Kadın

Türk halkı, kriz durumunda önce alkollü ve gazlı içecekleri satın almaktan vazgeçiyor.

Hitay Yatırım Holding firmalarından DORinsight Araştırma, Napolyon.com’un 1.2 milyon kayıtlı üyesi bulunan veri tabanını kullanarak, halkın ekonomik gündemle ilgili görüşlerini araştırdı. Avrupa’daki ekonomik krizin ve Ortadoğu’da yaşanan olayların Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisiyle ilgili araştırmada; halkın büyük bir kısmının ülkemizde kriz yaşanması durumunda öncelikle alkollü ve gazlı içecekleri satın almaktan vazgeçeceği ortaya çıktı. 18 yaşın üzerindeki kişilerin katılımıyla yapılan araştırma, TÜİK tarafından belirlenen NUTS-2 bölge dağılımına göre tespit edilmiş 12 ilde, online araştırma tekniğiyle (CAWI) gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre; halkın %82’si Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin Türkiye ekonomisi ve mali piyasalar üzerinde olumsuz etkisi olduğunu düşünüyor. %30’u bu olumsuz etkinin uzun dönemli ve kalıcı olacağı, %46’sı kısa dönemli etki yaratacağı görüşünde birleşirken, %5’lik kesim ise Avrupa’daki krizin ülke ekonomisine olumlu yansıyacağı fikrini taşıyor. Halkın %95’i ülkemizde meydana gelecek bir ekonomik krizde Amerika ve Avrupa piyasalarının belirleyici faktör oluşturacağını düşünüyor. Özellikle orta yaş ve üzerindeki kesim ile üst sosyoekonomik sınıfta (AB grubu), bu görüş oldukça ön plana çıkıyor.

Ortadoğu’da yaşanan olayların ekonomimizi olumsuz etkilediğini düşünenler, halkın %69’unu oluşturuyor. Araştırmaya katılan her üç erkekten biri, Ortadoğu’daki olayların ülkemizde bir ekonomik krize neden olmayacağını, kadınların %77’si ise aksini düşünüyor.

Halk, Türkiye’de kriz yaşanması durumunda, bütçede nelerden tasarruf edileceği sorusuna; öncelikli olarak alkollü ve gazlı içecekler cevabını veriyor. Çikolata, kıyafet, kozmetik ve kahve tüketimini de azaltacaklarını belirten katılımcılar, temizlik ürünlerinde, çamaşır ve bulaşık deterjanında daha ucuz markaları tercih edeceğini söylüyor. Sıvı yağ alımında alışık oldukları ürünü değiştirmeyeceklerini belirten tüketiciler, et ürünlerinde de alışkanlığından vazgeçmiyor, gerekirse daha az satın alıyor ama tercih ettiği yeri / markayı bırakmıyor.

DORinsight hakkında…
Hitay Yatırım Holding bünyesinde kurulan DORinsight, Türkiye’nin ilk online pazar araştırma şirketidir. Online araştırmalar alanında uzmanlaşan DORinsight, dünyanın en büyük online araştırma gruplarıyla işbirliği yaparak yurtiçi ve yurtdışı online araştırma projelerine çözüm üretiyor. Kaliteli hizmet anlayışı ve güçlü kadrosuyla iş çevrelerine aksiyona yönelik stratejik öneriler sunuyor. DORinsight, müşteri ilişkilerindeki samimi yaklaşımını, en son teknolojiyle geliştirilen yaratıcı çözümleriyle hizmet kalitesine yansıtıyor. Yaptığı online araştırmalarla daha hızlı, kaliteli ve verimli sonuçlar alınmasını sağlıyor. Müşterilerinin karar verme sürecini hızlandırıyor ve rakiplerinin bir adım önüne taşıyor. Yaptığı araştırmalarda, ESOMAR ile TÜAD’ın kalite standartlarına ve etik kurallara uyuyor, bilimsel yöntemleri kullanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı