yemek yeme istediği duygusal sebeplerle meydana gelebileceği gibi, sağlıksız ve hormonlu besinlerin vücudun ihtiyaç duyduğu besin ögelerini tam olarak karşılamaması sebebiyle bu ihtiyaç ortaya çıkar. Obeziteye kadar götüren aşırı yemek yeme hastalığının tıbbi ismi ise polifaji olmaktadır. Polifaji sık sık ve aşırı şekilde yemek yeme hastalığıdır. Özellikle sürekli aç hissetme ve asla doymama hissi ile kendini belli eden polifalji, çeşitli sebeplerle meydana gelir.

surekli_yemek_yeme_istegi_tedavisi-600x338.jpg


Sürekli Yemek Yeme İsteği Sebepleri Nelerdir?
Sürekli yemek yeme isteği nedenleri oldukça farklıdır. Genellikle aşırı yemek yeme alışkanlığının altına duygusal sebepler yatar. Bunun yanı sıra fiziksel olarak sürekli yemek yeme alışkanlığı beynin doyma duygularını körelttiği için yedikçe yemek istemek gibi bir kısır döngüye giriliyor. Her zaman aç hissetmek, en olumsuz ve sağlık açısından kötü durumların başında gelir. Aşırı yemek yeme neticesinde obezite meydana gelebilir. Bunun yanı sıra sürekli yemek yeme kaynaklı olarak nefes darlığı ve aşırı kilo gibi durumlar meydana gelebilir.

surekli_yemek_yeme_tedavisi_nasil_yapilir-600x400.jpg


Sürekli Yemek Yeme İsteği Tedavisi Nasıldır?
Sürekli yemek yeme isteği tedavisi için öncelikli olarak farkındalık yaratılmalıdır. Hızlı ve tempolu şekilde yemek yemekten vazgeçmek oldukça önemlidir. Aşırı stres, gereksiz yemek yemeye yol açar. Bu sebeple strese başa çıkma yöntemleri geliştirilmeli ve en uygun şekilde stresle başa çıkarak, fazla yemek yemekten uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra sigarayı ya da alkol gibi alışkanlıkları bırakmak, daha fazla yemek yeme ihtiyacına yol açabilir. Bu gibi durumlarda uzman ve profesyonel bir yardım almak oldukça önemlidir. Aşırı yemek yeme istediği hamilelik gibi hormonal değişimlerin meydana geldiği dönemlerde görülebileceği gibi her yaştan kişide de meydana gelebilen sorunlardan biridir. Yaşam tarzı değişiklikleri ve farkındalık bu noktada kişinin en büyük destekçisi olacaktır. Eğer yemek yeme kişisel önlemler ve tedbirlerle önüne geçilemiyorsa, uzmanlardan destek almak ve bu noktada yemek yemeyi engellemek için medikal bir tedaviye başlamak gerekebilir.

Açlık Hissinin En Sık Nedenleri Tıklayın !

Neden sürekli acıkıyorum? Tıklayın !

Duygusal açlığımız ve gece yemek Tıklayın !

Kusana kadar yemek yiyorum Diyorsanız Tıklayın !

Aşırı derecede yemek yeme bozukluğu Tıklayın !