11 il ve ilçede oylar yeniden sayılacak

okypete

Nirvana
Pro Üye
28 Mart 2008
86.683
41.026
11 il ve ilçede oylar yeniden sayılacak
İstanbul, İzmir, Ankara, Yalova, Kars, Bartın, Bitlis, Osmaniye, Kastamonu, Balıkesir ve Afyonkarahisar'ın bazı ilçelerinde yapılan itirazlar sonucunda oylar yeniden sayılacak.


Yayınlanma tarihi: 31 Mart 2014 Pazartesi

Ankara
Ankara'da, soluk soluğa giden ve çok az bir farkla AKP adayı Melih Gökçek'in kazandığı bildirilen seçim için, CHP bazı ilçelerde oyların tekrar sayımını isteyecek. CHP adayı Mansur Yavaş, bir oyun bile peşine düşeceğiz" dedi.

YALOVA
Yalova'da, son anda 1 oy farkla AKP Belediye Başkan Adayı Yakup Bilgin Koçal'ın kazandığı açıklandı. CHP adayı Vefa Salman, sandıkların tekrar sayılması için başvuru yaptı.

Kars
Kars'ın Susuz belediye başkanlığı seçiminde, AKP adayı Murat Uray'ın itirazı üzerine oy sayımının yeniden yapılmasına karar verildi. Kars İl Seçim Kurulu, 2 gün içerisinde sandık sayımını gerçekleştirerek sonucu belirleyecek. Susuz ilçesinde AKP adayı Murat Uray ile DSP adayı Oğuz Yantemur'un oy sayıları belirlenince adaylar itiraz etti. Bunun üzerine gerçekleştirilen ikinci sayımda, adayların 397'şer oy aldığı belirlendi. Ancak AKP adayı Uray, bir oyunun sayılmadığını belirterek Susuz Seçim Hakimliğine itirazda bulundu. Susuz Seçim Hakimi Müyesser Karagöz, geç saatlerde kendilerine ulaşan sandıktaki oyların iki gün içerisinde sayılarak sonucun belirleneceğini bildirdi.

Bartın
Bartın'ın Kurucaşile ilçesinin belediye başkanlığı seçiminde CHP ilçe başkanlığının oy sonuçlarına itirazı üzerine yeniden sayım yapılacağı açıklandı. AKP İl Başkanı Yaşar Arslan, Kurucaşile ilçesinde adayları Mehmet Zihni Sayın'ın 549 oyuna karşılık CHP'nin adayı Hüseyin Sevim'in 546 oy aldığını belirtti.
Oy sayımı sonucu, 3 oy fark çıkması üzerine CHP'nin yeniden sayım için ilçe seçim kuruluna itirazda bulunduğunu ve ilçe seçim kurulunun değerlendirmesinin ardından yeniden sayım kararı alındığını aktaran Arslan, "Şu anda ilçenin il genel meclisi ve muhtarlık oyları sayılıyor. Bu sandıkların ardından belediye başkanlığı için ikinci kez sayım yapılacak" dedi.

Bitlis
Bitlis'in Ahlat ve Güroymak ilçeleri ile Muş'un Bulanık ilçesinde AK Parti adaylarının az bir farkla seçimi kazandığının açıklanması üzerine BDP'liler tarafından ilçe seçim kurullarına itirazda bulunuldu. Yapılan itirazlar üzerine söz konusu ilçelerde oylar yeniden sayılıyor.

İzmir
İzmir'de Selçuk ve Menderes ilçelerinde itirazlardan dolayı tekrar sayım yapılacak.

Osmaniye
Osmaniye'nin Toprakkale ilçesinde, bazı oy pusulalarının tahrip edildiği iddiasıyla partiler itirazda bulundu, bu nedenle seçim kurulundaki işlemler sürüyor.

İstanbul
Kartal'da geçersiz sayıldığı belirtilen yaklaşık 9 bin oy bulunduğunu belirten AKP yetkilileri,bu bölgede yüksek oy potansiyeline sahip olduğunu ifade ederek, geçersiz oylara yönelik itirazda bulunduklarını söyledi.

Kastamonu
Çatalzeytin ilçesinde sayım işlemi sırasında bir kişinin yaşanan kargaşa sırasında bazı oy pusulalarını camdan dışarı atması üzerine oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Yunus Emre İlköğretim Okulundaki 1005 numaralı sandıkta, AKP'nin belediye başkan adayı Musa İhsan Uğuz, sayımı MHP'nin adayı Ahmet Demir'den 5 oy farkla önde tamamladı. İtiraz üzerine oylar yeniden sayılmaya başlandı. Partililer arasında çıkan tartışma sırasında bir kişi oy pusulalarını camdan dışarı attı. Bahçeye düşen oy pusulaları görevliler tarafından toplanarak, tutanağın ardından İlçe Seçim Kurulu görevlilerine teslim edildi. Pusulaları dışarı atan kişi polis tarafından gözaltına alınırken, söz konusu sandıktaki oyların yeniden sayılmasına karar verildi.

Balıkesir
Balıkesir'in Manyas ilçesinde, AKP ile CHP adayları arasındaki başabaş giden seçim yarışını, CHP adayı Tancan Barçın'ın 3 oyla önde bitirdiği öğrenildi. AKP İlçe Başkanlığı, oyların yeniden sayılması için itirazda bulunacak. AKP Manyas İlçe Başkanı Fikret Altun, ilçede seçim yarışının çekişmeli geçtiğini söyledi. Aradaki farkın çok az göründüğünü belirten Altun, "Sabah saatlerinde İlçe Seçim Kuruluna itiraz ederek, özellikle bazı sandıklarda oyların yeniden sayılmasını isteyeceğiz" diye konuştu.

Afyonkarahisar
Afyonkarahisar'da oy kullanımının sona ermesinin ardından, oy çuvallarının bazılarının Afyonkarahisar Belediyesi'ne ait logolu araçlarla taşındığı ve çuvalların ağzının açık olduğu iddiasıyla, MHP Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanlığı tutanak tutturdu. MHP Merkez İlçe Başkanı Alper Yağcı, yaptığı açıklamada, birleştirme tutanakları ile kendi verilerine bakarak sonuçlara itiraz edilip edilmeyeceği konusunda karar verileceğini bildirdi. Yağcı, ağzı açık çuvallar ve belediyenin logolu araçlar ile taşınan oy çuvalları hakkında gerekli tutanağın tutulduğunu kaydetti.http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/55957/11_il_ve_ilcede_oylar_yeniden_sayilacak.html
 

okypete

Nirvana
Pro Üye
28 Mart 2008
86.683
41.026
Boş dairede 40'ı aşkın hayali seçmen
Bakırköy’de boş bir dairede kayıtlı olan 40’ı aşkın seçmenin oy kullandığı öne sürüldü.


Cumhuriyet.com.tr
Yayınlanma tarihi: 31 Mart 2014 PazartesiA+A-
5.jpg
Bakırköy Zeytinlik Mahallesi Milliyetçi Sokak 13 numaralı apartmanda ikamet eden Güçlü Göymen, oyunu kullanmak için Dalyan Ermeni Okulu 1497 nolu sandığa gitti.
Oy kullanmadan önce seçmen listesini kontrol eden Göymen, apartmanlarında bulunan 3 kapı numaralı boş dairede 40’tan fazla kişinin seçmen olarak yazılı olduğunu gördü. Sandık başkanını uyaran ancak herhangi bir sonuç alamadığını belirten Göymen, boş dairenin önünde şunları kaydetti: “Oy kullanmaya gittiğimde vatandaşlık görevim gereği altımızda üstümüzde kim var diye seçmen listesini kontrol ettim. Listeye baktığımda 3 aydan fazladır boş olan alt katımdaki dairede 40’ın üzerinde oy kullanacak kişinin olduğunu gördüm. Seçim kurulu ve sandık görevlilerini uyardım. Dairenin boş olduğunu bu kişilerin burada ikamet etmediğini, bu oyların kullanılmaması gerektiğini söyledim.”

Kayıtlı oldukları sandıkta taşımalı oy kullanıldığını ifade eden Göymen, “Sandık görevlileri, herhangi bir yetkileri olmadığını, listede ismi olan kişilere oy kullandırılacağını ve herhangi bir tutanak tutamayacaklarını söylediler. Hatta bu konuda muhtarlığın suç duyurusu da varmış. Sokakta başka boş dairelerde de aynı durumların olduğunu ve suç duyurusunda bulunulduğunu öğrendik” diye konuştu.


http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/55973/Bos_dairede_40_i_askin_hayali_secmen.html

 

dejavu_one

canım oğlum varlığına şükür..
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2009
27.471
14.171
Ankara 0.5 gibi bir oranla kaybedildi hatta gece boyunca Mansur Yavaş'ın öne geçtiği havai fişekler bile patlatıldığını duydum sabah demek ki ben uyuduktan sonra baya değişmiş gerçekten üzüldüm bu kadar az oyla kaybedilmesine. Oysa Gökçek açıklama yapmıştı %39 da kalacak chp kazandık diye bu bile takkeyi önüne koyması gerektiğini gösteriyor.
 

dejavu_one

canım oğlum varlığına şükür..
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2009
27.471
14.171
Bu arada Manyas'ı chp nin almasına sevindim teyzemler var orada anne memleketim.
 

yediXXL

Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2014
602
11
Ankara ve İstanbul icin secim sonuclari gercekten cok asiri derece sasirtici geldi bana. Akp yine fazlasini alacakti almayacakti degil fakat genel olarak %44 te degil %39 larda %37 lerde olacagini tahmin ediyordum. Umarim bir yanlislik, bir hile yoktur.


iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi