Beyaz veya gri olan ince, süt rengi vajinal akıntınız varsa, balık kokusu oluşur ve vajinada ağrı, kaşıntı ya da yanmalara neden olur. Maya enfeksiyonunda reçetesiz ve bitkisel doğal bir tedavi almak için eczaneye koşmayın. Bunlar, sağlık hizmetleri uzmanınız tarafından teşhis edilmesi gereken yaygın vajinal enfeksiyon olan bakteriyel vajinozis belirtileridir.

Kadınların çoğu yaşamlarında bir anda akıntı, koku ve kaşıntı ile vajinal enfeksiyon yaşar, ancak belirtiler ve tedavi, enfeksiyonun türüne bağlı olarak değişir. Bu nedenle, semptomlar ortaya çıktığı anda sağlık uzmanınız tarafından değerlendirilmeniz önemlidir.

Doktorunuz muhtemelen fiziki muayene yapacaktır, kişisel yaşamınız, tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır ve test için laboratuvara örnekler gönderecektir.

Vajinal akıntının başlıca üç nedeni, maya enfeksiyonu, trikomonas ve vulvovajinal kandidiyazdır (VVC). Bunların bazı benzer belirtiler üretmesine rağmen, farklılıkları vardır ve değişik şekilde tedavi edilir.

Örneğin, VVC akıntısı; süzme peynir gibi görünürken, trichomoniasis sarımsı-yeşil renktedir.

Birçok kadın vajinal semptomlar için tıbbi yardım almaz. Kendi kendine geçmelerini bekler. Genellikle de enfeksiyonlar zamanla azalır ve yok olur. Ancak kötü sonuçlarla karşılaşmak muhtemeldir.

Bazı maya enfeksiyonları kendi başına çözülse bile çoğu yok olmaz. Reçeteli ilaçlar ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler, ancak eğer tedavi edilmezse, HIV infertiliteye yol açabilen pelvik inflamatuar hastalıkların yanı sıra HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları daha da kötüleştirebilir, yayabilir ve artırabilir.

Bu nedenle, sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmek ve aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşmanız durumunda tedaviye başvurmanız gereklidir:

  • İnce beyaz veya gri sütlü akıntı
  • Balık kokusu
  • Vajinada ağrı, kaşıntı veya yanma
  • Vajina etrafında kaşıntı
vajinal_akinti_enfeksiyon_vajinada_kasinti_genital_bolge-600x400.jpg


Maya Enfeksiyonun Tedavisi
Maya enfeksiyonu genellikle reçeteli antibiyotikler kullanılarak tedavi edilebilir. Bu antibiyotikler oral veya topikal olabilir (bir aplikatör ile vajinaya sokulur). Tüm antibiyotikler bazen ciddi yan etkilere sahiptir, bu yüzden reçeteniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşun ve olası yan etkilerin farkında olmak için dikkatlice içeriğini okuyun.

Tamamen öngörülen süre boyunca antibiyotik aldığınızdan emin olun. En yaygın reçetelerde vajinal kremler için beş gün kullanım verilir veya oral ilaçlar için yedi gün süre sunulur. Reçeteli tedavilerin çoğu, kadınların ilacı kullanırken alkol almamalarını tavsiye eder.

Vajinal tedaviler farklıdır hatta bazıları cinsel ilişkiye müdahale edebilir. Oral tedaviler ise yeme içmeye kadar kısıtlama getirebilir, yan etkileri de fazladır. Bu nedenle bazı kadınlar tedaviyi reddetmektedir.

Vajinal Akıntı Nasıl Geçer? Tıklayın !

Kahverengi ve sarı vajinal akıntı neden olur Tıklayın !

Kadınlarda Vajinal Mantar Tedavisi İçin Tavsiyeler için Tıklayın !

Vajinal Tampon Kullanımı ve Vajinal Tampon Nasıl Takılır? Tıklayın !