Yarışma 1.Fairy ile Ramazan Sofraları Gıdayı #BoşaHarcama

En başarılı bulduğunuz "Fairy ile Ramazan Sofrası " hangididir?

• Ankete Katılan
    488
  • Anket Kapalı .

Nevreste

Bir garip yolcu
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.065
595.879
42
Fairy ile Ramazan Sofraları Gıdayı #BoşaHarcama Tarifleri
1 Oy hakkınız bulunmaktadır.

Sofra sahipleri oylama sonunda açıklanacak...

1.Artan Tavuk Suyuna Pilav ve Çorba:KK200:
1.sofra.jpg
Herkese hayırlı ramazanlar 😍
İçinde bulunduğumuz olağanüstü günlerden dolayı Ramazan ayı bu sene olması gerektiği gibi mütevazı,sakın ve israftan uzak geçiyor.. Normal zamanlardaki Ramazan ayının da kıymetini anlıyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu hastalığı def edip güzel günler göreceğiz 😊
Sıra geldi iftar soframıza..
Ben bugün için bir tane tavuk haşladım. Ve aynı tavukla hem çorba hemde pilav yaptım. Böylece tavuğun etini ve suyunu iki ayrı yemekte değerlendirerek oldukça lezzetli ve doyurucu bir sofra kurdum..
Çorba için dünden kalan şehriyeli pirinç pilavını da değerlendirmiş oldum. İçine küçük parçalar halinde tavuk eti de ekledim.Hazırladığım nohutlu pirinç pilavının üzerinde de didiklediğim tavuk etlerini koydum. İnş sizlere de fikir olmuştur iftar soframız 😊

Fairy ile israftan uzak hayırlı Ramazanlar :KK200:

2.Artan Sebzelerden Çorba:KK200:
2.sofra.jpg
Herkese merhaba arkadaş Kim derdi ki evde oturmaktan sıkılırcağız uyku uyumaktan nefret edeceğiz ev isi ile dövünecegiz :mad: Ama şu an öyle bir dönemdeyiz Sağlıklı olmak ve olmanız en buyuk temenni
Ben boş soğan kavurması yediğim çocukluk günlerimi hiç unutmadım Bayat ekmeği kavurup yumurta kırdığımızıda böyle bir nesilden gelip ziyan eden bir nesle dönüşmemizide içim razı gelmiyor ülkemi ailemi seviyorum tasarruf ediyorum Ramazan Herkese hayırlı Sağlıkla gelsin inşallah Ramazan soframda önceki günden kalan sebze kızartmalarımla kabak çorbası yaptım hem lezzetli hem besleyici oldu hiçbir şekilde şekilde yemek ayrımı yapmayan bir ailede büyüdüm ve böyle bir aileye sahibim
Ormanda yaşadığım içinde kurumuş ekmekleri mi bile yiyen kuşlarım Kirpiklerim kargaların köpeklerim var Allah'ım Kimseyi Bu kötü günlerde aç bırakmazsın.

3.Artan Keklerden Sütlü Tatlı:KK200:
3.sofra.jpg

"Yiyiniz içiniz ama israf etmeyiniz" diye buyurmuş resulullah efendimiz.özellikle iftar sofralarında israftan kaçınmak önemlidir.bugün iftar soframızda bayat keklerimizi değerlendirdik.tazeliğini yitiren ve rağbet görmeyen kalan keklerinizi buzluğa atıp daha sonra farklı tatlılarda kullanabilirsiniz.

4.Artan Pideden Bayat Ekmek Kebabı:KK200: S Sabr-Sukur-Dua

Bayat Ekmek Kebabı Tarifi :KK56:
4.sofra.jpg
"Peygamberimiz (s.a.v.) yere düşmüş bir ekmek parçasını görünce onu aldı ve;
Ey Aise nimetin kıymetini bil. Çünkü şu ekmek bir toplumdan nefret edip kaçtı mı bir daha ona dönmez."
Öyleyse ekmeklerimizi değerlendirmeye var mısınız :KK60:
"BAYAT EKMEK KEBABI"
Elimizdekilerin, elimizde olmayanların kıymetini daha da öğrendiğimiz şu günlerde, her şeyi değerlendirmeye israf etmemeye çalışalım.❤
Misal arkadakiler filizlenen soğan sarımsaklarım bi saksıya dikerek değerlendirdim hemencik👌

Hayirli ramazanlar dilerim😇

5.Artan Et Suyuna Pilav:KK200:
5.sofra.jpeg
Merhaba arkadaşlar
İsrafa son verelim aç ve sokakta yaşayan insanları bu virüs döneminde Allah ev olmayanlara versin böle yemeğe ne kadar şükretsek azdı çok şükür Ramazan ayı en sevdiği aydır
Dünden kalan eşimin isteği ile akşam son vakitte kuru fasulye yemeği yapmışım
Sonra canım tantuni çekti. tavuk ve et konusunda karar verememiştim ete karar kıydım eti haşladım sonda suyu birazını Pilava kullandım birazını yarına çorba yapacağım...Eti kavurdum taze soğan ve domatesle dürüm hale getirdim sabahtan çocukluğumun en sevdıgı pastamız olan biskuvi pasta yaptım..Tulumba tatlısı Ramazan aylardan vazgeçilmez tatlıdır her daim bu mutlaka olur soframızda hiç eksik etmeyiz :)
Hurma Aynı şekilde elhamdullah çok şükür Allahım verdiği nimetlere çok şükür..Herkese hayırlı Ramazanlar dilerim :)

6.Artan Bayat Ekmekten Kıbrıs Tatlısı:KK200:
6.sofra.jpg

(İsrafı önlemenin en iyi yolu ''ihtiyaç''.ihtiyacimiz kadar alıp , ihtiyacımız kadar yapıp , ihtiyacımız kadar tuketirsek mutfakta israfın önüne gecebiliriz.bizim evde en çok ekmek artar kuflenmemesi için bez torbada saklarım ekmeği kullanacağım kadarını galeta unu yapar kalanını hayvanlar için sütçüye veririm.Bugunde sizlere bayat ekmeklerimden ''Kıbrıs tatlısı'' yaptım umarım beğenirsiniz hayırlı ramazanlar:KK25:)

7.Artan Pirinç Pilavından Çorba:KK200:
7.sofra.jpg
HAYIRLI RAMAZANLAR
Allah tutulan bütün oruçlarımızı kabul etsin.
:KK36: Günümüzde biz ne kadar İSRAF yapıyoruz,ama kaç kişi ac yatıyor kaç çocuk açlıktan ölüyor kaç tonlarla yiyecek israf oluyor..
Mutfakta bozulmuş ve çöpe atılan yemekler sebzeler Çürümüş meyveler bütün bunlar paranızı çöpe gitmesini gösterir.bu hallerle karşılaşmamak için aşağıdakilere dikkat edelim..
...ihtiyacından çok ekmek alma....bayat ekmekle ekmek tatlısı veya ufalayarak Buzlukta saklaya bilirsiniz ve galeta un yerine kullanabilirsiniz......sebze ve meyveleri yıkadıktan iyice kurulayın su onların çabuk bozulmasına neden oluyor
Artan pirinç pilavından yoğurt çorbası yaptım .Artan patlıcan yemeğinden krep yapıp arasına koyup tekrar kızarttım.
GEREKDİĞİ KADAR ALIN FAZLA İSRAF YAPMAYIN :KK36::KK36::KK36::KK36:

8.Artan Et Suyuna Pilav:KK200:
8.sofra.jpeg

Kebabın etlerini pişirdiğim suyu pilavın yapımında kullandım. Yine kebabın patlıcanlarını alacalı soyduğumuzda çıkan uzun kabukları fırında kızarttım domates sarımsak acı biber ile pişirip bir meze yaptım böylece hiç çöpe giden malzeme olmadı. Herkese bu zor zamanda israfın önüne geçebildiğimiz huzurlu bir ramazan ayı diliyorum :)

9.Artan Keklerden Truf:KK200:
9.sofra.jpg
Selamün Aleyküm .💕
Hayırlı,huzurlu, sağlıklı,sevgi dolu,bol bereketli ve hiçbir nimetin,zamanın,paranın, hatta ve hatta sevginin ziyan olmadığı, dualarımızın ,şükürlerimizin,tövbelerimizin kabul olduğu güzel bir Ramazan ayı geçirmeniz duası ile.💕
Belkide tüm dünyanın kanayan yarası bu israf,fazla ve gereksiz tüketim.Milyonlarca ekmek çöpe gidiyor.Dunyanin bir yerinde insanlar açlıktan hayatını kaybederken diğer yanda savurganca , düşüncesizce, bize sunulmuş ve her bir zerresinin israfindan hesaba cekilecegimiz nimetlerin, şükürsüzce ziyan edilmesi var.Oysaki dinimizce tasarrufun önemi nekadar güzel anlatılıyor.
Tasarruf; İbadettir,Berekettir,ölçülü olmaktır, dengedir,hakkı teslim etmektır,adalettir, kıymet bilmektir, güzel ahlaktır,ve tasarruf bir nevi şükürdür.
Cenâb-ı Hak, cümlemizi nimetlerin kıymetini bilip şükredenlerden ve tasarruf edenlerden eylesin. Nimetlerine karşı nankörlük edip de israf edenlerden ve nimetlerin kıymetini bilmeyenlerden eylemesin...💕Bir çok arta kalan yemeğin birsonraki sefer değerlendirilmesi nekadar güzel.Bende böyle artan keklerimden çikolatalı truff yaptım. Hem şık hem lezzetli hemde israf edilmemiş oluyor.Sizlerde kalan yiyeceklerinizi birsonraki sefer için birçok farklı şekilde degerlendirebilirsiniz. Ve Son olarak gün ve gün azalmakta olan su kaynaklarımız. ☹
💧💧💧SU GELECEKTİR AKIP GİDEN GELECEĞİMİZİN ELİNDEN TUTUN...💧💧💧

10.Artan Pidelerden Köfte:KK200:
10.sofra.jpg
Herkese Hayırlı Ramazanlar:KK200:
Evlerimizde bolluk ve bereket ayı olan Ramazan ayını en iyi şekilde geçirmenin telaşı var.Ramazan ayında tuttuğumuz oruç ve ibadetlerin dışında israfı önleyecek bazı önlemler almamız gerekiyor. Fairy Ramazan Sofraları bu günde neler yapabileceğimizi göstermemiz için bize imkan sunuyor.
Ramazan ayında bütün gün aç olduğumuz için akşamları daha özenli sofralar kurmaya çalışıyoruz.Fakat bunu israf etmeden ,elimizdeki tüm malzemeleri değerlendirerek yapmamız,kalan yemekleri değerlendirmemiz gerekiyor.
Tabi bunu sadece iftar sofrasında yapmıyoruz.Sahur soframızda farklı değerlendirmeler yapabiliriz.
Yoğurdu haftalık evde yapıyorum .Kaymakları buzlukta biriktirip sahurda yemek için tereyağı ve çökelek yapıyorum.Tabi kalan peynir altı suyunu ziyan etmiyoruz.Onu çorbamıza kullanabiliriz makarna yapabiliriz veya hamur işlerinde kullanabiliriz.Ben iftar soframda çorbaya bu peynir altı suyunu kullandım hem bir sürü faydası var hemde değerlendirmiş oldum.Soframda onun dışında köfteli hünkar beğendi var.Uzun süredir evde ekmeğimi kendim yapıyorum.Kalan pideleri değerlendiriyorum.Genelde robotta çekip köftelere veya tatlılara kullanıyorum.Bu akşam hünkar beğendinin köftesine pidelerden yaptığım harcı kullandım.Hem ziyan olmadı hem köfteme güzellik kattı.Bu kadar ile bitmedi.Daha önce yaptığım patatesli börek harcından kaldı ve onlarla içli köfte yaptım.Kıymalı dışında patatesli,ıspanaklı çok güzel oluyor.Tavsiye ederim..

11.Artan Pilavdan Dolma:KK200:

11.sofra.jpg

Bir gün önceden kalan pirinç pilavını dolma biberin içine koyarak değerlendirdim. Yüce Rabbimiz yiyin için ama israf etmeyin diye buyurdu. Allah herkesin sofrasını bereketlendirsin.

12.Artan Yemeklerden Çorba:KK200:
12.sofra.jpg

Her yıl ramazan ayında sevdiklerimizle bir sofra etrafında toplanır verdiği nimetler için Allah'a şükrederek karnımızı doyururuz. Saatlerce aç kalmanın verdiği hisle bazen yiyeceğimizden çok fazlasını pişirdiğimiz olur. Kalan yemekleri çöpe atmak Ramazan ruhuna yakışır mı hiç? Mutfağımızda hayal gücümüzü kullanır ertesi gün başka şekillerde sofrada yeniden yer veririz kalan yemeğe.
Ben de artan yemeklerimle çok lezzetli bir çorba yaptım. Adını da 'Tavuk Suyuna Közlüm' koydum. Bir de bayat ekmeklerimi robottan geçirip makarnamın yanına köfte yapmak için kullandım.
Çorbam için neler kullandım peki?
• Önceden közlenip kalan kapya biberlerim(2 adet)
• Önceden pişen ve kalan pirinç pilavım(1 çay bardağı)
• Önceden tavada kızarırken suyunu salan tavuklarımdan ayırdığım tavuk suyum(1 su bardağı)
Bu 3 malzemeyle sağlıklı ve doyurucu bir çorba yaptım ve afiyetle yedik üstelik israf etmediğim için yaşattığı mutluluk da cabası.

13.Artan Et Suyuna Pilav ve Çorba:KK200:

13.sofra.jpg

Herkese merhabalar :KK36: Hayırlı ramazanlar ❤
Bugün sizlere iftar soframı sunuyorum ve bu sofrada mutfaktaki kalan malzemelerimizi israf etmeden nasıl değerlendirmeye çalıştım onları anlatıcam 🥰 Bi gün önceden düdüklüde et pişirip hünkar beğendi yapmıştım et suyu kaldı ve o etin suyu ile bugun misler gibi tarhana çorbası yaptım tarhana çorbası zaten vitamin deposu bunu biliyoruz e içine et suyuda eklenince mis gibi oldu 😊
Bu arada sebzeli bulgur pilavımı da tabiki et suyu ile yaptım 😊
Hünkar beğendinin eti bitmişti bir iki kaşık kalmıştı o kalan etleride pilavıma ekledim kalan beğendisinide bugun ortaya salata şeklınde koydum👌
Yine bir gün önceden bayatlamaya yakın pidemiz vardı onları küp küp kesip fırında kuruttum kavanozladım çorbamın üzerine ekledim böyle kavanozdan çıkartıp çıkartıp kullanabilirsiniz bu şekilde ekmek israfınıda önlemiş oluyoruz 🤗
Benim sofram bu şekilde arkadaşlarım❤
Lütfen israf etmemeye özen gösterelim nekadar dikkat edersek mutfağımız okadar bereketlenir buna inanıyorum🌹

Herkese tekrardan hayırlı ramazanlar rabbim tuttugumuz oruçlarımızı kabul etsin 🤲

14.Artan Pideden Pizza:KK200:
14.sofra.jpeg

Merhaba ☀
Ben bugün size Ramazan klasiği olan pideden pizza yaptım 😍 önceki günlerden kalmış bayatlamış pidenizle çok güzel pizza elde edebilirsiniz 😍 ramazanda insan taze ekmek yemek isterken bayatlamış ekmeği de ziyan etmek istemiyor. Bu sebeple pizza fikri sizi gayet cezbedebilir 😍 yapanlara afiyet olsun ❤

15.Artan Patates Yemeğinden Hamur Kızartma:KK200:
15.sofra.jpg

Hayırlı Ramazanlar ❤
Lütfen tüketebilecegimizden fazla ürün almayalım. Bizim bayat diye attığımız ekmeklere muhtaç milyonlar var, bunun bilincinde olalım. Daha yeni çöp atmaya gittiğimde 2 tane pide çöpe atılmıştı, gözümüz mü doymuyorda çok çok alıyoruz :KK43: Eğer ekmeğiniz kalıyor, bayatliyorsa dondurucuya atabiliriz ya da küp küp doğrayıp fırında kızartır çorbalarımıza ekleyebiliriz. Köftelerin içinede koyabiliriz yada ekmek köftesi de yapabiliriz. Lütfen dikkat edelim 💐
Bizde çok yemek kalmaz genelde az az yapmaya çalışırım :KK68:
Ben bugün evde israfı önlemek için önceden kalan patates yemeginden püre yaparak, patatesli hamur kızarttım ❤

16.Artan Yağ ile Pilav:KK200:
16.sofra.jpg

"Ramazan berekettir" ...
Bu ramazan sevgilerin ozlemin iyice artması ile ramazan duygusunu yaşamayı bize nasip eden kadınlar kulübüne sonsuz teşekkürler ...
Kızarttığım tavukların yağını pilavda kullandım ve fazla gelen önceden haşlanmış nohut kullandım ...
Yiyiniz içiniz israf etmeyiniz...

Fairy ile her hafta gerçekleştireceğimiz Ramazan Sofraları yarışmasında, sizlerden gıda israfını önlediğiniz sofralarınızı bizimle paylaşmanızı bekliyoruz. Bu güzel sofraları kurmak ve dolu tabaklara sahip çıkmak sizden, boş tabakları tertemiz yapmak Fairy’den…

Gıdayı #BoşaHarcama

Yarışmaya Katılım Şekli :

Yarışma kapsamında ramazan ruhunu yansıtan, israftan kaçındığınız sofra fotoğrafını (aile olabilir) paylaşmanız gerekmektedir.

Ayrıca fotoğraf ile birlikte; bu sofrada gıda israfından nasıl kaçındığınızı, artan yemek ve malzemeleri nasıl değerlendirdiğinizi kısaca belirtmeniz gerekmektedir.

Fotoğraf ve israftan kaçınma yönteminiz özel mesaj ile Nevreste'ye yollanmalıdır.

İftar menüsü ve paylaşılmak istenen başka bir mesaj varsa eklenmelidir.

Not: Paylaşımı yaptığınızda konu editörün onayına düşecek eksiklik durumunda kullanıcıya bilgi verilecek ve eksiklik düzeltilene kadar konu aktif edilmeyecektir. Gerekirse başvuru red edilebilir.

Kriterler

Konuyla ilgili olmayan görsel ya da içerik paylaşılmamalıdır.

Mesajlar anlaşılır olmalı, israfı önleme yöntemi ve iftar menüsü paylaşılmalıdır.

Sofra sunumuna özen gösterilmelidir.

Daha önceki yarışmalarda 1 kez kazanan üyemiz, 2. kez birinci olduğunda oylamada 2. olan üyemiz kazanmış sayılacaktır.

Detaylar

Yarışma Ramazan ayı boyunca her hafta olacak ve oylamaya sunulacaktır.

Ödül

Her hafta tekrarlanacak yarışmamızın birincileri, Fairy’den temizlik paketi kazanacaktır.

1.Yarışma

Katılım başlama tarihi : 28 Nisan 2020

En son başvuru tarihi : 3 Mayıs 2020

Oylama başlama tarihi : 4 Mayıs 2020

Oylama bitiş tarihi : 6 Mayıs 2020

Son düzenleme:
Aslında yarışma çok basit ; Bir iftar sofrası fotoğrafı ve bu fotoğrafta yer alan her hangi bir yemeğin nasıl bir israftan kaçarak yapıldığını anlatan bir paragraf yazı.

Mesela Tirit var diyelim bunu bayat ekmeklerle yaptım gibi... ama işte böyle bayat ekmeklerle yaptım diye kısacık yazmayın : ) az kompozisyon ve israfı önleme yöntemi de olabilir bu mesaj.

yollamanız gereken

israfı önleme yöntemi, iftar menüsü ve iftar masası. Ramazan temennileri de olabilir.

Son düzenleme:
X