Reklam
İlişkiler

Tatil Bavulu Nasıl Hazırlanır?

Güneş, kum, bronzluk derken güzelliğinizi tatilde bırakmayın! İşte, tatilin faturasının ciltte pahalıya mal olmaması için yanınıza almanız gerekenler…

Tatile gitme fikri güzel de valizi hazırlaması biraz zor. Gündüz için bikini, terlik, havlu; akşam için şık elbiseler ve yüksek ökçeleri yerleştirmekle bitmiyor valiz işi.

Tatil Öneri ve Paylaşım Alanımız için tıklayın !

Tatilden miras cilt lekeleri, tahriş olup güneşten kavrulmuş bir ten, yıpranmış saçlar ve yeni kırışıklıklarla dönmek istemiyorsanız, yanınıza almanız gereken bakım ürünleri var. Bir de güzelliğinizin altını çizecek makyaj malzemeleri…

Güneş sonrası losyon
Yoğun buharlaşmayla nem kaybeden cilde içinde vitamin desteği bulunan güneş sonrası losyonları uygulanması, cildin rahatlatmasına yardımcı oluyor. Ayrıca bronzluğu sabitleme özelliği bulunanları da var.

Güneş koruyucu
Cilt tipi ve rengine göre seçilecek güneş koruyucu, açık tenliler için 50, koyu tenlilere 30 koruma faktörü içermeli. Sivilceli ciltlere ise yağsız koruyucular öneriyor uzmanlar.

Nemlendirici
ABD’de 35 yaş üzerinde yapılan araştırmaya göre, nemlendirici krem kullananların kırışıklık şikâyetlerinin kullanmayanlara kıyasla yüzde 50 azaldığı saptanmış. Sadece tatilde değil, her gün
kullanılması gereken nemlendiricileri güneş altında fazla kalınan günlerde hiç ihmal etmemek gerek. Zira nem kaybına uğrayan cildin en üst yüzeyi olan epidermdeki su molekülleri, buharlaşma karşısında koruyucu bariyer görevini yerine getiremez hale gelir ve cilt savunmasız kalır.

Gözaltı kremi
Yüzümüze oranla 7 kat ince olan gözaltlarının güneşten ne kadar etkilendiğini tahmin etmek zor değil. Gözaltlarının kırışmasına engel olmaya çalışan gözaltı kremleri, halkalanma ve morluklarla da savaşıyor. Bu kremlerin güneşkoruma faktörü içerenleri de bulunuyor.

Şampuan
Saçınıza iyi gelen şampuanı tatilde yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin. Otellerin şampuanları kurutabilir, kepek yapabilir.

Saç bakım yağı
Cilt kadar saçlar da güneşin zararlı ışınlarından nasibini alıyor. Havuz ve denizin olumsuz etkileri de cabası… Duştan sonra saçlara sürülecek birkaç damla bakım yağı, saçların beslenmesine yardımcı olacağı gibi parlaklık kazanmasını da sağlar.

Ayak kremi
Kumdan, havuzdan ve klordan etkilenen ayakların sandalet giyildiğinde bakımlı ve çekici görünmesi için bir kreme ihtiyacı olabilir. Artık pek çok markanın ayaklar için geliştirilmiş özel bakım kremleri mevcut.

Maskara
Akşam yemeğinde güzelliğinizin altını çizecek maskaranızı unutmayın.

Allık
Güneşten hafif pembeleşmiş ve biraz da bronzlaşmış teninizi fondötenle kapatmayın. Doğal güzelliğinizi vurgulayacak bir allık yeterli.

Ruj
Rujsuz tatile çıkılmaz elbette. Hatta bir parlatıcı bile güzel görünmeniz için yeterli. Ancak rujlarla ilgili bir gerçeği hatırlatalım. Bir grup Amerikalı bilim insanına göre kırmızı ruj süren kadınlar, açık renk ruj kullanan kadınlara göre daha genç görünüyor.

Dikkat etmeniz gerekenler

Kakao ve havuç yağı
Bronzlaşmayı kolaylaştırmak için kullanılan kakao yağı, havuç yağı gibi çeşitli ürünler lekelenmelere sebep olabilir. Ayrıca irritasyon veya alerjik reaksiyonlara da yol açabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı