Tüp bebek tedavisi dendiğinde, pek çok yöntem sıralanabilir. Bu tedavi yöntemleri, infertilite (kısırlık) nedenlerine, sorunun kadın tarafında mı yoksa erkek tarafında mı olmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir?

Peki sizin için en uygun ve başarı şansı en yüksek tüp bebek tedavi yöntemine nasıl karar vereceksiniz?
tup-bebekte-dogru-teshis-ile-ilk-seferde-basari-4.JPG


EN ÇOK GÖRÜLEN DÖRT (4) KISIRLIK (İNFERTİLİTE) DURUMU ve
TEDAVİ YÖNTEMLERİ


Çağımızın belki de en yaygın sağlık sorunlarının başında bulunan ve her yıl binlerce çifti etkileyen, istendiği halde bebek sahibi olamama durumunu, yani başlıca infertilite nedenlerini ve soruna yönelik tedavi yöntemlerini sıralarsak;

1. Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Günümüzde en sık rastlanan gebe kalamama nedenlerinin başında gelen Polikistik Over Sendromu, özellikle hareketsiz yaşam ve kontrölsüz kilo almayla birlikte yükselişe geçmiştir. İnsülin tabanlı bir sendrom olduğu bilinen PCOS, adet düzensizlikleri, yüz ve vücutta tüylenme, sivilcelenme, saçlarda dökülme ve özellikle karın bölgesinde yağlanma öyküleri ile kendini göstermektedir. Bazen de yalnızca ultrason muayenesi ile tespit edilmektedir.

Polikistik Over Sendromu ile yaşayan kadınlarda, yumurtlama ve dolayısıyla da adet döngüsü düzenli şekilde gelişmediğinden, doğal yolla gebelik ihtimali çok düşük olmaktadır.

Polikistik Over Sendromu için Önerilen Tedavi: PCOS olan kadınlar, tüp bebek tedavisi ile gebe kalma olasılığı en yüksek grubu oluşturmaktadır ve eğer yumurta ve sperm kalitesi ile ilgili bir sorun bulunmuyorsa, standart tüp bebek tedavileri (IVF) ve ICSI (mikro enjeksiyon) ile kolaylıkla ve sağlıkla anne olabilmektedirler.
tup-bebekte-dogru-teshis-ile-ilk-seferde-basari-2.png


2. Endometriozis (Çikolata Kistleri)

Kadınlarda bir diğer sık rastlanan sorun olarak, yumurta kalitesini ve rahim duvarını (endometrium) etkileyen endometriozis’ten bahsedilebilir. Endometriozis için Önerilen Tedavi: Eğer başında teşhis edilebilirse, vakit kaybetmeden IVF veya ICSI ile tüp bebek tedavileri uygulanmalıdır. Ancak vakit geçirilirse, yumurta kaliteleri tamamen bozulabilir ve bu durumda standart tüp bebek tedavileri yetersiz kalacağından, özel tüp bebek tedavileri gerekebilmektedir.
tup-bebekte-dogru-teshis-ile-ilk-seferde-basari-6.png


3. Yumurta Kalitesizliği ve Menopoz

Kariyer planları ya da farklı nedenlerle gerçekleştirilen geç evlilikler nedeniyle, gebelik planları ertelenebiliyor, bu durum da kadının yaşının ilerlemesiyle birlikte, yumurtalarının kalitesizleşmesine ya da tükenmesine yol açıyor. Bazen de kemoterapi ya da radyoterapi gibi tedavileri geçirmek zorunda kalan kadınların yumurtlama fonksiyonları tamamen kaybedilebiliyor. Özellikle ailesinde erken menopoz öyküsü bulunan kadınlar, erken menopoz riskiyle çok daha yüksek oranda karşı karşıya kalıyor.

Yumurta Kalitesizliği ve Menopoz için Önerilen Tedavi: Hormon seviyeleri incelendiğinde, FSH oranları yüksek olarak bulunan kadınların menopoz döneminde olduğu söylenebilmekte, dolayısıyla da standart tüp bebek tedavilerinden bir adım öteye gidilir, ve yumurta donasyonu tedavisi uygulanır.
tup-bebekte-dogru-teshis-ile-ilk-seferde-basari-1.png

4. Sperm Bozuklukları

Spermdeki bozuklukları incelediğimizde, bu bozuklukları şekil, sayı ve hız olarak gruplandırabiliriz. Şekil (morfolojik) olarak normal sperm yüzdesi %4’ün altındaysa, doğal yolla gebelik elde etme şansı çok düşük olmaktadır. Sayı olarak da 15 Milyon altına yine düşük gebelik şansı verilebilmektedir. Bu oranlarda sperme sahip erkekler için mutlaka vitamin desteği uygulanmalıdır ve eğer düzelme sağlanmaz ise, vakit kaybetmeden en uygun tüp bebek tedavisine yönlendirilmelidir.

Sperm Bozuklukları için Önerilen Tedavi: Eğer morfoloji %2’nin de altında ise, en doğru tedavi, merkezimizde de bulunan, IMSI (Yüksek optik büyütme ile sperm seçimi) cihazı ile gerçekleştirilecek mikro enjeksiyonlardır. Bu şekilde dölleme için en uygun spermler tek tek, özel mikroskop altında 6000 kat büyütülerek seçilmekte ve en düşük spermlerde dahi başarılı gebelikler elde edilmektedir.
tup-bebekte-dogru-teshis-ile-ilk-seferde-basari-5.png


Düşük sperm sayıları için, yine aynı şekilde IMSI önerilmektedir. Ancak, çeşitli sağlık sorunları ya da genetik faktörlerde dolayı, spermin tamamen tükendiği ya da hiç var olmadığı durumlarda, özellikle ilaç tedavisi veya Mikro-Tese gibi cerrahi operasyonlarla dahi başarı elde edilememişse, maalesef standart tüp bebek tedavileri ile de başarı elde edilememektedir. Bu gibi durumlarda çiftler farklı yöntemlere başvurabilmektedir.

Yukarıdaki durumların tümünde ya da belirtilmeyen ancak gebeliği etkileyen farklı sağlık sorunlarında, mutlaka tüp bebek uzmanına veya tüp bebek ekibine ulaşılmalı, tedavi süreci ve yapılacak testler ve taramalarla ilgili detaylı bilgi alınmalıdır.

Mucize Ekip - Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi
www.kibristupbebekmerkezi.com
  • tup-bebekte-dogru-teshis-ile-ilk-seferde-basari-4.JPG
    tup-bebekte-dogru-teshis-ile-ilk-seferde-basari-4.JPG
    26 KB · Görüntüleme: 24