Günümüzde çoğu insan yüksek tansiyon veya hipertansiyon olarak bilinen bir durumdan muzdariptir. Kan damarlarının içindeki kanın hızının endişe verici düzeye çıkması durumudur. Bu, damarların duvarlarını zayıflatır ve ayrıca kalbin daha hızlı pompalamasına neden olur. Kalbin bu hızlı pompalanması, kalbin aşırı çalışmasına neden olur ve bu da birçok kalp hastalığına neden olabilir. Bununla birlikte, belirli bir gıdayı yiyerek bu durum azaltılabilir. Ayrıca belirli gıda maddelerinin kullanımı ile ağırlaştırılabilir ve daha da kötüleşebilir. İşte yüksek tansiyonu olan bir kişinin asla yememesi gereken 15 gıda maddesinin listesi.

1. Tuz​

tuz.jpg

Yüksek tansiyon söz konusu olduğunda tuz baş suçludur. Diyetimizdeki sodyum içeriği arttığında, insan vücudunun hassas iyonik dengesini bozar. Bu, kanın yüksek düzeyde sodyum içeriğine sahip olması nedeniyle böbreklerin kanı düzgün bir şekilde filtreleyememesiyle sonuçlanır. Böbrekler uygun idrar üretmediğinde, kandaki su içeriği artar ve bu da kan basıncını arttırır. Beslenme uzmanlarına göre sağlıklı bir bireyin hipertansiyondan muzdarip olmaması için günlük sodyum alımı 1500 miligramı geçmemelidir.

2. Konserve Çorbalar​

konserver_corba_zararlari.jpg

Konserve çorbalar, besin sağlayan sağlıklı sebzelerin kullanımını teşvik ettikleri reklamlarına baktığınızda son derece besleyici görünebilir. Bununla birlikte, gerçekte, konserve çorbalar hipertansiyonun önemli bir ağırlaştırıcısıdır. Bu konserve ürünler, kan akışının hızını artıran bir sodyum içeriği ile yüklenir. Bu nedenle konserve çorba seçerken kişi, üzerinde “düşük sodyum” etiketi olan bir kutuya gittiğinden emin olmalıdır.

3. Et Şarküteri Ürünleri​

sarkuteri_etleri.jpeg

Şarküteri etler işlenmiş etlerdir. Daha uzun süre dayanmaları ve bozulmadan kalmaları için yapılmıştır. Hızlı sandviç yapmak için kullanılırlar ve besleyici olarak kabul edilirler. Bununla birlikte, bu etler büyük miktarda sodyum içeriği içerir. Normal şarküteri etinin neredeyse 60 gram porsiyonu yaklaşık 600 miligram sodyum içeriğine sahiptir. Bu şarküteri eti, bir sandviç yapmak için diğer malzemelerle eşleştirildiğinde, sodyum içeriği endişe verici seviyelere ulaşır.

4. Dondurulmuş Pizzalar​

Dondurulmuş Pizzalar.jpg

Dondurulmuş pizzalar karnınızı doyurmak için hızlı bir çözüm olarak kabul edilir. Ancak donmuş pizzaları muhafaza etmek için çok miktarda tuz kullanılır. Bu yüksek sodyum konsantrasyonu tansiyonu yükseltir ve çeşitli kalp hastalıklarına neden olur.

5. Domates Sosu Konservesi​

Domates Sosu Konservesi.jpg

Önceden hazırlanmış soslar da sodyum bombalarıdır. Bu soslarda koruyucu olarak tuz kullanılır ve bu tuz vücudun elektrolit dengesinin bozulmasına neden olur. Elektrolit dengesi bozulduğunda böbrekler de bozulur ve kan basıncı yükselir. Bu nedenle en sevdiğiniz makarna yemeği, içinde kullanılan konserve domates sosu nedeniyle yüksek tansiyonunuza neden olabilir.

6. Turşu​

tursu_tansiyon_cikarir_mi.jpg

Herhangi bir şeyi korumak için tuz kullanılır. Turşu, fermantasyon ve lezzet için yağa veya sirkeye batırılmış tuzlu ve korunmuş sebzelerdir. Bu turşular, dünyanın her yerinde çeşitli sandviçlere ve burgerlere konulduğu gibi, sade olarak da yenir. Bunlardaki aşırı yüksek sodyum içeriği kan basıncını yükseltir ve basit bir salatalığı bile sodyum bombasına dönüştürebilir.

7. Alkol​

alkol_tansiyon_cikarir_mi.jpg

Alkol içmenin sağlığa tek bir faydası yoktur. Çok miktarda alkol alımı, kan basıncında geçici bir artışa neden olur, ancak uzun süreli alkol kullanımı, kan basıncının yükselmesine neden olur ve bu, diğer kalp hastalıkları ile birlikte hipertansiyona neden olur. Çok miktarda alkol alımı da obeziteye neden olur ve obez kişilerin yüksek tansiyona sahip olma olasılığı daha yüksektir.

8. Unlu Mamüller​

Unlu Mamüller.jpg

Unlu mamuller, parlak kokuları ve muhteşem tadı nedeniyle sağlıklı görünebilir. Ayrıca, bir şeyin taze pişmiş olması fikri kulağa çok sağlıklı ve besleyici geliyor. Bununla birlikte, unlu mamuller şeker içeriği bakımından zengindir ve bu şeker aynı zamanda kan basıncının yükselmesine neden olur. Ayrıca ekmek dilimlerinde, hamur işlerinde ve kruvasanlarda tuz eklenir. Bu tuz, kan dolaşımındaki artan sodyum seviyesi nedeniyle kan basıncı seviyelerini yükseltir.

9. Kahve​

kahve_tansiyon.jpg

Kahve sabahları mükemmel bir içecektir ve enerji içeceklerinin harika bir ikamesidir. Bununla birlikte, kafein açısından zengin içeceklerin benzeri görülmemiş ve kontrolsüz kullanımı, kan basıncında artışa neden olabilir ve bu, kalbin hipertansiyonuna neden olur. Kahve ayrıca kişinin libidosunu kaybetmesine neden olur; bu nedenle kahve kullanımı azaltılmalıdır. Ayrıca, kahve alımının neden olduğu kan basıncındaki artış ani olur ve bu nedenle daha fazla zarara neden olabilir.

10. Şeker​

seker_tansiyon_iliskisi.jpg

Şekerler, şekerlemeler ve çikolatalar da vücudun sodyum seviyelerinde artışa neden olur. Ayrıca şeker seviyelerini şiddetli bir şekilde yükseltirler ve bu da kan basıncının artmasına neden olur. Çok miktarda şekerli gıda alımı da doğrudan kalbin aşırı çalışması ve kan basıncının yükselmesi ile ilgili olan obeziteye neden olur.

11. Gazlı İçecekler​

Gazlı İçecekler.jpg

Gazlı içecekler sağlıksız şekerli içerik akışından başka bir şey sağlamaz. Gazlı içecekler birçok hastalığa neden olur ve tansiyonu da yükseltir. Gazlı içecekler kişinin ağız sağlığını bozar ve dehidrasyona neden olur. Bu dehidrasyon ayrıca vücutta elektrolit dengesizliğine neden olur. Buda hipertansiyon ve kan basıncı artışı ile sonuçlanır. Gazlı içeceklerden kaçınmak daha sağlıklı bir yaşam tarzı yaratabilir.

12. Kırmızı Et​

kirmizi_et_tansiyon.jpg

Her doktorun yüksek tansiyonu olan bir kişiye ilk tavsiyesi kırmızı et tüketimini azaltmasını veya hiç yememesini önerir. Kırmızı et, vücut için önemli bir demir kaynağıdır. Bu demir, insan vücudunun kan basıncı seviyeleri ile doğrudan ilişkilidir. Kırmızı et ayrıca beyaz et ve deniz ürünlerinden daha fazla sodyum içerir; bu nedenle kan basıncını kontrol etmek ve hipertansiyondan kaçınmak için kırmızı et kullanımı azaltılmalıdır.

13. Donut​

donut_tansiyon_yukseltir_mi.jpg

Donutlar her yaş grubunun en sevdiği atıştırmalıktır. Ancak, bu küçük atıştırmalıklar inanılmaz derecede sağlıksız. Ağız içinde asit birikimi yaparak kişinin ağız sağlığını bozarlar. Hipertansiyon ve kalp eforu ile doğrudan ilişkili olan obeziteye neden olurlar. Çörek tüketimi ayrıca şeker seviyesini yükseltir ve bu da kan basıncı seviyelerinin daha da kötüleşmesine neden olur.