Bebek Beslenmesi 12 Aylik Oglumda Bazi Belirtiler Farkettim. Yardim Lutfen..

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Anne_Olmak_Guzel

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2016
7
1
33
Merhaba kızlar,
12.5 aylık bir oğlum var. Bugune kadar hem doktorumuzun hem bizim gözetimimizde pek bir sıkıntı görmedik. Ufak tefek bazı hareketler vardı dikkatimizi çeken (elini çok fazla sallayıp çırpması gibi) ama bu küçükken olur büyüdükçe geçmeye başlar 2 yaşına kadar kaybolmuş olur dedi doktorumuz.

Emeklemeyi hiç yapmadı hala bunda da bu evre atlanabilirmiş diye söyledi yine doktorumuz. Oturması, yerde uzanırken sağa sola yuvarlanmasını fln sordu onlarda sıkıntı yok diyince tamamdır o zaman dedi. Yürüme aşamasına geçebilirmiş direkt.

12 ay oldu hala yürümüyor. Bu da erkeklerde geç oluyor genelde galiba. Tutunarak duruyor mu diye sordu doktor, evet dedik o zaman sıkıntı yok destekli tutunabiiyorsa, size tutunarak adım atıyorsa problem olmaz insallah dedi.

konuşma anlamında da baba, anne, dede, mama vs gibi şeyler söylüyor. bilinçli olarak mı söylüyor tam anlayamıyoruz ama. bunun dışında söylediğimiz bir iki hecelik basit kelimeleri tekrar da edebiliyor. ama konuşma durumu da gecikti mi anlayamadık.

Neyse esas sorun dün başka bir şey fark edince başladı. birisi otistik çocukların belirtileriyle ilgili yazı gönderdi okudukca daraldım. Çok TV izliyordu son aylarda özellikle. Reklam çıkınca basını ceviremiyorduk. Onun yerine en azından reklam kadar hızlı olmayan ve kısmen egitici olabilecek olan bazı eğitici çizgi filmleri ve cocuk sarkılarını izlettik. Ama bu bile zararlıymış. Bunlar da korkuttu beni doğrusu..Dünden beri evde de TV açmamaya başladık. Zararı çok olabiliyorsa kapalı dursa da olur insallah bir sıkıntı çıkmasın da yeter ki. bir ara doktora da nolur nolmaz göstercem ama burdan da bir yazayım tecrübeli anneler bilir muhtemelen dedim.

Beni tereddüt ettiren faktörler:

- Kuş gibi kanat çırpma hareketi. Heyecanlanınca özellikle ilk aylar çok yapardı bunu. Şimdi azaldı ama hala yapıyor zaman zaman
- İleri geri sallanma. Otururken yapıyor bazen canı sıkılınca. Çok olmasa da arada bir yapıyor.
- Kendi etrafında dönme. Otururken poposu üstünde daire şeklinde dönüyor bazen. Bunu da sağını solunu görmek bize fln bakmak için yapıyordur diyorduk ama bu bile belirti olarak sayılıyormuş.
- Oyuncaklarıyla oynarken amaca uygun oynamıyor. Bu yaşta amaca uygun olayını anlıyor mu bilmiyorum tabi ama mesela genelde agzına alıp kemirme ya da sallayarak oynama, bir kutuya doldurma boşaltma vs yapıyor.
- Ayağını tam yere basamıyordu. Ama bu 1-2 aydır artık yok. Tam basabiliyor. Elinden tutunca adım atıyor normal şekilde. Yine de hala sıralama vs yok mesela. Sadece biz tutunca adım atıyor.

Beni rahatlatan bazı faktörler:

- Göz teması kuruyor. Konusurken yüzümüze bakıyor. Bakışını kaçırmıyor. İlgisini başka bir şey çekene kadar tabi.
- İsmini söyleyince tepki veriyor, dönüp bakıyor.
- Tanıdığı bir yüz görünce yabancılık çekmiyor. Gel diyince kucağa gidiyor.
- Cee-eee gibi oyunlar yapınca gülüyor, kahkaha atıyor.
- Basit heceli kelimeleri tekrar ediyor.
- Alkış yapınca o da yapıyor. Bazen kendisi de bir şey hosuna gidince alkıslıyor.
- Bay bay yapıyor. Gerçi keyfine göre genelde. Geçen ay mesela çok yaptırabiliyorduk ama son günlerde pek yapmıyor nedense.

Bu faktorler herhalde otizmi belirleyen onemli faktorlermis ve bunlari yapmasi biraz rahatlatti beni ama yine de aklim kaldi bazi yazilari okudukca forumlarda.

Benzer durum yasayanlar, görenler, duyanlar var mı acaba? Sizce bunlar hep normal mi? Öyle yazılar varki evham yaptım okudukca ve randevuya kadar sabretmek de zor geldi. Bu otistik belirtilerin belliki bazılarını görüyoruz ama bir sürü belirtisi var yani 2-3 tanesini görüp, olmadığını da gösteren bazı belirtiler gördüğüüz için kafam karıştı. İnsallah normal bir gelişim sürecidir de daha fazla stres yasamayız. Bundan sonra özellikle TV vs gibi konularında aşırı dikkatli olacağım. İnsana da ders oluyor ama bu tarz yazılar.

X