1 yaşına kadar nasıl beslenmeli?

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
6 Mart 2012
17.613
21.950
45
0044501_1453989752.jpgBeslenme ve sağlık birbirinden ayrılmaz iki önemli kavramdır. Çocuklarda ve erişkinlerde besin gereksinimleri kişisel farklılıklar gösterir. Beslenmede mevsime göre farklılıklar da olabilir. Özellikle yazın, hem besinlerin kolay bozulabilmesi hem sıcak havada soğuk yiyeceklerin tercih edilmesi, seyahatlerin bu döneme rastlaması nedeniyle bebek ve çocukların beslenmelerini bu koşullara göre değiştirmek gerekir. İşte Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Karaböcüoğlu’ndan yaz bebeklerinin beslenmesine dair öneriler…

0–6 ay bebeğinin tek besini anne sütüdür. Ek, başka hiçbir gıdaya (su dâhil) gereksinim olmaz. Arabada, gezide acıktıkça emzirmek yetecektir. Eğer mama kullanılıyorsa içeceği kadar hazırlanmalı, tüketemediği kısım bekletilmeden dökülmelidir.

Mamayı hazırlamakta kullanacağınız su kaynamış ılımış olmalı, 24 saatten fazla bekletilmemelidir. Mama ağırlıklı beslenen bebeklerde mama üstüne su mutlaka verilmeli, bebek istediği kadar içmelidir. Anne sütü bebeğe özel üretilen süttür, bu nedenle bebeğin gereksinimini en iyi karşılayan besindir.

Ek besinlere başlama yaşı sadece anne sütü ile beslenen bebekte 6. aydır. Karışık veya tek mama ile beslenen bebekte 3. aydan sonra başlanabilir. Bebek, doğum kilosunun 2 katına ulaştıysa, 3 saatten daha erken aralıklarla beslenmek istiyorsa, günde 900 ml süt tüketiyorsa ek besin başlanabilir. Pirinçli mamalar, sebze ve meyve püreleri, yoğurt ilk başlanacak besinlerdir. Bu dönemde bebeğin daha çok enerjiye gereksinimi olmaya başlar, sıvı besinlerle bunu karşılamak güçleşir. Farklı tat ve kıvamları tanıması gerekir, ısırma, çiğneme işlevlerinin gelişimi için ek besinlere başlamak gereklidir.


6–12 aylık bebeğin örnek öğünü:

UYANINCA
: Anne sütü

KAHVALTI: 150 ml formül süt (varsa anne sütü), 1 yumurta sarısı,1 tatlı kaşığı pekmez, 1 çay kaşığı tereyağı, 4–5 bisküvi veya demirle zenginleştirilmiş tahıllı mamalardan 2–3 çorba kaşığı.

ÖĞLE: 1 kase (150-250ml) tavuklu veya etli sebze püresi +anne sütü

İKİNDİ: 1 kase yoğurt (100–150 ml) + 1 meyve püresi (meyve püresi sabah öğle arasında 5. öğün olarak tüketiliyorsa bisküvi veya tahıl)

AKŞAM:1 kase muhallebi (150–250 ml) + anne sütü

Yaz döneminde ve yolculukta kahvaltı için hazır kahvaltı öğünlerini kullanabilirsiniz. Toz şeklindeki bu besinleri ılık su veya mama ile hazırlayabilirsiniz. Bozulma riski daha azdır.

Tatilde bulunduğunuz yer güvenilir bir mutfağa sahipse, tahıllı çorbalar, pilav, makarna, tavuk, et ile öğle ve akşam öğününü hazırlayabilirsiniz. Yoğurdu, her seferinde taze açarak yedirebilirsiniz. Öğün aralarında mutlaka su vermelisiniz. Arabada ve yolculukta ise paketini yeni açtığınız püre ve besinleri kullanmak, aşırı beslemekten kaçınmak, az ve sık aralıklarla beslemek çocuğun yolu daha kolay tolere etmesini sağlayacaktır.

1 yaşından sonra anne sütü ve formül sütler temel besin kaynağı olmaktan çıkar. Çocuğun aile sofrasına oturması, çatalla, kaşıkla kendini beslemeye başlaması gerekir. Dört ana besin grubundan dengeli tüketmesi gözetilmelidir.


 

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 17-02-2022

Hamileliğimin 24. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 117 gün kaldı.

Bu ay boyunca bebeğinizin cilt görünümünde değişiklikler olacaktır. Şu anda bebeğinizin cildi kırışmış durumda. Bebeğinizde daha fazla yağ biriktikce ve daha fazla kas geliştikce bebeğiniz daha yumuşak hatlı gözükmeye başlayacaktır. Hamilelikte bulanık görme ve kanama tehlike işaretidir. Bu durumlarda hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 640 gr. - Yaklaşık boyu : 30.1 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın