İlişkiler

Şiddet gören kadınların yapması gerekenler

Evde şiddet gören kadın, eğer şiddet gördüğünü ispat etmek zorunda kalacaksa nüfus kağıdını, kendisi ile ilgili bilgileri, bir kap çamaşırı ve çocukların nüfus cüzdanını dışarıda kocasının bilmediği bir yerde saklaması iyi olur. Ayrıca evin içerisinde kesici delici aletlerin bulunduğu yerde bulunmamalı ve kendisine şiddet uygulandığında susup oturmalı, utanmamalı, çünkü şiddet uygulayanın utanması gereken bir durum bu. Avaz avaz bağırıp kendisine şiddet uygulandığını herkese haberdar etmelidir ki gerekirse tanıklık yapabilsinler onun için. Ayrıca evde şiddete maruz kalan bir kadın, şiddeti hiçbir şekilde maruz görmemeli. Yani “bir tokattan bir şey olmaz” şeklinde düşünmemeli. O bir tokan ondan sonraki dönemlerde artabilir.

Eşinden şiddet gören bayanlar polise başvurmalıdır. Poliste şiddet gördüğünü anlatıp, tutanak tutturup tutturduğu tutanağın bir kopyasını mutlaka almalıdır. Veya savcılığa başvurabilir. Savcılık şiddeti uygulayan kişinin ifadesine başvuracaktır. Kanunen bunları yapabilir veya bir kadın kuruluşuna giderek kadın kuruluşu ona yol gösterir. Herhangi bir hükümet tabibinden rapor alınmalıdır ve o aldığı raporu mutlaka saklanmalıdır. Mahkemede kanıt istenebilir. Kanıt olarak onu sunması çok doğru olur. Kişinin şiddet gördüğüne şahit olan bireyler var ise bunlarda mahkemede oldukça önemli rol oynar.

İlgili Konular ;

– Evde şiddet gören kadın ne gibi önlemler alabilir?
– Evde şiddet gördüğümü nasıl kanıtlayabilirim?
– Eşimden şiddet görüyorum, nereye başvurabilirim?
– Kocam beni dövüyor, ne yapabilirim?
– Komşum şiddet görüyor, ben şikayetçi olabilir miyim?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Esim beni dun aksam oldurmeye kalkti komsular kurtardi akli esim akli dengesi yerinde olmayan bir insam dengesiz saldirgan onun ruh ve sinir hastaliklari hastanesine yatirmak icin ne yapmaliyim

Başa dön tuşu