Takma kirpik temizliği, kirpiklerin uzun süreli kullanımının mümkün olması için, makyaj temizleyici maddeler kullanılarak yapılan kirpik bakımıdır. Takma kirpiklerin bakımının yapılmaması halinde tekrar kullanımında sorunlar meydana gelecek ve gözde enfeksiyona varan sonuçlarla karşılaşılacaktır.

Takma Kirpik Temizlemede Kimyasal Yollar
Takma kirpiklerin temizlenmesi için kirpik temizleme solüsyonu kullanılabilir. Bu solüsyon bazı kozmetik mağazalarında bulunabileceği gibi, takma kirpiklerin paketlerinin içerisinden de çıkabilmektedir. Kullanımı sırasında rimel sürülmüş veya yapıştırıcı kullanılmış kirpiklerde solüsyon ve pamuk kullanılarak nazik bir şekilde temizleme yapılmalıdır.

Bulaşık sabunuyla temizleme de takma kirpik kullananların en fazla tercih ettiği temizleme yöntemleri arasındadır. Bunun için elin dayanabileceği sıcaklıkta su, bir kaba doldurularak üzerine bulaşık deterjanı dökülür. Ardından kirpikler içine atılıp yapıştırıcı ile rimelin çıkması sağlanır.

takma_kirpik_temizligi_nasil_olur-600x400.jpg


Takma Kirpik Temizlemede Doğal Yollar
Hindistan cevizi yağı takma kirpik temizlemede kullanılan yöntemler arasındadır. Bu yöntemde pamuğa bol miktarda dökülmüş Hindistan cevizi yağı ile takma kirpikler temizlenir. Pamuğun temizleyemediği yapıştırıcı kalıntıları için cımbız ve kulak çubuğu kullanılabilir.

Bitkisel bebek şampuanları da takma kirpik yapıştırıcısını çıkaracak malzemeler arasındadır. Yaklaşık iki dakika bebek şampuanı ve ılık su içinde bekletilen takma kirpikler havlu yardımıyla temizlenir. Çıkarılması zor olan yapıştırıcı kalıntıları için cımbız kullanılabilir. Enfeksiyon riskine karşılık tüm takma kirpikler kullanılmadan önce eller dezenfekte edilmelidir. Temizleme aşamasından sonra da kuruduğundan emin olunduktan sonra saklama kabına konarak muhafaza edilmelidir.

Takma Kirpik Nasıl takılır? Nasıl Seçilir? Püf Noktaları Tıklayın !

Takma Kirpik Nasıl Çıkarılır? Tıklayın !

Doğal Yöntemlerle Kirpik Uzatmak İçin Bitkisel Yağlar Tıklayın !


Misel Su Yapımı Derinlemesine Makyaj Temizleyici Tıklayın !