Sağlıklı bireylerde koruma özelliği bulunan ancak bazen zararlı olan vücuttaki kan pıhtısının tehlikeli belirtileri nelerdir? Kan pıhtısının felç ya da hayati risk taşıyan hastalıklara neden olduğunu unutmayın.

Kan pıhtısı sıvı halde ya da jöle benzeri olan kan kümeleridir. Vücutta kesik oluştuğunda ölümcül kanamalardan koruma özelliği bulunur. Tehlikeli pıhtı çeşitlerine derin ven trombozu (DVT) denir. Kan pıhtısı yerinden koptuğunda kalp ya da akciğerlere ciddi zarar verebilir.

Tehlike Kan Pıhtısının Belirtileri

kalp_atislarinda_artis.jpg


Kalp Atışlarında Artış

Akciğerinizde kan pıhtısı varsa, göğsünüzde bir çarpıntı hissedebilirsiniz. Bu durumda, taşikardi akciğerlerinizdeki düşük oksijen seviyesinden kaynaklanabilir. Hızlı kalp çarpması sorunu oluşur.

nefes_Darligi.jpg


Nefes Darlığı

Derin nefes almanızın çok zorlaştığını birden anladıysanız akciğerinizde pulmoner emboli olarak adlandırılan bir kan pıhtısı belirtisi olabilir.

nedensiz_oksuruk.jpg


Nedensiz Öksürük


Kuru öksürük, nefes darlığının nedenini bilmiyorsanız akciğerlerinizde kan pıhtısı olduğu anlamına gelebilir. Mukus ve kan görülebilir.

gogus_agrisi.jpg


Göğüs Ağrısı


Derin nefes aldığınızda göğüs ağrısı hissederseniz, pulmoner emboli belirtilerinden biri olabilir. Kalp krizi belirtileri olabilir.

Bir Bacağın Üzerindeki Kırmızı veya Koyu Renk Değişikliği


Cildiniz üzerinde, nedensiz kırmızı veya koyu lekeler varsa bacağınızda bir kan pıhtısı belirtisi olabilir. Parmaklarınızı yukarı doğru uzatırken bu bölgede hassasiyet ve sıcaklık hissi, hatta ağrı hissedebilirsiniz.

Kol veya Bacak Ağrısı


Kas ağrısı ile karıştırılabilir. Bu ağrının kas ağrısının önemli farkı ise yukarıya doğru bacağınızı çektiğinizde ortaya çıkar.

Ayakta Şişlik

Aniden ayak bileklerinden birinin şişmiş olduğunu fark ettiyseniz bu kan pıhtısının belirtisi olabilir.

ciltte_kirmizi_cizgiler.jpg


Ciltte Kırmızı Çizikler


Nedensiz oluşan kırmızı çizikler o bölgede kan pıhtısı oluştuğunun işareti olabilir. Bu normal bir çürük olmayabilir ve doktora başvurmanız gerekir.

kusma.jpg


Kusma

Bağırsaklarınız yeterli miktarda kan almazsa, mide bulantısı yaşanabilir. Kusma ile sonuçlanabilir.

gozlerde_kismi_yada_kalici_korluk.jpg


Gözlerde Kısmi ya da Kalıcı Körlük


Gözlerinizden birinde acısız görme kaybı genellikle merkezi retinal arterde kan pıhtısı olduğunun habercisi olabilir. Baş dönmesi bu belirtiler arasına eklenebilir.