14 yaşında kızım,internet,oyun,lgs,dersleri

Cemoos

Fırın sıcak,kürek düzgün 💋
Pro Üye
18 Mart 2021
11.429
60.227
Kızım küçükken babasıyla ayrıldık.kizim okula başladığında babamla asla görüşmek istemiyorum sakın beni zorlama anne dedi.hakli sebepleri vardı bende tamam dedim.kizim 4 yaşındayken ben tekrar evlendim.kizim eşimi babası yerine koydu ve gerçek baba kız ilişkileri oldu.cok şükür o konuda çok iyiyiz.
Şuan 14 yaşında.bu Haziran'da lgs ertelenmezse sınava girecek.
Pandemiye kadar dersleriyle,okulla,arkadaslariyla bir sorunu olmadı.pandemi başladı usengeclik başladı kızımda.ders yapmıyor asla.ben baskı yaparsam biraz yapıyor sonra bırakıyor.
Son 6 ay belki fazla süredir sürekli telefonda oyun oynuyor.ben sürekli kızım önce derslerine katil,test çöz.arada telefona bakarsın diye.benden çekiniyor kızıyorum diye ama yine yapacağını yapıyor.

Ramazanda oruç tutmak istedi tuttu da.son 2 gündür sabah namazında sonra yatalım diyorum,yatıyoruz.ama meğer kızım uyumuyor oyun oynuyormuş.sonra akşam 5-6 da zorla uyandiriyorum.

Bugün çok kızdım.ben iftara hazırlanıyorum 4-5 kez gittim uyandırmaya uyanmadı.bende kızdım yeter kalk diye.uyandi hemen telefonla oynuyor.uyandigi andan uyuyana kadar elinde telefon.

Telefonu aldım elinden.bana küstü.oyunu sildim.tiktok vardı sildim.yabanci isimli numaralar vardı engelledim sildim.guzelce konuştum.kurallar koydum en fazla 2 saat oynayacaksın ara ara dedim.

Dersleri,sınavı,testler hakkinda konuştum.sonra verdim telefonu.muzik dinle,yakın arkadaşlarla görüş,derslerini takip et dedim.

Aradan bir saat geçti anne tıktok yükleyelim ben ordan müzik dinliyorum lütfen orada mesajlaşma falan yok dedi.bende tamam ama dediğim gibi sürekli elinde telefon olmayacak dedim.

gece 2 gibi odasına girdim ne yapiyosun dedim.telefonu saklamaya çalıştı.biriyle mesajlasiyor.bende arkadaşı diye düşündüm bı kız var o zannnettim.bi bakayım dedim.

Nasıl bağırıyor.elinden çektim aldım tıktok dan birisiyle konuşuyor.benim akşam üzeri yaptıklarımi şikayet etmiş.baya bana saydirmis.oyuna giremem,numaranı zorla sildi annem falan demiş.

Ben okumayayım diye üzerime saldırdı.elimden telefonu almak için.baya ben bagirmasam bana vuracak.bi kaç kez vurdum odasına götürdüm kızimi.telefonu aldım tekrar elinden.

Sonra yanıma geldi güzel güzel tekrar anlattım.daha 14 yaşındasın.oyun,arkadaşların,o erkek senden önemli mi.neden böyle yapiyorsun daha çok küçüksün.gelecegin önemli diye.telefon sende kalsın dedi biraz konuştuk.yarin rehber ogretmeniyle konuşacağım.

Kizlar çok bunaldim ne yapacağım ben.cok uzun oldu nolur kusura bakmayın.
İyi yaklassam yüz buluyor.sert olsam düşmanı ilan ediyo.

Bide bunları babama anlatma diye söyledi en son.

Bu tutumlar 0-6 yaş çocukta bile ters teper.
Sonuç bir alışkanlık.
Ve siz sonuca savaş açmış durumdasınız.
Yanlış yerde oyalanıyorsunuz.
Sebebe odaklanın.
Sebepteki duygusal boşluğu fark edin.
Bir ergen o, yaklaşımınız saygıyı ihlal eden türden.
Kızınıza sevgiden de önce ihtiyaç duyduğu saygıyı sunun.
Anlayın.
Her türlü bağımlılık ya da tekrar eden zararlı davranış ardında bir bağ kaynaklı etkileşim / iletişim eksikliği yatar.
İletişiminiz bugüne kadar nasıldı?
Doğumundan itibaren bugüne kadar tavrınız böyle mi kriz anlarında yoksa bu defalık mı böyle oldu?

Sonuç bir alışkanlık.
Sebebe odaklanın.
Anlayın.
Her türlü bağımlılık ya da tekrar eden zararlı davranış ardında bir bağ kaynaklı etkileşim / iletişim eksikliği yatar.
Doğumundan itibaren..
Sürekli kızımla vakit geçiyorum normalde.birlikte kaliteli zaman gecirmem adına herşeyi yapıyorum.
Onu anliyorum evde çok bunaltiyor.arkadaslariyla arasına mesafe girdi.
Eğer istediği normal birşey ise yaparım.ona her yaptığı işte destek ölürüm.
Onu sürekli motive ediyorum.istemedigi şeyi mesela temizlik zorla yaptirmiyorum.
Doğumundan bugüne hep çok kuvvetli bir bağımız vardı.
Ama ergenlikte çok uzaklaştı.surekli odasında ve telefonda.
Düşüncelerini ifade etmesi için eşimde bende sürekli destek oluyoruz.
Kendi planları yapıyor ve saygı duyuyoruz.
Bizimle yada benimle bir problemi yok ama özellikle benimle aramızda büyük bir boşluk oluştu gibi hissediyorum.

Sonuç bir alışkanlık.
Sebebe odaklanın.
Anlayın.
Doğumundan itibaren bugüne kadar tavrınız böyle mi kriz anlarında yoksa bu defalık mı böyle oldu?
Bu güne kadar tavrim böyle değildi.yaklasik 6 aydır sözlü uyarılar tavsiyeler verdim hep.cozum bulmaya çalıştık hep beraber.bugun böyle bişey oldu.daha önce de tartışmalarımiz oldu.ama hic sesimiz yukselmezdi,elini bile sıkı tutmadım daha.

Motivasyon videoları var onları izlesiniz beraber çok etkili oluyor.

Benim oglan ders calışma hevesini kaybedince açıp izliyoruz.mesela geçen senenin lgs birincisi bir kızın youtube kanalı var.nasıl çalıştıgını anlatıyor.

Motivasyon videoları var onları izlesiniz beraber çok etkili oluyor.

Benim oglan ders calışma hevesini kaybedince açıp izliyoruz.mesela geçen senenin lgs birincisi bir kızın youtube kanalı var.nasıl çalıştıgını anlatıyor.
Tabii onları da izleriz.gecen sene böyle lgs de çok başarılı bir kız vardı tanıyoruz oda tavsiyeler vermişti.calisma şeklini falan anlatmıştı.
İnşallah biraz motive eder.

Yaşına göre biraz normal. Geleceği için sınavların ne kadar önemli olduğunu tam kestiremiyor. Şimdi karantinada okul yok disiplin yok, sosyal ortam da yok, arkadaş grubundan geri kalmak istemese sohbetlere dahil olmak istese tek seçeneği telefon. Gençler online yolla sosyalleşiyor mecburen. Derslerine şu birkaç ayda güzelce çalışması gerek, rehber öğretmeniyle falan konuşun kızınızla görüşsün ama onun dışında telefonla uğraşmasına pek takılmayın bence

Yaşına göre biraz normal. Geleceği için sınavların ne kadar önemli olduğunu tam kestiremiyor. Şimdi karantinada okul yok disiplin yok, sosyal ortam da yok, arkadaş grubundan geri kalmak istemese sohbetlere dahil olmak istese tek seçeneği telefon. Gençler online yolla sosyalleşiyor mecburen. Derslerine şu birkaç ayda güzelce çalışması gerek, rehber öğretmeniyle falan konuşun kızınızla görüşsün ama onun dışında telefonla uğraşmasına pek takılmayın bence
Telefonla ugrasmasina karismiyorum.cevrimici oyun oynamasına ve oradaki insanlarla konuşmasına karisiyorum.yani orada sosyallesiyor ve hergun onlarla görüşüyor.kim olduğunu da bilemiyoruz.
Müzik dinleyebilir.yakin arkadaşlarıyla gorusebilir.bulmaca gibi oyunlar oynayabilir.
Ama 15 saat sürekli telefon elinde olması normal değil.

Sürekli kızımla vakit geçiyorum normalde.birlikte kaliteli zaman gecirmem adına herşeyi yapıyorum.
Onu anliyorum evde çok bunaltiyor.arkadaslariyla arasına mesafe girdi.
Eğer istediği normal birşey ise yaparım.ona her yaptığı işte destek ölürüm.
Onu sürekli motive ediyorum.istemedigi şeyi mesela temizlik zorla yaptirmiyorum.
Doğumundan bugüne hep çok kuvvetli bir bağımız vardı.
Ama ergenlikte çok uzaklaştı.surekli odasında ve telefonda.
Düşüncelerini ifade etmesi için eşimde bende sürekli destek oluyoruz.
Kendi planları yapıyor ve saygı duyuyoruz.
Bizimle yada benimle bir problemi yok ama özellikle benimle aramızda büyük bir boşluk oluştu gibi hissediyorum.
Aynı dertten muzdaribim, sizi çok iyi anlıyorum ama çözümü bilmiyorum. Biz psikoloğa gitmeye başlamıştık ama daha bir seans gitmiştik hafta sonu yasakları başlayınca devam edemedik.

Ergenlik, pandemi, birde lgs mahvetti her şeyi. Benim çocuğum böyle değildi, saygılıydı ve dersleri gayet iyiydi. Ben şu anda kendi çocuğumu tanıyamıyorum. Söylediği, yaptığı şeyler o kadar değiştiki şaşkınlıkla bakıyorum ve çok üzülüyorum.

Doğru düzgün bir eğitim göremedikleri için derslere odaklanamıyorlar. Online eğitim olduğu için de tablet telefon sürekli ellerinde.

Yaşıtlarının anneleriylede görüşüyorum. Kız-erkek farketmiyor, hepsi aynı şeylerden şikayetçi. Ne yapacağız bilmiyorum.

Bu güne kadar tavrim böyle değildi.yaklasik 6 aydır sözlü uyarılar tavsiyeler verdim hep.cozum bulmaya çalıştık hep beraber.bugun böyle bişey oldu.daha önce de tartışmalarımiz oldu.ama hic sesimiz yukselmezdi,elini bile sıkı tutmadım daha.

Anladım.
Çok geçmiş olsun.
Bi birikmişlik oldu demekki.
Uzun süren bir sorun olduğu için.
Aslında sadece biraz dopamine ihtiyacı var.
Online zımbırtısı yıprattı çocukları.
Bir de kastettiğim etkileşim eksikliği ille siz anlamında değil.
İşte malum, çevresiyle arasına covid girince böyle bir etkileşim yolu seçmiş.
Kademeli bırakması için şu konuşulabilir. Kimle konuşuyorsa sizin olduğunuz ortamda konuşsun. Ne oynuyorsa yanınızda oynasın.
Çünkü baskılanan herşey patlamaya, ya da gizlice karşılanmaya devam eder.
Rehberlikçi ile görüşme fikri güzel.
Ama öncesinde aranızı düzeltme karşılıklı gönül alma olursa daha istifadeli bir görüşme olur.
Diğer türlü ayıbına reaksiyon gibi algılayıp kendini iyice kapatabilir

Telefonla ugrasmasina karismiyorum.cevrimici oyun oynamasına ve oradaki insanlarla konuşmasına karisiyorum.yani orada sosyallesiyor ve hergun onlarla görüşüyor.kim olduğunu da bilemiyoruz.
Müzik dinleyebilir.yakin arkadaşlarıyla gorusebilir.bulmaca gibi oyunlar oynayabilir.
Ama 15 saat sürekli telefon elinde olması normal değil.
Tabiki de kötü insanlar çok bazı uygulamalar var mesaj takip sistemi ile çalışıyor bakabilirsiniz

Aynı dertten muzdaribim, sizi çok iyi anlıyorum ama çözümü bilmiyorum. Biz psikoloğa gitmeye başlamıştık ama daha bir seans gitmiştik hafta sonu yasakları başlayınca devam edemedik.

Ergenlik, pandemi, birde lgs mahvetti her şeyi. Benim çocuğum böyle değildi, saygılıydı ve dersleri gayet iyiydi. Ben şu anda kendi çocuğumu tanıyamıyorum. Söylediği, yaptığı şeyler o kadar değiştiki şaşkınlıkla bakıyorum ve çok üzülüyorum.

Doğru düzgün bir eğitim göremedikleri için derslere odaklanamıyorlar. Online eğitim olduğu için de tablet telefon sürekli ellerinde.

Yaşıtlarının anneleriylede görüşüyorum. Kız-erkek farketmiyor, hepsi aynı şeylerden şikayetçi. Ne yapacağız bilmiyorum.
Evet aynı durumdayız galiba.ben kızımı taniyamiyorum.bu gece gerçekten bana vuracak gibi hissettim.bu kadar bağırdığı hiç olmadı.
Hep beraber biseyler yapmaya çalışıyoruz ama internet telefon oyun daha cazip geliyor galiba.
Psikologa hiç gitmedik biz.ben pandemiden sonra davranışları degistiginde istedim ama kızım istemedi.
Rehber ogretmenle görüşelim belki bize bir çözüm bulur dedim onu kabul etti yarın bı goruseyim.
Ergenlik ve yaşları akıllarının karışması için çok müsait.daha kötü olmasından korkuyorum.

Anladım.
Çok geçmiş olsun.
Bi birikmişlik oldu demekki.
Uzun süren bir sorun olduğu için.
Aslında sadece biraz dopamine ihtiyacı var.
Online zımbırtısı yıprattı çocukları.
Bir de kastettiğim etkileşim eksikliği ille siz anlamında değil.
İşte malum, çevresiyle arasına covid girince böyle bir etkileşim yolu seçmiş.
Kademeli bırakması için şu konuşulabilir. Kimle konuşuyorsa sizin olduğunuz ortamda konuşsun. Ne oynuyorsa yanınızda oynasın.
Çünkü baskılanan herşey patlamaya, ya da gizlice karşılanmaya devam eder.
Rehberlikçi ile görüşme fikri güzel.
Ama öncesinde aranızı düzeltme karşılıklı gönül alma olursa daha istifadeli bir görüşme olur.
Diğer türlü ayıbına reaksiyon gibi algılayıp kendini iyice kapatabilir
Kızım uyumadan önce geldi yanıma güzel güzel konuştuk.gonullerimizi aldık.yanimizda telefon kullanma konusunu bı görüşelim.eger uyarsa benim için bı sorun olmaz zaten.
Arkadaşları ile pandemi öncesinde de biraz uzaklaşma yaşadı.ondan kaynaklı olabilir.
Çok yanlizlasti diye hissediyorum.
Sadece odasında tek başına yaşamaya başladı.kendini soyutladi.
Hiç beklemediğimiz bir patlama oldu 😔

Nasıl bir yöntem izlersiniz hiç fikrim yok ama ne yapın ne edin Tiktok'u bırakmasını sağlayın. Bir z kuşağı üyesi olarak söylüyorum bunu.

Yani kullanan arkadaşlar varsa kusura bakmasın ama özellikle ergen yaştaki çocuklar için korkunç bir platform. Hiç indirmedim yine de internette karşımıza çıkıyor sürekli, kullanan yaşıtlarımın gerçek dünyadan haberi yok. Müzik dinleyecekse spotify falan var. Yani çocuğum olsa herhalde kısıtlayacağım tek konu Tiktok olurdu.

Teog sınavında da umarım başarılı olur ama imkanınız varsa özel okula da gönderebilirsiniz. Ortalama bütçeye göre okullar var. Kötü bir Anadolu Lisesi yerine ortalama özel okul daha iyidir.

Instagram da Orhan Toker var. Yaşlara göre uygulama önerileri yapıyor. İlgi. Genç çocuklardan da bayağı takipçisi var. Gözlemlediğim tavsiyelerine de uyuyurlar. Geçen çevrimiçi bir oyundan bir çocuğun tanıştığı kişiler tarafından kandırılıp kaçtığını yazmıştı. Çok ürkütücü. Kızınızla konuşun. Oynadığı oyuna katılın, böylece süre kontrolü sağlar hem de zararlı içerikler konusunda kontrol etmiş olursunuz. Kızınızın da hoşuna agider.

Nasıl bir yöntem izlersiniz hiç fikrim yok ama ne yapın ne edin Tiktok'u bırakmasını sağlayın. Bir z kuşağı üyesi olarak söylüyorum bunu.

Yani kullanan arkadaşlar varsa kusura bakmasın ama özellikle ergen yaştaki çocuklar için korkunç bir platform. Hiç indirmedim yine de internette karşımıza çıkıyor sürekli, kullanan yaşıtlarımın gerçek dünyadan haberi yok. Müzik dinleyecekse spotify falan var. Yani çocuğum olsa herhalde kısıtlayacağım tek konu Tiktok olurdu.

Teog sınavında da umarım başarılı olur ama imkanınız varsa özel okula da gönderebilirsiniz. Ortalama bütçeye göre okullar var. Kötü bir Anadolu Lisesi yerine ortalama özel okul daha iyidir.
Tik tok bende asla istemiyorum.aslinda bana müzik için söyledi ama mesajları tik tok da gördüm.yani yalan söylemiş.suandan itibaren asla ona ve çevrimiçi oyunlara izin vermem.
Bende hiç kullanmadım bakmadım da.tik tokdan rahatsızım ama.
Özel okul düşünüyorum.bazi araştırmalarda yaptım.ortalama bütçeye uygun bulamadım.ogretmenlerimiz de yardımcı oldu ama fiyatlar çok yüksek.yine de özel okul da araştıracağım.tesekkur ederim sağolun 🙏

Psikoloğa belki benimkide gitmek istemezdi ama bir arkadaşı gidiyordu onu söyledim. Birde, sen şimdi ergenliğe girdin, seni anlamakta zorlanıyoruz ve nasıl davranacağımızı bilemiyoruz. İnsan nasıl ki vücudu hastalanınca doktora gider, bazen ruhumuzda hastalanır, aklımız karışır, o zaman da psikolog-psikiyatra gitmek gerekir. Sana en doğru şekilde davranmak istiyoruz. Birde belki bize söyleyemediğin yada anlatmak istemediğin şeyler olabilir, onları anlatırsın, bir kere gidelim, sonra istemezsen gitmeyiz, dedim. Tamam gidelim dedi ve çokta memnun kalmıştı aslında.

Çocuklar bu yaşlarda anne babayı hiç dinlemiyor. Onu doğru yönlendirecek birine ihtiyaç var aslında. Sizin çevrenizde kızınızın sevdiği, saydığı bir büyük varsa onunla konuştursanız, belki daha iyi olur.

Instagram da Orhan Toker var. Yaşlara göre uygulama önerileri yapıyor. İlgi. Genç çocuklardan da bayağı takipçisi var. Gözlemlediğim tavsiyelerine de uyuyurlar. Geçen çevrimiçi bir oyundan bir çocuğun tanıştığı kişiler tarafından kandırılıp kaçtığını yazmıştı. Çok ürkütücü. Kızınızla konuşun. Oynadığı oyuna katılın, böylece süre kontrolü sağlar hem de zararlı içerikler konusunda kontrol etmiş olursunuz. Kızınızın da hoşuna agider.
Orhan tokere bı bakayım.kizim da paylaşımlarına baksın inşallah ilgisini çeker.
Bu çevrimiçi oyunda konuştuğu çocuğa baktım.giresundan birisi.yaai kaç kimdir nedir bilemiyoruz.Allah korusun kötü bişey olur diye korkuyorum ben.bu çocuklar hiç korkmuyor heralde.
Oynadığı oyunları kontrol etmeyi düşünüyorum zaten ama çevrimiçi olmaması,daha basit oyunlar olmasını istedim.kizima da söyledim onlardan oynasa,bu oyunlardan daha iyi olur heralde.
Gerçekten kafam çok doldu benimde.ne düşünüp,nasıl davranacağımi şaşırdım.

Psikoloğa belki benimkide gitmek istemezdi ama bir arkadaşı gidiyordu onu söyledim. Birde, sen şimdi ergenliğe girdin, seni anlamakta zorlanıyoruz ve nasıl davranacağımızı bilemiyoruz. İnsan nasıl ki vücudu hastalanınca doktora gider, bazen ruhumuzda hastalanır, aklımız karışır, o zaman da psikolog-psikiyatra gitmek gerekir. Sana en doğru şekilde davranmak istiyoruz. Birde belki bize söyleyemediğin yada anlatmak istemediğin şeyler olabilir, onları anlatırsın, bir kere gidelim, sonra istemezsen gitmeyiz, dedim. Tamam gidelim dedi ve çokta memnun kalmıştı aslında.

Çocuklar bu yaşlarda anne babayı hiç dinlemiyor. Onu doğru yönlendirecek birine ihtiyaç var aslında. Sizin çevrenizde kızınızın sevdiği, saydığı bir büyük varsa onunla konuştursanız, belki daha iyi olur.
Eşimi ve anneannesini çok sever.ozellikle eşimin sözünü dinler.o da yapıcı bı şekilde konuşuyor.uyariyor,çok destek oluyor ama yine yapacağını yapıyor.
Yarın hep beraber sizin konusmaniz gibi bı konusalim.belki psikologa gitmek ister.cok teşekkür ederim sağolun.

X