14 - 20 Nisan Kutlu Doğum Haftası

allah izin verirse bende yarın yakın akrabalarımı toplayıp kuran okuyup tesbih çekeceğiz...

kendimde çekiyorum....dünde yatsıdan sonra kılamadığım 1 günlük namazlarımın farzlarını kıldım...

bu gecede yapacağım....birde cep boy hadis kitapları aldım gelenlere dağtacağım

Böyle konularda genelde yorum yapmamaya gayret ederim. Ama bunu okuyup geçmek üzerimde yük bırakacaktı.
Neyi, neden kutladığınızı lütfen araştırıp öğreniniz.
Farkındayım ki güzel düşünüyorsunuz ama her güzel düşünce "doğru" olmayabilir.
Peygamberimizin doğum günü Ocak ayındaydı...Mevlüt kandili ile kutlandı-her yıl kutlanıyor...
Bu "kutlu doğum haftası" olayını başka "bayramlara" "haftalara" benzetme gayreti içinde olanlar var..

Ne var bunda? ne güzel Peygamberimizi anıyoruz(!) diyebilirsiniz. Demeden önce lütfen etraflıca düşünüp araştırın.
Forum kuralları gereği daha fazla bir şey yazmak istemiyorum. Yazılanlara da cevap vermeyeceğimi şimdiden belirteyim.

Yandım Ya Rasulullah!... Aydan arı yüzünle cihanı aydınlattın
Kalpte tevhit mumunu yaktın ya Resulullah!...
Dünyadan göçüşünle yürekleri kanattın
Ruha bengisu gibi aktın ya Resulullah!...

Sana olan hasretim denizde kum misali
Gece gündüz adını andım ya Resulullah!...
Gül cemalini göster nasip eyle visali!...
Hicran ateşlerinde yandım ya Resulullah!...

Menzile varmak için kızgın çölleri aştım
Şefaat için geldim kapına Resulullah!...
Aşkına müptelayım, denizler gibi taştım
Ümidimi bağladım yapına Resulullah!...

Gam tezgâhında aşkı ilmik ilmik dokudum
Karanlığıma ışık oldun ya Resulullah!...
Kâinat kitabını satır satır okudum
Hasret olup gönlüme doldun ya Resulullah!...

Esti bir deli rüzgâr bahçede soldu güller
Ağıyı bal eyleyip içtik ya Resulullah!...
Toprağı yorgan etti Hakk’ı söyleyen diller
Hakikat için serden geçtik ya Resulullah!...

Mekke’nin ak goncası Medine’nin gülüydün
Ensar kalbini Hakk’a açtı ya Resulullah!...
Kur’an’ın hizmetkârı, İslam’ın bülbülüydün
Mübarek suretin nur saçtı ya Resulullah!...

Seni görmeden sevdi ahir zaman ümmeti
İslam dairesine girdik ya Resulullah!...
Kaldır üzerimizden, bu çekilmez mihneti
Ümmet olma bahtına erdik ya Resulullah!...

Hidayet yolu sende ey Allah’ın habibi!...
Diller yüce adını anar ya Resulullah!...
Sensin yarama derman, dertlerimin tabibi
Yokluğunda goncalar kanar ya Resulullah!...

Hakikat sırlarını kör nefse azık ettik
Sana layık bir ümmet olmadık Resulullah!...
Beyhude geçti yıllar bir ömre yazık ettik
Kapında gül misali solmadık Resulullah!...

Şairler seni söyler, seni yazar kalemler
Süveydayı kuşattın, nur saçtın Resulullah!...
Yoluna toprak olmuş; gökler, cümle âlemler
İman bahçelerinde açtın ya Resulullah!...

Gözler nuruna hasret, diller seni anıyor
İmanın eleğinden geçelim Resulullah!...
Sahrada kızgın kumlar özleminle yanıyor
Hakikat menziline göçelim Resulullah!...

Temmuzun ortasında gönlüme yağarken kar
Gül nefesinle ısıt içimi Resulullah!...
Yokluğunda düşmedi coğrafyamıza bahar
Kervanına kat götür göçümü Resulullah!...

Can özüne değerken firkatin kızıl közü
Çoraklaşan gönüle nur yağdır Resulullah!...
Kalbe düşer Resul’un çağları aşan sözü
Ufku kuşatan gölgen bir dağdır Resulullah!...

Gönül coğrafyamıza hasretin odu düşer
Misafir ol ümmetin düşüne Resulullah!...
Nefsin kor ateşinde her gün nedamet pişer
Koşar adım gelelim peşine Resulullah!...

Bu dünya gurbetinde kalpler aşkınla yanar
Çok görme cemalini bize ya Resulullah!...
Gönül muhabbetine zemzem misali kanar
Vahiyle gelsin nefis dize ya Resulullah!...

Gölgeler can çekişir; gülgûn çehreler süzgün
Kandillerin ışığı çekilmiş Resulullah!...
Sen gideli dünyadan kalpler tasalı, üzgün
Müslümanların boynu bükülmüş Resulullah!..

Aydınlık ufuklardan seninle doğar güneş
Nazar etsin kalplere gözlerin Resulullah!..
Hasretine yanmışız, neylesin bize ateş
İçimizi ısıtsın sözlerin Resulullah!...

Vahiyden uzak düştük kalplerimiz pas tuttu
Sendin bütün başların tacı ya Resulullah!...
Ümmet verdiği sözü ne de çabuk unuttu
Yolundan çıkanlara acı ya Resulullah!...

Bu çağın mücrimleri sanıyor azadeler
Ümmetini uykudan uyandır Resulullah!...
Öpsün cümle canların alnından seccadeler
Hakikat boyasına boyandır Resulullah!...

M.NİHAT MALKOÇ rabbim cümlemize şefaatini nasip etsin

Böyle konularda genelde yorum yapmamaya gayret ederim. Ama bunu okuyup geçmek üzerimde yük bırakacaktı.
Peygamberimizin doğum günü Ocak ayındaydı...Mevlüt kandili ile kutlandı-her yıl kutlanıyor...
Bu "kutlu doğum haftası" olayını başka "bayramlara" "haftalara" benzetme gayreti içinde olanlar var..

Ne var bunda? ne güzel Peygamberimizi anıyoruz(!) diyebilirsiniz. Demeden önce lütfen etraflıca düşünüp araştırın.
Forum kuralları gereği daha fazla bir şey yazmak istemiyorum. Yazılanlara da cevap vermeyeceğimi şimdiden belirteyim.

Nesi var bayramlara benzetmenin. Bence gayet güzel. Ayrıca evet aynen sizin dediğinizi diyorum; Ne var bunda? Ne güzel Peygamberimizi anıyoruz.

Ben kutlu doğum haftasını Peygamberimizi daha iyi anlamak için O'nu örnek almak için kutluyorum.
Yaşamın anlamını bulmak için kutluyorum.Kendi manevi dünyamı daha değerli kılmak için kutluyorum.
Belki de bir yetimin sıkıntısını anlamak için kutluyorum.Açlıktan karnına taş basmak ne demek onu anlamak için kutluyorum.
Belki de bir araya gelemediğim arkadaşlarımla bu vesile ile biraraya gelmek gönülleri hoş tutmak için kutluyorum.
Belki de güleryüz göstermenin sadaka olduğunu bir kez daha öğrenmek için kutluyorum.
"Hediyenin en iyisi, hikmetli bir sözü öğrenip birine öğretmektir ki, bu da bir yıl ihlaslı ibadet etmekten daha sevaptır." Hediyeleşmenin sadece maddi boyutu olmadığını anlamak için kutluyorum belki de.
Ve ben eğer bunları Allah rızası için yapıyorsam yanlış birşey yaptığımı düşünmüyorum.
Zaten başka neden kutlanır ki Kutlu doğum haftası bilemedim yani :26:

aynı şeyi düşünüyorum,daha yarıntılı yazmak da istemiyorum,şiddetli bir tartışma ortamına girmemek adına.
araştırırken lütfen bakın bu hafta ne zamandır kutlanıyor,ayrıca miladi takvime göre her sene değişen hafta ,nasıl hep aynı tarihlere denk geliyor?? yzacak şey çok da neyse..iş ki dini duygular sömürülmesin,tamiz duygularla yapılanlar sömürülmesin,başka şeylere dönüşmesin..

canim kardesim bende senin gübi düsünüyordum ve arastirdim da vee öyle degil,
Peygamberimiz sav'in Miladi takvime göre dünyaya teşrifi 20 Nisan 571'dir. Bu tarih hiçbir zaman değişmez. Her sene aynı günde sabit kalır. Zaten her sene Hicri takvimle, Miladi takvim arasında 11 günlük fark olduğundan, yıllar geçtikçe, karışık gibi görünen bu durum ortadan kalkar.

Fakat bütün bunlarla beraber hangi tarihte kutlanırsa kutlansın, asıl maksat ve niyet Peygamberimiz sav'i anmak, anlamak, O'nun güzelliklerini halka duyurmak, o vesileyle sevginin, kardeşliğin ve barışın yaygınlaşmasına vesile olmaktır.
bir yere tabi misin bilmem ama günün büyük alimleri, hocalarimiz bunda sakinca görseydi kutlamaya ilk onlar karsi gelirdi caiz olmadigindan...

allah izin verirse bende yarın yakın akrabalarımı toplayıp kuran okuyup tesbih çekeceğiz...

kendimde çekiyorum....dünde yatsıdan sonra kılamadığım 1 günlük namazlarımın farzlarını kıldım...

bu gecede yapacağım....birde cep boy hadis kitapları aldım gelenlere dağtacağım

cok güzel canim kardesim cok sevindim ALLAHc.c. tamamina erdirsin tüm ibadetlerini kabul eylesin insaALLAH...

aynı şeyi düşünüyorum,daha yarıntılı yazmak da istemiyorum,şiddetli bir tartışma ortamına girmemek adına.
araştırırken lütfen bakın bu hafta ne zamandır kutlanıyor,ayrıca miladi takvime göre her sene değişen hafta ,nasıl hep aynı tarihlere denk geliyor?? yzacak şey çok da neyse..iş ki dini duygular sömürülmesin,tamiz duygularla yapılanlar sömürülmesin,başka şeylere dönüşmesin..

yok canim daha neler neden siddetli tartisma cikicakmis ki :) gülüm burda fikirleri paylasiyoruz olurmu öyle bir durum,
demin diger arkadasa yazdigim gibi uygun olmasaydi bu zamanin büyük alimleri hocalari basta karsi cikardi...
ama sunuda yazmadan gecmek istemiyorum bu sevgi saygi sadece mevlid kandili ve kutlu dogum haftasinda kalmamali aslinda her gün anmali o yüce Peygamberi sav, nasil ki anneler günü vs. sadece senenin bir gün olmamali onlar bize hergün annelik yapmakta :)

ben de bu konuya yorum yapmak istememiştim ama siizn yorumunuzu görünce katılmadan edemedim. bu hafta neden her yıl aynı tarihlerde kutlanıyor. dini gün ve bayramlarımız hicri takvime göre ayarlı normalde.

Peygamberimizi anmak çok güzel bir şey o ayrı konu ama bir takım kişilerin çıkarları nedeniyle olmasın umarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
ben de bu konuya yorum yapmak istememiştim ama siizn yorumunuzu görünce katılmadan edemedim. bu hafta neden her yıl aynı tarihlerde kutlanıyor. dini gün ve bayramlarımız hicri takvime göre ayarlı normalde.

Peygamberimizi anmak çok güzel bir şey o ayrı konu ama bir takım kişilerin çıkarları nedeniyle olmasın umarım.

güzel kardesim nedemek istediginizi sanirim anladim. bizde kutlu dogum haftasi 14 - 20 nisan arasi kutluyoruz diger tarih bizi ilgilendirmez (diger tarih diyorsam yani 20 nisandan sonra ki tarih) zaten ameller niyetlere göredir...
diger yorumlarimida okursaniz ins. burda bahsettigim alimler KESINLIKLE buna karsi cikarlardi...
malesef tam ayrintilara giremiyorz :)

Peygamberimizin doğumgününe alimler karşı çıkmaz ki sonuçta kutlanması uygun değil diye bir şey yok tabiiki. Tam tersi anabildiğimiz her gün bizim için iyi bir şeydir. zaten ne diyebilirler ki hayır kutlamanızı istemiyoruz başka günlerle çakışıyor mu diyecekler.

Farklı yönlere gelmesini istemediğim için başka bir yorum yapmam uygun olmaz ben sadece dikkatimi çeken bazı şeyleri söyledim. herhangi bir çıkarı olmadan sadece iyi niyet ve sevgi ile bu haftayı kutlamak niyetinde olan herkese saygım ve sevgim var bu arkadaşlarımızın hevesini kırmak istemem,

Son düzenleyen: Moderatör:
canım böyle bi konuyu görmek mutlu etti beni :KK16::KK16::KK16::KK16::KK16:

aslında bende çok isterim bişeyler alıp hediye etmeyi çevremdekilere

hepiniz kutlu doğum haftası mubarek olsun
:KK16::KK16::KK16:
bol salavat arkadaşlar benim 19000 küsür oldu bide hatim çıkardık ALLAH CC İZNİYLE

bol salavat arkadaşlar benim 19000 küsür oldu bide hatim çıkardık ALLAH CC İZNİYLE

amin canım, ALLAH kabul etsin canım çok güzel yapmışsınız..

ALLAH kabul etsin canim senin niyetin düsüncen güzel :)
hatda evdede kagit parcasi olsa bile uygun boyutta kesip hadis yazip bir gül boyanip kurabiye, kek vs. ile hediye verilebilir...
birseyler almaya imkanin olmasa bile bu sekil düsünmen cok güzel ameller niyetlere göredir...

S.a arkadaşlar bu hafta kutlu doğum haftası bende nasip olursa bi program hazırlamak istiyorum fikirlerinizi yazarsanız mutlu olurum .ne yapabilirim manevi olarak hediye olarak evde süsleme falan yapmak geliyor aklıma ama nasıl yyapsam tam tasarlayamadıım fikirlerinizi bekliyorum

Affiniza siginarak sormak istiyorum. Mesela hicri takvime göre kurban ve ramazan bayramlari her sene 10 gün öne geliyor. Yani sabit bir gün veya hafta olmuyor. Kutlu dogum haftasi nasil hep sabit kaliyor? Bunu bir kac kisiye daha sordum ama cevap alamadim. Bu hafta zaten 9-10 senedir kutlaniyor. Yani bu haftayi neye göre tespit edip sabitlediler acaba? Cahilligimi mazur görüp cevaplarsaniz memnun olurum.

Affiniza siginarak sormak istiyorum. Mesela hicri takvime göre kurban ve ramazan bayramlari her sene 10 gün öne geliyor. Yani sabit bir gün veya hafta olmuyor. Kutlu dogum haftasi nasil hep sabit kaliyor? Bunu bir kac kisiye daha sordum ama cevap alamadim. Bu hafta zaten 9-10 senedir kutlaniyor. Yani bu haftayi neye göre tespit edip sabitlediler acaba? Cahilligimi mazur görüp cevaplarsaniz memnun olurum.

Hicri takvime göre Peygamber Efendimizin doğum günü de her yıl değişiyor.Dini bayramlarda olduğu gibi.
Peygamber Efendimiz Hicri takvime göre Rebiulevvel ayının 12. gecesi doğmuştur.
Peygamber Efendimizin miladi takvime göre yani şu an bizim kullandığımız takvime göre doğum günü 20 Nisana denk gelmektedir.

Bu yazıyı da Diyanet İşleri Başkanlığı Web sitesinden aldım.

Hz. Peygamber (s.a.v.)’in doğumu nisan ayında olmamasına rağmen kutlu doğum haftası neden nisan ayında kutlanılıyor?

Asırlardır Müslümanlar, Yüce Yaratıcının son mesajını insanlara duyurmak, öğretmek ve mesajın içerdiği konularda insanlara örneklik etmekle görevlendirilen Hz. Peygamber (s.a.s.)’in hayatını araştırmaya ve öğrenmeye büyük önem vermişler, bu amaçla onun doğumunu, miracını ve irtihalini anlatan şiirler, naatlar, mersiyeler kaleme almışlar ve ciltler dolusu kitaplar yazmışlardır. 1989 yılına kadar ülkemizde Hz. Peygamber (s.a.s.)’in doğumu, Kameri Takvime göre Rebi’ül Evvel ayının 12. gecesinde camilerde mevlit, Cuma günü de hutbe okunarak ve vaazlarda konu halkımıza anlatılarak Mevlid Kandili adı altında kutlanmıştır. Halen bu tarihte Mevlit Kandili kutlamaları devam etmektedir.

Bununla birlikte yüce dinimiz İslam’ın inanç, ibadet ve ahlak prensipleri konusunda halkımızı doğru/sahih bilgilendirmeyi, manevi ve ahlaki değerlere bağlılığı arttırmayı amaçlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, Kutlu Doğum haftası kutlamalarında; bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak, milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi gaye edinerek; Hz. Peygamber’i (s.a.v.) bütün yönleriyle daha iyi tanımayı, tanıtmayı, anlayıp anlatmayı, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrıyı güncelleştirilerek hayatımıza yansıtmayı, güzel ahlakını davranışlarımızın mihveri ve rehberi yapmayı, toplumda Peygamber sevgisini yaymayı, birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi, saygı ve yardımlaşma duygusunu güçlendirmeyi, bu vesile ile toplumu din konusunda aydınlatmayı, İslam’ın mesajını, Peygamber’imizi (s.a.v.) merkeze alarak, yediden yetmişe toplumun her kesimine bilimsel ve anlaşılabilir bir üslup ile ulaştırmayı hedef olarak belirlemiştir. Hz. Peygamber’i (s.a.v.) ve onun insanlığa takdim ettiği değerleri, İslam’ın aydınlık bilgisini/mesajını doğru ve sahih bilgiler ışığında, seçkin, güvenilir ve alanında ehil şahsiyetlerin katkılarıyla vatandaşlarımıza daha etkili ve yaygın bir şekilde anlatmak/tanıtmak amaçlanmaktadır.

Başkanlığımızca etkinliklerin il ve ilçelerde mülki amirlerin onayı dahilinde, müftülerin başkanlık ettiği komitelerin yönetiminde ve Başkanlığın ilgili genelgelerine uygun olarak 14-20 Nisan tarihleri arasında yapılması ve bu tarihlerin dışına taşınmaması karar altına alınmıştır.

amin canım, ALLAH kabul etsin canım çok güzel yapmışsınız..
inşALLAH canım ALLAH cc kbul buyurur
ALLAH kabul etsin canim senin niyetin düsüncen güzel :)
hatda evdede kagit parcasi olsa bile uygun boyutta kesip hadis yazip bir gül boyanip kurabiye, kek vs. ile hediye verilebilir...
birseyler almaya imkanin olmasa bile bu sekil düsünmen cok güzel ameller niyetlere göredir...

canım ya bu iyi bi fikir fon karonlarım var güzel bi yzı çıkarıp fon kartonlarına yazıp dağıtabilirim

bide kapsül kek yapacağım inşallah bide helva kavurursak tam

Bu konu tartışma ortamına dönerse çok üzülürüm, ama ben de birkaç cümle yazayım, arkadaş sorunun cevabını vermiş zaten.

Kutlu Doğum Haftası sanılanın aksine son on yıldır değil, 1989'dan beri var.
Belirli gün ve haftaların içine de alındı.
Miladî takvim kullandığımıza göre hicrî bir tarih verilemez öyle değil mi?

23 Nisanla kıyaslanması söz konusu değil, biri resmî bayramımız, diğeri dinî açıdan önemli bir gün.
Farklı şeyler, neden kıyaslansın?
Komplo teorisine gerek yok, bugüne kadar gölgede kaldığı oldu mu?

Diyorum ve çekiliyorum.

Bu konu tartışma ortamına dönerse çok üzülürüm, ama ben de birkaç cümle yazayım, arkadaş sorunun cevabını vermiş zaten.

Kutlu Doğum Haftası sanılanın aksine son on yıldır değil, 1989'dan beri var.
Belirli gün ve haftaların içine de alındı.
Miladî takvim kullandığımıza göre hicrî bir tarih verilemez öyle değil mi?

23 Nisanla kıyaslanması söz konusu değil, biri resmî bayramımız, diğeri dinî açıdan önemli bir gün.
Farklı şeyler, neden kıyaslansın?
Komplo teorisine gerek yok, bugüne kadar gölgede kaldığı oldu mu?

Diyorum ve çekiliyorum.

yok canim neden tartismaya dönecekmis herkez fikrini söyleye bilir öyle degil mi ama?
benim yorumumda ve diger kardesimizin yorumunda da yazdigi gibi 14 - 20 nisan arasi kutlanir diger tarihler 23. nisan yada baska birinin dogumtarihi 27. nisan bizi sarmaz :) biz kutlu dogum haftasini kutluyoruz onlara baglamiyoruz, Efendimiz sav hatirliyoruz cocuklara yansitiyoruz sevindiriyoruz vs...

X