10 Günde 10 Kilo Taylan Kümeli Diyeti

aaaaa

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2010
265
65
Taylan Kümeli televizyonlardan izlediğimiz ve birçok kişinin yararına bilgileri vermekle tanınan bir doktordur. Sadece diyeti ile değil, verdiği faydalı bilgilerden de faydalanmalı ve sağlıklı yaşamı hayatımızın tam merkezine koymayı başarmalıyız. Sizler kilo vermeye istekli olduktan sonra önünüzde hiçbir dağ duramaz. Öncelikle buna inanın ve kendinizi motive etikten sonra kilo vermelere başlayabilirsiniz. Artık sizlerde güzel giyinmek ve fazla kilolarınızda kurtulma zamanı geldi diye düşünüyorsanız hemen starta basınız. Diyetin orjinal ismini bozmak istemedim ama 10 günde 10 kilo vermek mümkün olmayabilir. Yalnız etkili bir diyet olduğunu söyleyebilirim. Diyeti harfiyen uygulayın ve kilolarınızdan kurtulun. Üstelik bu diyet sayesinde metabolizmanızda hızlanacak. Buyrun listeye..
SABAH UYANINCA
1 bardak sıcak su +1 dilim limon+1 dilim elma+1 parça kabuk tarçın+1 çay kaşığı elma sirkesi
KAHVALTI
2 dilim diyet etimek + 1 tatlı kaşığı labne light peynir + maydanoz, domates, salatalık
2 SAAT SONRA
2 adet taze kayısı + 5 badem
ÖĞLEN
Doyana kadar sebze yemeği 1kg sebze + 1 kuru soğan + domates salçası + isteğe bağlı 100 gr et veya kıyma 200 gr diyet yoğurt veya 100 gr normal yoğurt Salata (yeşillik + domates + salatalık + 1yemek kaşığı zeytinyağı)
2 SAAT SONRA
2 kırmızı erik + 5 badem
2 SAAT SONRA
Kepekli tost (açlık durumuna göre) 1 veya 2 dilim esmer ekmek+30 gr light peynir
AKŞAM
Izgara balık veya tavuk veya et veya köfte + salata
2 SAAT SONRA
1 çay bardağı diyet yoğurt + 1 kuru kayısı
10 gün boyunca bozmadan devam ederseniz sonuca ulaşabilirsiniz. Bulamadığınız veya sevmediğiniz yiyecekleri boş geçebilirsiniz. Kolay gelsin:) (kaynak: çigdemlezzetler.com)

index.php

Ünlülerin diyetisyeni Taylan Kümeli zayıflamak isteyenlere altın önerilerde bulundu. Taylan Kümeli söyledi, şu ölümlü dünyada insanların en çok konuştukları üç şeyden biri neymiş biliyor musunuz, zayıflık.

Ben de bunun üzerine Taylan Kümeli ile kilo vermenin püf noktalarından tutun da herkesin işine yarayacak tüyolara varana kadar merak ettiğini her şeyi konuştum.

“Buyurun okuyun, yanına da bir fincan yeşil çay yapın” derdim ama bilinenin aksine yeşil çay herkesin metabolizmasını hızlandırmıyormuş ki, kimilerininkini de durduruyormuş. Teferruatlı bilgi aşağıda…

Her gün yeni bir zayıflama merkezi açılıyor. Birçoğu Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı belki ama her önüne gelenin böyle merkezler açması doğru mu?
Bu işin yasal bir prosedürü var tabii. Bu tür merkezlere gidenlerin de dikkat etmesi gereken şeyler var; mutlaka klinik bulgularının olması lazım. Ardından da doktor ve diyet uzmanı nezaretinde kilo verdirilmesi gerekir.

Zayıflama merkezine gitmeden önce bir tür rapor almak gerekiyor yani değil mi?
Tabii, merkeze başvuran kişinin açlık kan şekerinden tiroidine, hormon problemi olup olmadığından kalp sağlığına varana kadar bütün bulgularını gösteren bir rapor gerekir. Zayıflamak isteyen kişinin kullanmak zorunda olduğu ilaçlarla ilgili bilgi vermesi de şart. Bu iş, tek başına bir spor öğretmeninin, doktorun ya da diyetisyenin üstleneceği bir süreç değil.

Bu tür merkezlerinin müdavimleri olur genelde. Yaz başında mutlaka 2 aylarını bu tür merkezlerde geçirirler, arada bir kaçıp istediklerini yiyip geri dönerler. Sormak istediğim şu; bu insanlar neden devamlı kilo verip alıyorlar peki?
Diyetin başlangıç ve bitiş noktası arasındaki davranış değişikliğidir önemli olan. Biz hastalarımıza bunu empoze etmeye çalışıyoruz. 10, 20, hatta 40 kilo vermek inanın hiç önemli değil, önemli olan kilo verirken ne yaptınızdır. Mesela hiç su içmeyen biri su içmeye, yürüyüş yapmayan bir kişi yürüyüşe, ara öğün yemeyen biri az ama sık yemeye başladıysa bu işin sonunda bir daha kilo almaz. Ama “15 kilo vereyim sonra yerim” dediği andan itibaren biz onun verdiği kiloyu geri alacağını biliriz.

En çok ne yemek istiyor insanlar?
Çok enteresan söylememeye çalışıyorlar. Mesela bir hastamın diyeti bitti, tam 48 kilo verdi. 2 kilo alsa koşa koşa “2 kilo aldım” diye geliyordu. Biz de takip ediyoruz böyle kilo veren hastalarımızı. Bir yerde gördüm ince hamur bir pizzanın yarısının yarısını yiyor. Diyeti bitmiş, yiyebilir, beni görünce “Taylan Hanım, pizza ama vejetaryen, zaten yarısının yarısını yiyorum, kepekli hem de” dedi. “Afiyet olsun, rahat rahat yiyin” dedim.

Kilo veren kişinin psikolojisi bozuluyor mu?
Bozulmuyor aslında çünkü insanlar verdikleri kiloyla o kadar mutlu hissediyorlar ki kendilerini… Bu işin zor yanı var ama güzel yanı da var. Kendini kısıtlamak, iradeli davranmak her yiğidin harcı değil. Ama sonucu güzel oluyor.

Çok kilolu kişilerin mutlu bir seks hayatı olabilir mi peki?
Bakın şişman kişinin iki ayrı yüzü vardır. Biri “Kilolarımla barışığım, çok mutluyum” der, diğeri ise bunun aslında mutlu etmeyen bir özellik olduğunu itiraf eder. Kilolu kişi sosyal hayattan uzaklaşır, arkadaşlarıyla beraber olmak istemez, kıyafetleri yakıştıramaz, cinsel hayatında problemler vardır. Bunların hepsi üst üste biriktiğinde yediklerinin herkes tarafından takip edildiğini hisseder.

Ünlüler televizyonda “Şunun sapını bunun kabuğunu yedim zayıfladım” diyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Soğan suyunu kaynatıp patatesle karıştırırsa kilo vereceğine inanan kişiler var. Böyle kafadan uydurulan şeylerle kilo verilmez.

Artık insanlar neyi kaynatacaklarını şaşırdılar…
Onun için bunlara inanmayacaksınız. Bunlar popüler kültürün getirisi. Dünyada en çok konuşulan 3 şey; cinsellik, zayıflık ve evlilik…

Ebru Şallı’nın kilosu hakkında ne düşünüyorsunuz, ben çok beğeniyorum kendisini.
Ebru Hanım’a gerçekten bravo…

Şahan zayıflasa iyi olabilir
En çok kimi zayıflatmak isterdiniz?
Çok şükür Türkiye’de hemen hemen herkes geldi.
“Zayıflasa” dediğiniz kimler var? Mesela Şahan, Ata Demirer?
Şahan zayıflasa iyi olabilir. Çok hoş bir yüzü var. Ata Bey zaten çaba sarf ediyor. Zerrin Hanım çok kilo verdi, Şafak Sezer zayıfladı. Ama “Şu kişi gelse de zayıflatsam” diye hiç düşünmedim.

Yeşil çay her metabolizmayı hızlandırmaz
“Aman kahve içme, yeşil çay iç” diyorlar.
Yüksek tansiyonunuz olmadığı sürece kahvenin negatif olduğuna dair hiçbir bulgu yok, çok şekerli tüketmiyorsanız, kahvenizi için. Çaylara gelince, hepsinin verdiği tepki farklı. Örneğin ada çayını fazla içerseniz zehirlenirsiniz. Melisa çayını çok içerseniz uykunuz gelir. Yeşil çay bazıları için metabolizma hızlandırıcı bazıları içinse durdurucudur. Dolayısıyla neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekiyor. Mesela ben rezene, kabuk tarçın ve yeşil çayı karıştırıp içiyorum. Çünkü metabolizmamın hızlanmaya ihtiyacı var, yeşil çay ona iyi geliyor. Rezene gaz ve şişliğimi engelliyor, çubuk tarçın da şekerimi dengeliyor. Geleneksel çayımız dışında diğer çayları içerken metabolizmanızı çok iyi tanımanız lazım.

Ananas karın yağlarını eritmeye yardım eder
Peki bölgesel zayıflamak mümkün mü gerçekten?
Mümkün. Teknik o kadar ilerledi ki, doğru beslenip fiziksel aktivitemizi yapıp bölgesel zayıflamaya yönelik krem, masaj gibi şeyleri kullanırsak inanın estetiğe gerek kalmaz. Ama bunu bir taarruz şeklinde yapmak lazım. Beslenmenize dikkat ederek, su içerek, alete girerek, masaj yaptırarak ve krem sürerek, incecik olursunuz.

Bu işe ayıracak parası olmayanlara ne önerirsiniz?
Karın bölgesini küçültmek isteyenler, 7 öğün az ama sık yesin. İlle karbonhidrat tüketeceklerse öğle yemeğinde tüketsin.

Akşam 8’den sonra yemek yenilebilir mi?
Yenilebilir. Ama yemek yiyip yatmak yok, yedikten 2 saat sonra uyusunlar. Mesela karın bölgesi yağlarını eritmek için tüyo vereyim: Ananas. Ananasın içindeki madde yağları eritmekte yardımcı. Konservesinin de şekersiz olanı yenilebilir. Basen bölgesindeki yağları eritmek içinde regl dönemi öncesindeki şeker atıştırmalarına dikkat etmek lazım. O bölgeden problemi olanlar, genelde regl döneminden 2 – 3 gün önceki şeker atıştırmaları nedeniyle o problemi yaşarlar. Çikolata yerine, kepekli ekmekten yapılmış tost yerlerse bir problem kalmaz.

Fındık yağı, tereyağ, zeytinyağ bir sürü yağ var. Hangisini tüketmek lazım?
Yağları doymuş ve doymamış olarak ikiye ayırıyoruz. Zeytinyağ dışındaki bütün sıvı yağları birbiriyle karıştırarak yememiz gerekir. Çünkü vücudun hepsine ihtiyacı var.

10 porsiyon yiyorsanız 5’e indirin 6 kilo verin
Kilo almamak için herkesin uygulayabileceği bir yöntem önerebilir misiniz?
Bir kere günde 3 ana öğünü mutlaka yemeliler. Ara öğünler de çok önemli. Meyve, yoğurt, diyet kurabiye yiyebilir ya da bir bardak süte azıcık kahve karıştırıp içebilirsiniz. Ama mutlaka iki saatte bir yediğimiz öğünler olmalı. Ara öğün metabolizmayı hızlandırır ve ana öğünlerden iki saat sonra yenmelidir. Yavaş yemek de dikkat edilmesi gereken bir konu. Karın bölgesindeki yağlanmadan kurtulmak için yavaş yemek çok önemli. Hedefiniz 20 dakika olsun, yediklerinizi iyi çiğneyin. Sindirim açısından yediklerinizi küçük lokmalar haline getirin. Bol su için. Her idrara çıkışta 35 kalori kaybedersiniz. Bunun sonucunda vücudunuz temizlenir, metabolizmanız hızlanır, tokluk hissiniz artar. Haftanın 3 günü 45 dakika yürüyüş yaparsanız kilonuzu muhafaza edersiniz. Tu kaka besin yoktur. Protein tüketen biri çok su içerse kilo verir, proteinin yanında karbonhidrat değil bol salata yiyin.

Diyete başladığınız ilk bir hafta yediklerinizi yazın. Gazlı içeceklerden uzak durun. Kızartma değil de ızgara yapın. Sadece bunu yaparak bile yılda 11 kilo verebilirsiniz. Porsiyonları yarıya indirerek yılda 6 kilo vermek mümkün. 10 porsiyon yiyorsanız 5’e indirin 6 kilo verin. Tükettiğiniz etin miktarını dörtte birine indirerek 6 ayda 3.5 kilo verebilirsiniz.

Son düzenleme:
birden kilo vermek sağlığa çok zararlı:stop::stop:
sağlığımı kaybetdikten sonra napim 10 kilo zayıf olmayı

ben yavaş yavaş hemde lüksümden kısmadan 4 ayda 8-9 kilo verdim çokta güzel oldu valla
50 kg yim
ayrıca sirke mideye zararlı !

ben yavaş yavaş hemde lüksümden kısmadan 4 ayda 8-9 kilo verdim çokta güzel oldu valla
50 kg yim
ayrıca sirke mideye zararlı !
Bende 58/59 um 50 olmak istiyorum nasil verdin bende irade sifir ya diyet yapsam mi diyince canim yemek istiyo :KK43:

Bende 58/59 um 50 olmak istiyorum nasil verdin bende irade sifir ya diyet yapsam mi diyince canim yemek istiyo :KK43:

Bende aynı senin gbiyim diyet kelimesi bile karnımı acıktırıyor nasıl verıcez anam bu kıloları :):mad:
arkadaşlar size söyleyim şimdi yaptıklarımı.öncelikle genel kurallardan bahsedelim sonra öğünlerinizi anlatıcam.ben çok kaçamakta yaptım siz dikkat ederseniz kesin sonuç elde edersiniz.
1.öncelikle günde 2 lt su kesinlikle içiyoruz. saf sudan bahsediyorum çay dı kahveydi bunları katmadan hesap edin lütfen. yorucu spor yapıyorsanız yaktığınızı da ekleyerek 3 lt ye çıkarabilirsiniz. internette çeşitli hesaplamalar mevcut.
2.çay a şeker atıyorsanız kesinlikle atmayın. ben 3 şeker atan birisi olarak bıraktımsa herkes bırakır ve alışıyorsunuz. şeker aklınıza gelmesin yeter.
3.yemeklerden önce yeşil çay içtim. çalıştığım için sabah evden çıkmadan 1, akşam eve gelince 1 bardak içtim. evdeyseniz eğer 3 öğünde içerseniz faydalı olur ama başka içmeyin uzmanların önerisi de 3 bardak zaten.
4. türk kahvesi dışında kahve tercih etmeyin bol cafein içerdiği için ama tabi kaçamaklarınız olabilir haftada 1 gibi.
5. mümkün olduğunca hareket yapmaya çalışın. benm göbek bölgemde birikinti olduğu için günde 20 tam mekik ya da yarım 40-50 mekik çekiyordum ve yanında ufak ısınma hareketleri ile 15 dk lık bi spor yapıyodum. çalıştığım için çoğu şeye vaktim olmadı çünkü ama su içmenin gerçekten işe yaradığını söyleyebilirim.sporumu da her gün yapamadım yani

nasıl beslenmemiz gerektiğine gelecek olursak
sabah kalvatısında ben 1 dilim kepek ekmeği tüketiyordum. zaten ekmeği çok aramam o yüzden zorlanmadım. 1 dilim ekmekten sonra istediğiniz gibi beslenin. örnek verirsem benm öğünümde 1 dilim beyaz peynir,1 dilim kaşar ya da üçgen peynir domates salatalık zeytin vs ne varsa ekliyordum tabağıma. yemeğimi iş yerinde yediğim için açık büfe ve çıkan börekse eğer sabah, ekmek almıyordum börek yiyordum ya da kek ise. ekmek yerine yine kek ve açık büfeleri ekliyordum.
ara öğün yapmıyordum ama öğlen az yemek ihtiyacı için yapılması gerekli olduğunu düşündüm ama size kalmış. kahvaltıdan 2-3 saat snra 1 adet meyve yiyebilirsiniz.
öğlen yemeğim yine iş yerinde olduğu için çıkan şeylerden normal yediğim porsiyonu azaltabildiğim kadar azalttım. örneğin başlarda 1 kaşık sonra 2 kaşık gibi düşürdüm.öğlen kesinlikle ekmek yok ama çorba mutlaka olsun. çorba zaten 2 dilim ekmek yerine geçermiş. ama yok ben çorbayı çıkarayım ekmek koyayım demeyin bence. çünkü çorba mideyi ısıtır ve doygunluk hissi veriyor. örneğin çorba pilav sebze yemeği. varsa yanında tatlıda yiyebilirsinz ben kısmadım.tatlı her gün değil tabi hafta da 1-2 gün akşam yememek kaydıyla yiyin
yine bir kaç saat sonra ara öğün yapabilirsinz ya da akşam yemeği yerine meyve ile kornfleks ile geçiştirdim ben.
akşam çayımı içip salatalık yanına da 1 meyve falan yedim.
bu işin sırrı akşam yememek. yoksa gündüz ekmeksiz istediğinizi yiyin arkadaşlar biraz da porsiyonu azaltın hepsi bu
bu arada kornflekse de çok alışmayın zararlı olduğunu söylüyorlar onun yerine hafif salata vs de yapıp yiyebilirsiniz
ve ben 3 akşam yemiyorsam 4, akşam illaki kaçırıyordum. haftada 1kaçırırsanız bile faydası olur.

Son düzenleme:
Bende bu diyete dün başladım bu sabah kalktığımda midem kazınıyordu açlkktan
6 aylık bebeğim var benimde doğum nedeniyle fazlasıyla kiloluyum 10 kilo vermem lazım. Gece de bebeğimi emzirirken sütümün bittiğini hissettim boş meme emiyotdu yavrucuk. ...
Ben bu kilolardan nasıl kurtulacağım benden sonra doğum yapanlar benden ince

Bende bu diyete dün başladım bu sabah kalktığımda midem kazınıyordu açlkktan
6 aylık bebeğim var benimde doğum nedeniyle fazlasıyla kiloluyum 10 kilo vermem lazım. Gece de bebeğimi emzirirken sütümün bittiğini hissettim boş meme emiyotdu yavrucuk. ...
Ben bu kilolardan nasıl kurtulacağım benden sonra doğum yapanlar benden ince
benimde biri 2 yaşında diğeri de 4.5 aylık kızlarım var, haliyle birinin doğum kilolarını tam veremeden tekrar hamile kaldım ve bunda da çok fazla kilom kaldı ama şuan emziriyorum emzirdikçede acıkıyorum ve aşırıya kaçmadan yemeye çalışıyorum egzersiz yapıyorum şuan için elimden gelen bu sende yavrunu aç koyma, napalım bizimde bünyemiz böyleymiş bende doğum yapıp kırkı çıkar çıkmaz fit olan anneler görüyorum onlarında vücut yapısı böyle demekki 24 yaşıma kadar çok zayıftım yediği halde kilo alamayanlardandım bu halde olacağım hiç aklıma gelmezdi son iki senedir de hamileliğimden dolayı böyleyim canları sağolsun çocuklarımın, ek gıdaya tam geçelim o zaman diyetler zayıflama kürleri uygulayacağım

nasıl uygun geldi mi ?
Bende bugun dikkat etmeye basladim 14 aylik kizim var emiyo ve cok hareketli buyun gun gece kosturuyorum surekli tatli canim istiyo polistik overim yani yumurtalik kistlerim var adet olamiyorum zor oluyorum surekli siskinlik ve adet olurken canin tatli kasigi ater ya aynen o durum hep var bende allahtan tiroidim calisiyoda fil gb degilim. :) ama tam bugday ekmegi aldim dun ve bi dilim dilim yicem aralarda salata meyve zaten abur cuburu kesince farkeder herelde zora hergun parkta sokaktayiz kosturmaca sporumda kizim :KK43:(

Diyet uygun da uygulayabilme başarısı ile ilgili ne kadar dikkat edebiliriz arada çok acıkıyorum canım tatlı çikolata çekiyor özellikle adet günlerinde

benimde biri 2 yaşında diğeri de 4.5 aylık kızlarım var, haliyle birinin doğum kilolarını tam veremeden tekrar hamile kaldım ve bunda da çok fazla kilom kaldı ama şuan emziriyorum emzirdikçede acıkıyorum ve aşırıya kaçmadan yemeye çalışıyorum egzersiz yapıyorum şuan için elimden gelen bu sende yavrunu aç koyma, napalım bizimde bünyemiz böyleymiş bende doğum yapıp kırkı çıkar çıkmaz fit olan anneler görüyorum onlarında vücut yapısı böyle demekki 24 yaşıma kadar çok zayıftım yediği halde kilo alamayanlardandım bu halde olacağım hiç aklıma gelmezdi son iki senedir de hamileliğimden dolayı böyleyim canları sağolsun çocuklarımın, ek gıdaya tam geçelim o zaman diyetler zayıflama kürleri uygulayacağım
Benimde 2 tane biri 2 yaşına girecek 15 gün sonra diğeri 6. Ayında ne yapim bilemedim bir de adet oldum üstüne dayanamıyorum

Acıkmayı bastırıyor um derken bebelere sibir oluyorum tamm uyudı diyorum şimdi yemek yicem diğeri ağlıyor bağırıyor bebeğide uyandırıyor sil baştan tekrar çıldırmaya az kaldı bende durum bu

Bende bugun dikkat etmeye basladim 14 aylik kizim var emiyo ve cok hareketli buyun gun gece kosturuyorum surekli tatli canim istiyo polistik overim yani yumurtalik kistlerim var adet olamiyorum zor oluyorum surekli siskinlik ve adet olurken canin tatli kasigi ater ya aynen o durum hep var bende allahtan tiroidim calisiyoda fil gb degilim. :) ama tam bugday ekmegi aldim dun ve bi dilim dilim yicem aralarda salata meyve zaten abur cuburu kesince farkeder herelde zora hergun parkta sokaktayiz kosturmaca sporumda kizim :KK43:(
canım emziriyorsan boşver ya abur cuburu kes suyunu iç tamamdır.
sağlık her şeyden önemli sonuçta fazla bi kilonda yokmuş

Bugun sabah 20150415_092235.jpg bunlari yedim ac karnina ilik limonlu su ictim.

OGlen 20150415_125152.jpg bunlari yedim aci biberli limonlu yogurt gobek eritiyomus limon sikmadim aci biber attim.

Arada bi salata kucuk elma yedim aksam yemegi gec yedik tarhana corbasi bi kepce 3-4 kasik ispanak yogurt yedim ekmek yemedim.

Oluyorum tatli diye nasil canim istiyo :KK43:(( form papates patlaklari var ya daire seklinde 4 tanede onlardan yedim.

Kizim butun gun agladi bende tabi tek mutluluk veren sey yemek cunku cok huysuz bi kizim var sizin bide 2 tane kuxuk kucuk allah yardim etsin

X