İlişkiler

Sevgilime hangi parfümü alsam?

‘Sevgililer Günü’ için sevgilinize parfüm almayı düşünüyor ama tercih yapamıyorsanız bu önerileri dikkate alın…

Onlar, şampuan, parfüm, oda spreyi gibi pek çok farklı ürünü sadece koklayarak, içinde binlerce hammaddeden hangileri olduğunu analiz edebilen milyon dolarlık burunlar, yani parfümörlük mesleğine sahip, tüm dünyadaki birkaç yüz kişiden bir tanesi…
Burbery’s, Versace, Cartier, Givenchy, Chopard gibi birçok ünlü marka için parfüm dizayn eden ve şu an Seluz Kimya’da görev yapan ünlü Parfümör Mark Buxton geçtiğimiz günlerde “Koku”nun günlük hayatımızdaki rolü ile ilgili önemli tüyolar verdi. Tasarladığı parfümlerle dünyadaki koku tendlerini belirleyen isimlerden biri olan Mark Buxton, “Sevdiğiniz kişiye parfüm alacaksanız, ten rengi, yaşam şekli ve hatta kişinin duygusal hayatının çok önemli olduğunu, bu detaylar göz ardı edilirse, alınan hediyenin sadece masa üstünde duracak bir dekor olarak kalacağını belirtti.

Sarışınlar için, vanilya ve zambak, kumrallar için çiçek ve baharat, esmerler için ise gül ve yasemin doğru terich olacaktır.

“Bilindiği gibi kişilerin ten yapısı; bulundukları coğrafyaya, ait oldukları etnik gruba, beslenme şekline ve cilt yapılarına göre farklılık gösterir. Tüm bu etkenlere bir de mevsimlerin değişimini eklediğimizde aynı kokunun neden farklı tenlerde farklı şekilde yansıdığını ya da kalıcılık sürelerinin farklılıklar gösterdiğini anlayabiliriz” diyor Seluz Kimya parfümörü Mark Buxton…

Eğer sevgiliniz sarışınsa, alacağınız hediye tatlı vanilya notları ile sarılıp sarmalanmış hanımeli, müge, zambak gibi zarif çiçeksi notlara sahip parfümler olmalı. Bu parfümler musky notlarla desteklenmiş olursa sarışın tenlerdeki kalıcılıkları da daha fazla olacaktır. Seluz Kimya parfümörüne göre kumral bayanlara alınacak parfümlerin çiçeksi dokunuşların baharatlı notlarla kombine edildiği tercihler olmaları gerekirken, esmer tenli hanımlar için gül ve yasemin ile zenginleştirilmiş oryantal parfümler seçilmelidir. En az rastlanan saç rengi kızıldır. Kızıl saçlıların ten yapıları da oldukça beyaz ve hassas olduğundan, sevgiliniz kızıl saçlıysa parfüm tercihiniz ipeksi dokunuşları ile floral içerikli parfümlerden ya da tazelik ve ferahlık hissi veren yeşil ve marin kokulardan oluşmalıdır.

Sadece ten rengi değil, parfüm hediye etmek için kişiliğe de dikkat etmek gerekir…

Sevgililer günü hediyeniz parfüm olacaksa dikkat edilmesi gereken tek nokta sevgilinizin ten rengi değil.Kişilik de bir o kadar önemli…

Hareketli, dışa dönük, dinamik bir hayatı seven sevgilinize parfüm alırken içeriğinde mutlaka ”meyve” olmasına dikkat edin, çünkü bergamut, portakal gibi meyvelerin kokularını içeren citrus ailesi, enerji dolu kişilikle uyum içinde olacaktır.

Hassas, duygusal, kendisiyle baş başa olmaktan hoşlanan bir sevgili için ise mutlaka hanımeli, müge, zambak gibi zarif çiçeksi notlar seçilmeli.

Parfümün uygulanmasına gelince; parfüm önce çıplak tene uygulanmalı, kıyafetler giyildikten sonra tazelenmelidir. Unutulmamalıdır ki saçlar ve giysiler iyi birer parfüm taşıyıcısıdırlar. Eğer parfümünüzün uzun süre etkisini sürdürmesini istiyorsanız parfümü havaya sıkıp altından geçiniz. Saçlarınıza yapışan parfüm zerrecikleri kokunun uzun süre etrafınıza yayılımını sağlayacaktır.

Posta

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu