İlişkiler

Eski Sevgiliden Dost Olur mu?

Eski sevgiliden arkadaş olur mu? Eski sevgiliden dost olur mu?

Sevgilinizden ayrıldınız ama onunla dost kalmak istiyorsunuz ve aranızdaki bağların kopmamasını istiyorsunuz. Kısaca ayrıldık ama arkadaş kalalım diyorsunuz. Peki eski sevgiliden dost olur mu?

“Her şey bitti ama belki arkadaş kalabiliriz” bu, yıllardır ayrılan çiftlerin son konuşmalarında geçen bir cümledir. Fakat emin olun ki bunu başarabilen kişilerin sayısı çok azdır. Birkaç dakika içinde eski sevgiliniz olacak olan kız/erkek arkadaşınız hayatınızdan çıkıp giderken mutlaka ‘Arkadaş olabilir miyiz?’ şeklinde bir soru sormuştur.

Vicdan azabı mı?
Siz de yüksek ihtimalle bu soruya ‘Neden olmasın?’ şeklinde bir yanıt vermişsinizdir. Fakat bu diyaloğun sonucunda ‘gerçekten’ arkadaş kalabilen eski sevgililerin sayısının ne kadar az olduğunu ve arkadaş olma önerisini sunan kişinin genelde ilişkiyi bitiren ve bu vicdan azabından kurtulmak için yollar arayan taraf olduğunu hatırlatmakta fayda var. Sevgilisini terk edenlerin en az yüzde 60′ı kız/erkek arkadaşına “arkadaş kalabilir miyiz?” sorusunu yöneltmiş ve sonuçta ‘Evet’ yanıtını almıştır.

Ona ‘evet’ yanıtını vermemizin nedeni aslında o insanın hayatında olan biteni öğrenmeye devam etme arzusudur. İki eski sevgilinin arkadaş olabilme ihtimali neredeyse imkansızdır. Çünkü içinde aşk barındırdığınız bir ilişkinin bitme nedenleri bundan sonra ‘dostça’ kuracağınız ilişkinin temelinde bazı çatlaklar yaratacak ve siz daha bir arkadaşlığın başında birtakım sorunlarla uğraşmak durumunda kalacaksınız demektir.

Bu konuya farklı bir pencereden bakmak gerekirse eski bir ilişkinin anılarından kurtulup yepyeni bir ilişkiye sağlıklı bir şekilde başlamanın en iyi yolu o kişiyi geçmişte bırakmaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu