Yulaf ezmesi, bol miktarda nişasta içeren bir tahıl türüdür. Yulafın içerisindeki kalsiyum, potasyum, demir, fosfor gibi mineral ve vitaminler kalp hastalıklarından kolesterole kadar birçok hastalığa iyi gelmektedir. Fosfor deposu olarak da bilinen yulaf, aynı zamanda lifli yiyeceklerin başında geliyor. Sodyum, magnezyum, B6 ve bakır içeren yulaf ezmesi gün içerisinde enerjik ve sağlıklı hissetmenizi sağlamaktadır.

Sadece karbonhidrat açısından değil, yulaf ezmesi protein bakımından da oldukça kuvvetli bir besin kaynağıdır. Sabahları bir avuç yulaf ezmesi tüketmeniz bile, gün içerisindeki protein ve lif ihtiyacınızı önemli bir kısmını karşılamanızı sağlıyor. Özelikle vejetaryenseniz ya da düzenli protein alamıyorsanız, yapmanız gereken her sabah bir kâse yulaf ezmesi tüketmektir. Çocuk gelişiminde de yetişkinlerde olduğu kadar etkili olan yulaf ezmesi, çocukların kas ve kemik gelişimlerinde önemli rol oynuyor.

yulaf_ezmesi_faydalari_nelerdir_ne_ise_yarar.jpg


Yulaf Ezmesi Tüketerek Sağlıklı Kalın
Diyetisyenlerin diyabet hastalarına ilk önerdikleri yiyecekler arasında olan yulaf ezmesi, kan şekerini ve kolesterol seviyelerini düşürerek ani felç ve inme risklerini de önemli ölçüde azaltır. İçerdiği aminoasitler sayesinde karaciğeri uyararak vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Yulaf ezmesi tüketimi, kalpteki arter duvarlarını temizleyerek kalp krizi riskinin ve kalp hastalıklarının önüne geçer.

Bir çorba kaşığı yulaf ezmesi yoğurt, muz, elma, armut, yaban mersini, kivi, çilek ya da sütü blenderdan geçirip iyice karıştırdıktan sonra günün her saati tüketebilirsiniz. Bu size gün içerisinde kendinizi daha dinç ve enerjik hissetmeniz için yardımcı olacaktır. Sabahları yağsız süt ya da portakal suyu ile kabuklu yemişlerle birlikte tüketmeniz kilo vermenize sağlayacaktır. Tiroit bezinin doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı bir mineral olan iyot içeren yulaf ezmesi hipertiroidi hastalığını da önlemektedir.

Yulaf ezmesi içeriğinde çinko, E vitamini, demir ve bakır gibi minerallerin yanı sıra B vitamini, kalsiyum, potasyum ve magnezyum da bulunmaktadır. Bütün bu vitamin ve minareler sizi gün içerisindeki stres ve sinirden uzak tutarak anti-depresan görevi görür.

Her Gün Yulaf Ezmesi Yemenin Faydaları Tıklayın !

Yulaf Diyeti Nedir? Yulaf Ezmesi Diyeti Nasıl Yapılır? Tıklayın !

Yulaf Diyeti İle Haftada 4 Kilo Tıklayın !

Yulaf ezmesi ile zayıflayanlar Tıklayın !
  • Beğen
Reactions: dilarabalci