Google şimdi de konum paylaştırıyor.

İnternet devi Google’ın yeni mobil-masaüstü etkileşimli uygulaması Google Latitude kullanıcıların konumlarını paylaşmasını sağlıyor.

Daha önce Brightkite, Nokia viNe gibi konum bazlı sosyal ağ servisleriyle mobil kullanıcıların hayatına doğrudan giren servislerin arasına Google Latitude da eklendi.

Başlangıç olarak 14’ü Avrupa ülkesi 27 ülkede kullanıma sunulan hizmet, www.google.com/latitude adresinde yer alan yönergeler izlenerek servisin kullanılabildiği cep telefonlarına yüklenecek bir yazılımla kullanılmaya başlanıyor.

article_latitude

Yazılımı mobil cihazlarına yükleyen kullanıcılar, izin verdikleri arkadaşlarına o an dünyanın neresinde olduklarını Google Maps altyapısını kullanarak bildirebiliyor, dilerlerse arkadaşlarına bu bilgiyi SMS, Hızlı Mesajlaşma (IM – Instant Messaging) veya telefon görüşmesiyle bildirebiliyorlar. Kullanıcılar tüm gizlilik ayarlarını kendileri belirleyebiliyor, bu şekilde kullanıcıların konumlarını çevrimiçi olarak paylaştıkları servisin izin verilmeyen kullanıcılar tarafından görüntülenmesini engelleyebiliyorlar.

Google Talk ile entegre çalışan yazılım altyapısı, cep telefonları gibi mobil cihazlarla birlikte masaüstü bilgisayarlardan da kullanılabiliyor. GPS, A-GPS ve hücresel konum belirleme teknolojileri ile hareket halindeyken, kablosuz ağ bağlantılarının konum bilgilerinden yararlanılarak da masaüstü ve dizüstü bilgisayarların konumuna göre kendini güncelliyor.

Tüm bilgisayar işletim sistemleriyle uyumlu olan Google Latitude, Google Maps 3.0 veya daha üst sürüm kullanan Google Android tabanlı cep telefonları, hemen her BlackBerry akıllı telefon, hücresel konum bilgisi desteği olan Windows Mobile 5.0 ve üstü işletim sistemi kullanan cihazlar, Symbian S60 tabanlı cep telefonlarıyla uyumlu çalışıyor. Google servisi ilerleyen günlerde iPhone ve iPod Touch cihazları ile birlikte Sony Ericsson marka telefonlar üzerinde de çalıştırmaya hazırlanıyor.

article_latitude_goole

Google, ilerleyen günlerde servisin kullanım alanının arttırılacağını ifade ediyor.