Zayıflatma etkisi yüksek yaban mersini aynı zamanda besin değeri yüksek mükemmel bir antioksidandır. Yaban mersini sindirimi düzenler ve içeriğinde ki çeşitli mineral ve vitaminlerle vücudunuzun neredeyse tüm ihtiyaçlarına cevap verir. Yaban mersini kalori değeri olarak da oldukça düşüktür. 100 gr yaban mersininin kalorisi sadece 57 (kcal) kalori olup sizi zayıflatırken çeşitli hastalıklara karşıda korur.

Yaban Mersini Çayı Hazırlama
Yaban mersini çayı tüketirken poşet çaylar yerine kendinizin hazırlaması sağlığınız ve cebiniz açısından daha faydalı olacaktır. Piyasada satılan yaban mersini lipton poşet çayı gibi çaylar %20 ile %30 arasında yaban mersini içermektedir. Fiyat olarak da çok ucuz olmayan bu çaylar yerine aktardan alabileceğiniz kurutulmuş yaban mersini ile çayınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Hazırlaması oldukça kolay olan bu çayı yapmak için bir bardak kaynamış suya iki şeker kaşığı kurutulmuş yaban mersini eklemek yeterli. Yaklaşık 10-15 dakika demlenmesi beklendikten sonra yaban mersini çayınız tüketilmeye hazırdır.

yaban_mersini_cay_zayiflatir_mi_kilo_verdirir_mi-600x510.jpg


Yaban Mersini Yararları
Yaban mersini faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından şöyle özetlenmektedir;

 • Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur
 • Doğal antibiyotik özelliği sayesinde idrar yollarını temizler.
 • Görme kayıplarını engeller
 • İçerğindeki A, B, C vitaminleri, selenyum, fosfor, magnezyum, çinko bakır sayesinde beyin fonksiyonlarını korumada yarar sağlar.
 • Antioksidan özelliği ve yüksek lifli yapısı sayesinde kap hastalıklarına karşı korur.
 • Sindirimi düzenler, kabızlığa iyi gelir
 • Antioksidan bileşeni sayesinde vücuttaki serbest radikallerin atılmasını sağlar böylelikle birçok hastalığı dolaylı yoldan engellemiş olur.
Taze Yaban Mersini Ne Zaman Çıkar?
Yaban mersini hasat zamanı temmuz ve eylül aylarıdır. Tam bir antikosidan meyvesi olan yaban mersini ülkemizde Erzurum, Giresun, Trabzon ve Rize çevresinde yetişen yaban mersinini evde yetiştirmekte mümkündür. İlk bahar aylarında ekimini saksıya yaparak sizde kendi meyvenizi yetiştirebilirsiniz. Rahatlığa düşkün olan yaban mersinini her saksıya bir tane ekerek ve zamanında gübresini vererek taze bir şekilde dalından tüketebilirsiniz.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Zararları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tıklayın !

Yasemin Çayı Zayıflatır Mı? Hızlı Kilo Verdirin Mi? Tıklayın !

Zayıflatan 5 Çay Tarifi Tıklayın !


İbrahim Saraçoğlu Zayıflama Çayı Tıklayın !
 • yaban_mersini_cayi_zayiflama_diyet.jpg
  yaban_mersini_cayi_zayiflama_diyet.jpg
  134,4 KB · Görüntüleme: 1.697