13 yaşindaki kızım matematikten nefret ediyor,fikir istiyorum..

Varol Parol Mama

En kötüsü yarı cahil.. İlber hoca haklı..
Kayıtlı Üye
10 Ocak 2011
3.518
6.081
Günaydın hanımlar Benim 12 yaşında bir kızım var 8 .sınıfa gidiyor .Aslında okulunu seviyor ama bugün matematikten sınav vardı akşam bana kesinlikle matematikten anlamadığını ,o dersi sevmediğini, bu durum nedeniyle sınava çalışmayacağını ,çalışsa bile bir şeyi anlamadığını söylüyor, ona yardımcı olmamı da istemiyor . Geçen sene pandemi uzaktan eğitim derken bir yıl kayıp oldu gibi...
Eğitim hayatında matematik dersinin önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Diğer derslerde özellikle İngilizcede çok çok başarılı ...
Bu konuyla ilgili düşünüyorum acaba ona matematiği nasıl sevdirebilirim bu durum o belli etmese de okuldaki performansını da etkiliyor anlıyorum ...
Aslında öğretmeni çok iyi ders anlatımı olan bir hoca sorun benim güzel kızım da fikirlerinizi alabilir miyim.. Belki bir yardımım dokunur bu şekilde
Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim...

Günaydın hanımlar Benim 12 yaşında bir kızım var 8 .sınıfa gidiyor .Aslında okulunu seviyor ama bugün matematikten sınav vardı akşam bana kesinlikle matematikten anlamadığını ,o dersi sevmediğini, bu durum nedeniyle sınava çalışmayacağını ,çalışsa bile bir şeyi anlamadığını söylüyor, ona yardımcı olmamı da istemiyor . Geçen sene pandemi uzaktan eğitim derken bir yıl kayıp oldu gibi...
Eğitim hayatında matematik dersinin önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Diğer derslerde özellikle İngilizcede çok çok başarılı ...
Bu konuyla ilgili düşünüyorum acaba ona matematiği nasıl sevdirebilirim bu durum o belli etmese de okuldaki performansını da etkiliyor anlıyorum ...
Aslında öğretmeni çok iyi ders anlatımı olan bir hoca sorun benim güzel kızım da fikirlerinizi alabilir miyim.. Belki bir yardımım dokunur bu şekilde
antremanlarla matematik diye bir kitap serisi vardı. Ona bir bakın isterseniz. En temelden başlayıp yükseltiyor. Yapabildikçe özgüveni artacak ve sevecektir.

Aslında öğretmeni çok iyi ders anlatımı olan bir hoca sorun benim güzel kızım da fikirlerinizi alabilir miyim..
Derse siz girmiyorsunuz ki, kızınız bilebilir bunu. Benim bir matematik öğretmenim vardı, meslektaşları hala kadını över. Kadın derste “anlamayan var mı?” diye sorar, 30 kişilik sınıfta 20 kişi anlamıyorum dediği halde “10 kişiyle yola devam edebilirim” diyip anlatmazdı tekrar.

Matematiği asla sevemeyen, yapamayan biri olarak tavsiyem özel ders alın. Belki sevdiğim, seviyeme inip anlatabilen bir matematik öğretmenim olsaydı çok daha farklı olabilirdi hayat benim için.

Özel ders fiyatları malum, yetişemem derseniz YouTube’daki hocalardan faydalanabilirsiniz

antremanlarla matematik diye bir kitap serisi vardı. Ona bir bakın isterseniz. En temelden başlayıp yükseltiyor. Yapabildikçe özgüveni artacak ve sevecektir.

Ben de bu kitabı önericektim. En azından güzel bir temel oluştursun. Kafası almıyorsa da dahası için zorlamayın. Her çocuk yapmak zorunda değil. Temel becerileri olsun yeter..

Ewt anasınıfına gitmeden okumayı başardığı için direk 1. Sınıftan başladık
Belki erken başlamanın da etkisi olabilir matematik üzerinde
Lgs dönemi oldugu için destek alırsanız güzel olur
Yabancı dil seviyor madem lisede ondan ilerler ama matematik heryerde🤷‍♀️
Vaktiniz varsa beraber çözün yardımcı olun eğlenceli hale getırmeye calışın

aynı dertten bizde muzdaribiz , pandemi öncesi bütün dersleri çok iyiydi , 85 alınca üzülürdü ,

ama matematiği toparlayamıyoruz bir türlü , özel aldırıyoruz özel hoca kendi kendini paralayacak sen bu notları nasıl alırsın diye , çünkü adamın yaptıgı sınavda çok başarılı ki soru tipini bayaa zorlaştırarak sormuş baktık onları tıkır tıkır yapıyor , ama sınavdakine gelince , 40 alıyor 30 alıyor, deliye dönecem resmen ,

allah ım sen bizi çaresizlikle sınama yarabbim

Ewt anasınıfına gitmeden okumayı başardığı için direk 1. Sınıftan başladık
Okuması birinci sınıfa hazır olduğu anlamına gelmez ama. Muhtemelen gelişim düzeyi bulunduğu sınıfa uygun olmadığı için anlamıyor matematiği.

Bence herkes matematiği sevmek, matematikte iyi olmak zorunda değil. Çocuk dile yatkınmış. Sizin yerinizde olsam onun üzerine giderdim.

Yok illa matematik öğrenmeli, sınavlardaki başarısı benim için çok önemli diyorsanız, mümkünse genç bir kız olacak şekilde özel bir matematik öğretmeni bulmalısınız.

En temelden 5.sinif konulariyla calismaya baslamasi gerekiyor.matematik devamlı ustune koymasi gerekn bir ders bir anda olmaz.

Yalniz 1 sene kayboldu diyorsunuz olmamasi lazimdi.uzaktan egitimle ogretmeninden anlamiyorsa o konulari youtube dan acıp gerekirse basında bekleyip calıstırmalıydınız.

Hatırlıyorum da, ilkokulda ben de böyleydim. Matematiği sevmez, nefret ederdim. İlgim yoktu işte. Beceremezdim de. Annemler tutturmuşlardı bana tonlarca para dökerek ne özel ders aldırdılar, ne kurslarla göndermişlerdi. Ama yok, yapamıyordum işte.
Hem paraları heba oldu hem de yeteneğim boşa gitmiş oldu.
Benim güzel sanatlara ilgim vardı. Cok iyi resim yapardım. Onun yerine yeteneğimi ve ilgimi keşfedip beni güzel sanatlar lisesine gönderebilirlerdi. Hiç yoktan hazırlık kurslarına da razıydım.
Çocuğun ne istediği ve ilgisi önemli olan. Çocuğun geleceği o. Bizim bencilce isteklerimiz yüzünden boşuna ne para ne de israf edelim bence. Baktınız, sevmiyor ilgisi yok yapamıyor, zorlamanın ne anlamı var?

Doğru öğretmene denk gelmemiş olabilir. Ben de hala başarılı değilim matematikte ve bu yüzden sevmiyorum.
Şeyma Çekici var instada matematik öğretmeni, psikoloji okuyor bir taraftan da. sınav öğrencilerine sınav rehberliği yapıyor özel atölye programları ile. Bi incelemenizi tavsiye ederim.

Geometriyi asla yapamazdim nefret ediyordum bir gün öğretmen soruyu çözene kitap hediye edeceğini söyledi ben nasıl olduysa çözdüm hala aklım almıyor çünkü hiç ilgim alakam yoktu kitabı kazandim bana bir özgüven geldi sonra en iyi yaptığım zevk aldigim ders oldu.. inşallah kızınız da bir kırılma yaşar derslere karşı da bir ozguven lazım

kesinlikle öğretenle de öğrenenle de ilgisi var. ben kendimi bildim bileli matematikten nefret ederdim. taa ki, lise 3e gelene kadar. dershaneye yazılmıştım sınıfımdaki öğrenciler o kadar başarılıydı ki. hocalarım da çok çok iyiydi anlayana kadar anlatıyorlardı. sonra okulda biraz dikkatli dinleyince matematiğe aşık oldum ve 10 20 gelen notlar inanın 100 oldu sadece bir kez son işlemi unutmuşum ve 96 almıştım. imkan varsa dershane diyeceğim ama bizim zamanımızdaki dershaneler de kalmadı ki duyuyorum etrafımdan görüyorum normal okuldan bir farkı yok. etüt merkezi bulabilirseniz ya da bi özel ders ayarlayabilirseniz birebir daha çok azim edebilir. bi de konu anlatımı ve test kitaplarınızı iyi seçin derim. karekök yayınları vardı sanki öyle hatırlıyorum çok iyi anlaşılırdı anlatımı. umarım sever kızınız matematiği.

Ben her yıl okul başında öğretmen daha istemeden kaynak kitap alırım.Konu anlatımlı olanlarından.Ayni durumları maalesef bizde yaşıyoruz .Özel ders alıyor matematik için bu faydalı oldu bizde.Birde YouTube yardımcı öğretmen kanali var çok güzel ders anlatıyor.

aynı dertten bizde muzdaribiz , pandemi öncesi bütün dersleri çok iyiydi , 85 alınca üzülürdü ,

ama matematiği toparlayamıyoruz bir türlü , özel aldırıyoruz özel hoca kendi kendini paralayacak sen bu notları nasıl alırsın diye , çünkü adamın yaptıgı sınavda çok başarılı ki soru tipini bayaa zorlaştırarak sormuş baktık onları tıkır tıkır yapıyor , ama sınavdakine gelince , 40 alıyor 30 alıyor, deliye dönecem resmen ,

allah ım sen bizi çaresizlikle sınama yarabbim
Sınav stresi kızımda böyle.Sure panik yaptırıyor.

X