Kadın

Evde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

2020 Kışına girdiğimiz bu günlerde herkesin aklı güncel doğalgaz fiyatlarında. Uzmanlar el yakan bu fiyatların hasarını en aza indirmek için sizlere doğalgaz tasarruf önerilerini sundular. Yazımızın devamında doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır başlıklı konu hakkında sizlere uzmanlardan öneriler aktaracağız.

Kombili Evde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evinizde kullandığınız kombi, kaliteli ve ısı tasarrufu konusunda son teknolojiyle donatılmış olmalıdır.

Dış yalıtım yapmak evinizde %40′a kadar ısı tasarrufu sağlamaktadır

Eğer bir odanız çok ısınırken, diğer odanız daha az ısınıyor ise, tesisat probleminiz bulunuıyor olabilir, mutlaka kontrol edilmelidir.

Yalıtımlı binalarda doğalgaz tasarrufu için termostat kullanılmalıdır. Termostat evin veya odanın ısısına göre kombiye sinyal göndererek otomatik olarak enerji ve ısı tasarrufu yapılmasını sağlar.

Unutulmaması gereken: Kombinin kısa süre aralıklarla aç kapa yapılması daha fazla doğalgaz kullanımına neden olmaktadır. Doğalgaz faturanız ne kadar geldi? Forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğalgaz Faturası
Doğalgaz Faturası

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Uzmanların doğalgaz tasarrufuyla ilgili önerileri şöyle:

 • Çatınızı uygun bir yalıtım malzemesi ile yalıtın.
 • Duvarlarınıza mantolama yaptırın.
 • Pencerelerinizde çift cam ya da çift pencere kullanın. Pencerelerin ve dışa açılan kapıların kenarlarını uygun bir plastik sünger malzeme ya da kağıt bantlarla kapatın.
 • Isı verimliliği yüksek radyatör seçin.
 • Radyatörlerinizin önüne ve üstüne eşya, mobilya, mermer koymayın, üstlerini kapatmayın. Perdelerin de radyatörlerin önünü ve üstünü kapatmamasına dikkat edin.
 • Periyodik olarak radyatör temizliği ve kombi bakımını yaptırın.
 • Sadece evde olunan vakitlerde kombiyi yakmak ya da sıcaklık ayarını yapmak için kombiyi açıp kapatma yanlışlığına düşmeyin. Kış başladığında, kombinizi çalıştırma ihtiyacı hissettiğiniz tarihten itibaren mevsim sonuna kadar düşük sıcaklıkta sürekli açık kalması öneriliyor.
 • Normalde oturma odaları için 22 santigrat derece, yatak odaları için 20 santigrat derece sıcaklık öneriliyor. Ancak oda sıcaklığının 1 santigrat derece düşürülmesi halinde toplam yakıt tüketimi yüzde 7 düşüyor.

2 Yorum

 1. * Doğal gaz faturalarını düşürmenin ilk ve en etkili yöntemi izalasyon dur. İyi izalasyonlu bir evin kötü izalasyonlu bir evle kıyaslandığında neredeyse %50 yakın bir tasarruf sağlar.
  * Evimizde ve iş yerimiz de kullanmadığımız odaların peteklerini kapatmanız ve odanın kapsını kapatarak hava akışı olmasını engelleyerek tasarruf edebilirsiniz. Fakat oda kapısı günde bir kaç kereden fazla açılıp kapanıyor ise bu öneri çok işe yaramaz çünkü sıcak bölümdeki ısı bu odaya akış yapar ve çalışan petekler iniz daha çok çalışarak tasarruf yapmanızı engeller.
  * Kombi bakımını her yıl yaz aylarında kombi konusunda uzman kişilere bakım yaptırmanız % 10 yakıt tasarrufu ve kombinizin ömrünü uzatarak ciddi bir tasarruf sağlar.
  * Camlar mümkün ise pvc yapılmalı eğer mümkün değil ise cam aralarına fitil konularak hava akışını kesilmeli bu şekilde de ciddi tasarruf sağlanır.
  * Perdelerin kapalı olması da yakıt tasarrufunda etkilidir. Ancak perdelerin peteklerin üstünü kapatmaması gereklidir. Peteklerin üstüne gelen perde daha çok sarfiyat yaptırmaktadır.
  * Peteklerin önleri açık olmalıdır. Peteklerin önünü kapatırsanız peteğin çalışma sistemini bozar ve yakıt sarfiyatı yapmış olursunuz.
  * Peteklerin arka yüzlerine ısı yalıtım levhası koymak yakıt tasarrufu için oldukça etkili yöntemlerdendir.
  * Oda termostatı kullanmak hem yakıt tasarrufu hemde evinizde iş yeriniz de daha net bir sıcaklık ile konfor sağlar. Oda termostatı yaklaşık % 6 yakıt tasarrufu sağlar.
  * Termostatik vana kullanımı doğal gaz tasarrufu için oldukça etkilidir. Peteklerin üst vanaları yerine takılan Termostatik vanalar yakıt tasarrufunun yanı sıra kombiden uzaktaki peteklerin daha iyi ısınmasına da faydalı olur. Oda termostatı ile termostatik vana aynı anda kullanılamaz.
  * Sıcak su kullanımında ısı ayarını kombiden yapılması gerekmektedir. Musluktan ılıtma yapılmamalıdır. Musluktan yaptığınız ılıtma para verip ısıttığınız suyu tekrar para vererek soğutmak anlamındadır buda ciddi yakıt sarfiyatı dır. Beğendiğiniz dereceyi kombi üstünden ayarlayın ve ılıtma yapmayınız.

  Bu yazanları doğru uygulamak yakıt faturalarını % 60 düşürür.

Başa dön tuşu