Kadından, erkekten ya da her ikisinden de kaynaklanan sebepler dolayısıyla bebek sahibi olamama durumunda kısırlığa yol açan pek çok etkeni ortadan kaldırabilen tüp bebek tedavisi uygulanır. Genellikle kadınlarda yumurta sayısı ve kalitesinin düşük olması, tüplerin ve diğer üreme organlarının hasarlı olması gibi sorunlar hem doğal yolla üremeyi engelleyebiliyor, hem de kimi zaman tüp bebek tedavisindeki başarı şansını düşürüyor. Ancak tüp bebek tedavisinde kadınlardan kaynaklanan en önemli sorun kadının yaşının ilerlemiş olması ve bundan kaynaklanan durumlardır. Erkeklerde ise genellikle sperm sayısı ve kalitesinin düşük olması hem doğal yolla gebelik elde etmeyi zorlaştırıyor hem de tüp bebek başarı şansını azaltıyor. Ancak erkeğin yaşı ile tüp bebek tedavisi başarı şansı arasında kadınlarınki kadar büyük ve sıkı bir ilişki bulunmamaktadır. Ancak son dönemlerde yapılan çalışmalar bu genel kanıyı bir miktar da olsa değiştirir, ezber bozdurur özelliktedir.

Erkeğin yaşı da önem taşıyor!

Amerika’da gerçekleştirilen çok geniş kapsamlı bir çalışmanın sonucu tüp bebek tedavisi başarısı ile erkeğin yaşı arasında önemli bir bağlantı gösteriyor. “Erkek, her yaşta çocuk sahibi olabiliyor” şeklindeki yaygın kanı artık çürüyecek gibi görünüyor.

Çalışmada tam 19 bin çift incelendi. Hemen hepsi 30 yaş ve altında olan kadınların partnerlerinin yaşları farklıydı. Araştırmaya 25 yaşındaki erkek de dahil edildi, 50 yaşındaki erkek de. Ancak kadınların tamamının yaşları 30 ve altındaydı. Bu çalışma kapsamında erkeğin yaşının da tüp bebek tedavisindeki başarıda çok önemli bir rol oynadığı tespit edildi. Zira partnerlerinin yaşları küçük olan kadınlar daha kolay hamile kalabilmişlerdi.

Tam da bu bağlamda tüp bebek tedavisi için geç kalınmamak adına kadının 35 yaştan çok daha fazla olmaması, en geç 40 yaş olması gerektiğinin üzerinde durulur. Ancak çalışmaya göre partnerleri kendinden daha genç olan 35 -40 yaşlarındaki kadınlar rahatlıkla gebe kalabilmekteler.

Erkeğin yaşı, kadının yaşı kadar da önemli değil!

Elbette ki bu çalışmadan elde edilen veriler çok önemli ve kayda değer. Ancak tüp bebek tedavisi uzmanları ve ürologlar yine de tüp bebek tedavisinde başarıda kadının yaşının esas ve çok önemli olduğunun altını çiziyorlar. Erkeğin yaşı konusunda da yaş ilerledikçe sperm sayısının ve kalitesinin düşebilmesi riski de göz önünde bulunduruluyor. Bu bakımdan “erkeğin ilerleyen yaşı, bebek sahibi olma ihtimalini düşürür” değil, “düşürebilir” şeklinde bir yaklaşım hakimdir.

Fakat erkeğin yaşı ile ilgili uzmanların görüş birliğine vardıkları bir husus olarak genetik hastalıklar bulunmaktadır. Evet, belki erkeğin yaşı kaç olursa olsun bebek sahibi olması mümkün olabiliyor. Ancak erkeğin yaşı ilerledikçe doğacak bebekte genetik hastalıklar görülme riski de artıyor. Spermlerin yapısı ve kalitesi bozulduğu için ilerleyen yaştaki erkelerin bebeklerinin genetik hastalıklarla doğma riski çok daha yüksektir.

Kaynak: http://www.bulenttiras.com/