18 aylık oglum beni ve herkezı dovuyor

Fiiznees11

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Ekim 2020
12
2
24
Merhaba 18 aylık oglum herkezı dovuyo sacını cekıyor ısırıyor elindekını fırlatıyor bize oyle kızınca fln yapımıyor durduk yere saldırıyor yapma acıyo dıyoruz kaşlarım catıyorum kızdım dıyorum bazen anlıyor öpüyor ama bir dk gecmeden unutuyor buyuklerım o vurunca eline vur ısırınca agzına vur faln dıyor Bi kere agzına vurdum hafıf vardır Bı bıldıklerı buyuklerım dedım ama vıcdan azabı cektım boyle karsılık vererek ogretebışcegımı sanmıyorum napıcagmı sasırdım heryerım ısırık izi ve mor boyle seyler yasayan varmı nasıl bas ettınız

Merhaba 18 aylık oglum herkezı dovuyo sacını cekıyor ısırıyor elindekını fırlatıyor bize oyle kızınca fln yapımıyor durduk yere saldırıyor yapma acıyo dıyoruz kaşlarım catıyorum kızdım dıyorum bazen anlıyor öpüyor ama bir dk gecmeden unutuyor buyuklerım o vurunca eline vur ısırınca agzına vur faln dıyor Bi kere agzına vurdum hafıf vardır Bı bıldıklerı buyuklerım dedım ama vıcdan azabı cektım boyle karsılık vererek ogretebışcegımı sanmıyorum napıcagmı sasırdım heryerım ısırık izi ve mor boyle seyler yasayan varmı nasıl bas ettınız
Ikıncıye hamıleyım dogum hazıranda ama hamılelıkten once dovmeye vurmaya basladı ogretemedım bir turlu bazen ogrenıyor gıbı sonra tekrara baslıyor kardesınede aynı seyler yapıcak dıye korkuyorum napmalıyım

Kaş çatıp kızmaya devam ederseniz o da size vurmaya devam edecektir , ne görürse onu yaparlar biliyosunuz.ıtaplardan faln saskın kızgın uzgun taklıtı yapıyoruz anlaması acısından yanı sandığınız gıbı bagırmıyorum onun gorupte yapacağı bısey yapmıyorum

Kaş çatıp kızmaya devam ederseniz o da size vurmaya devam edecektir , ne görürse onu yaparlar biliyosunuz.
Kıtaplardan fln saskın kızgın uzgun taklıtı yapıyoruz anlaması için kaslarını catıp kızdım dıyorum sadece sandığınız gıbı ona bagırmıyorum onun gorupte yapacağı bısey yapmıyorum benım sorumu yanlış anladınız sanırım tecrubelı annelerden yardım istedım nasıl hareket etmeliyim nasıl vazgecirebilirim bu huyundan dıye

Normal şeyler ben çok araştirdim bu konuları çok makale okuldum. Kitap filan İnan hepsi geçici. Isırma huyu bizde de vardı. Herkesi ısırıyordu durup dururken! Geçti 3 yaşında 2 bucukta başlamişti. Fırlatma huyu 3 yaşında başladı. Halen devam ediyor heryerde birşey atiyor bize vuruyor. Yapman gereken. Çağresi yok vursanda kızsanda geçici bir süre bu geçicek. Kalıcı değil.istedigin kadar konuş anlat anlamaz. Zamanla bırakıcak o ataklarını bu sefer başka şey başlıcak bunlar hep böyle sıra ile ☺️

Kendini sözel olarak ifade edemediği için fiziksel olarak ifade ediyor. Erkek çocuklarda vurma, itme, ısırma; kız çocuklarda da ağlama krizleri şeklinde görülür.

Bir de sizin verdiğiniz tepkiler ona ilginç geliyor. Bu hareketleri yaptığında yüzünüzün aldığı hâl onun için ilgi çekici. Çünkü sadece dili öğrenmiyor, jest ve mimikleri de anlamalandırmaya çalışıyor. Davranışlarının sınırlarını keşfetmeye çalışıyor. Hepsi dönemsel davranışlar

Egzersiz olarak, evde bir oyuncak bebeği elinize alıp saçını okşamaya başlayabilirsiniz. Sonra oğlunuzu yanınıza çağırıp “ bak ben bu bebeği sevdiğim için saçını okşuyorum, hadi sen de okşa. Ben asıl seni çok seviyorum” deyip oğlunuzun saçını okşamaya başlayın. İnsan sevdiklerine hep sarılmak ister deyip oğlunuza sarılın, yanakların çok sevimli deyip bol bol öpün. Sizden görerek öğrenecek. Bunu gün içinde bir kaç kez tekrarlayın.
Ben ayaktayken kızım yanıma tabure yanaştırıyor, taburenin üstüne çıkıp bana sarılıyor. Sonra da “bu iyi geldi mi?” diyor 😊 tamamen benim kelimlerimle ayna gibi karşımda 😊 Siz de bol bol sevgi üzerine konuşun ama aynı şeyleri gün içinde birkaç kez tekrar anlatın

Ikıncıye hamıleyım dogum hazıranda ama hamılelıkten once dovmeye vurmaya basladı ogretemedım bir turlu bazen ogrenıyor gıbı sonra tekrara baslıyor kardesınede aynı seyler yapıcak dıye korkuyorum napmalıyım
Nasıl bir çözüm olabilir bilemiyorum belki kardeşi olacağını anlamış kıskançlıktan hırçınlaşmış olabilir mi diye düşündüm.. Bilmiyorum dediğim gibi ben henüz oralara gelemedim bebeğim 2.5 aylık ☺️ ama belki ilgisini başka yine çekerek hiç tepki vermeyerek bu davranışı söndürebilirsiniz.

Bir de tercih tabi ki sizin ama sanki 2. Bebek için erken gibi.. Sorun sırf bu bile olabilir.. Şimdi onun size ve ilginize en çok ihtiyacı olan bu dönemlerde yeni bir kardeş 🤔 hele o doğduktan sonra.. Zor olacak sizin için Allah yardımcınız olsun.. Biliyorsunuz yenidoğan bir bebek demek bütün enerjinin, ilginin sadece onun olması demek.. Ya da benim ilk bebeğim olduğu için böyle düşünüyorum bilmiyorum.. İnşallah doğduktan sonra sürekli ilginin bebekte olmasından mütevellit daha daha da hırçınlaşmaz.. Bu süreçte belki destek alıp süreci daha sağlıklı yönetebilirsiniz..

Normal şeyler ben çok araştirdim bu konuları çok makale okuldum. Kitap filan İnan hepsi geçici. Isırma huyu bizde de vardı. Herkesi ısırıyordu durup dururken! Geçti 3 yaşında 2 bucukta başlamişti. Fırlatma huyu 3 yaşında başladı. Halen devam ediyor heryerde birşey atiyor bize vuruyor. Yapman gereken. Çağresi yok vursanda kızsanda geçici bir süre bu geçicek. Kalıcı değil.istedigin kadar konuş anlat anlamaz. Zamanla bırakıcak o ataklarını bu sefer başka şey başlıcak bunlar hep böyle sıra ile

Normal şeyler ben çok araştirdim bu konuları çok makale okuldum. Kitap filan İnan hepsi geçici. Isırma huyu bizde de vardı. Herkesi ısırıyordu durup dururken! Geçti 3 yaşında 2 bucukta başlamişti. Fırlatma huyu 3 yaşında başladı. Halen devam ediyor heryerde birşey atiyor bize vuruyor. Yapman gereken. Çağresi yok vursanda kızsanda geçici bir süre bu geçicek. Kalıcı değil.istedigin kadar konuş anlat anlamaz. Zamanla bırakıcak o ataklarını bu sefer başka şey başlıcak bunlar hep böyle sıra ile ☺️
Umarım normaldir korkuyor insan siddete yonelik Bi cocuk insan olucak dıye tek yapmam gereken sabir herhalde 😂

Nasıl bir çözüm olabilir bilemiyorum belki kardeşi olacağını anlamış kıskançlıktan hırçınlaşmış olabilir mi diye düşündüm.. Bilmiyorum dediğim gibi ben henüz oralara gelemedim bebeğim 2.5 aylık ☺️ ama belki ilgisini başka yine çekerek hiç tepki vermeyerek bu davranışı söndürebilirsiniz.

Bir de tercih tabi ki sizin ama sanki 2. Bebek için erken gibi.. Sorun sırf bu bile olabilir.. Şimdi onun size ve ilginize en çok ihtiyacı olan bu dönemlerde yeni bir kardeş 🤔 hele o doğduktan sonra.. Zor olacak sizin için Allah yardımcınız olsun.. Biliyorsunuz yenidoğan bir bebek demek bütün enerjinin, ilginin sadece onun olması demek.. Ya da benim ilk bebeğim olduğu için böyle düşünüyorum bilmiyorum.. İnşallah doğduktan sonra sürekli ilginin bebekte olmasından mütevellit daha daha da hırçınlaşmaz.. Bu süreçte belki destek alıp süreci daha sağlıklı yönetebilirsiniz..
Evet erken bencede ikinci bebek ama korunurken oldu aldırmayı düşünmedik bile nasip dedik ikiz gıbı buyurler dedık sonra

Evet erken bencede ikinci bebek ama korunurken oldu aldırmayı düşünmedik bile nasip dedik ikiz gıbı buyurler dedık sonra
Saglıcakla buyut canım bebegını Allah bağışlasın inan cennet annelerin ayaklarının altında dıye bosa dememişler bol sabır gerekiyor 😂

Kendini sözel olarak ifade edemediği için fiziksel olarak ifade ediyor. Erkek çocuklarda vurma, itme, ısırma; kız çocuklarda da ağlama krizleri şeklinde görülür.

Bir de sizin verdiğiniz tepkiler ona ilginç geliyor. Bu hareketleri yaptığında yüzünüzün aldığı hâl onun için ilgi çekici. Çünkü sadece dili öğrenmiyor, jest ve mimikleri de anlamalandırmaya çalışıyor. Davranışlarının sınırlarını keşfetmeye çalışıyor. Hepsi dönemsel davranışlar

Egzersiz olarak, evde bir oyuncak bebeği elinize alıp saçını okşamaya başlayabilirsiniz. Sonra oğlunuzu yanınıza çağırıp “ bak ben bu bebeği sevdiğim için saçını okşuyorum, hadi sen de okşa. Ben asıl seni çok seviyorum” deyip oğlunuzun saçını okşamaya başlayın. İnsan sevdiklerine hep sarılmak ister deyip oğlunuza sarılın, yanakların çok sevimli deyip bol bol öpün. Sizden görerek öğrenecek. Bunu gün içinde bir kaç kez tekrarlayın.
Ben ayaktayken kızım yanıma tabure yanaştırıyor, taburenin üstüne çıkıp bana sarılıyor. Sonra da “bu iyi geldi mi?” diyor 😊 tamamen benim kelimlerimle ayna gibi karşımda 😊 Siz de bol bol sevgi üzerine konuşun ama aynı şeyleri gün içinde birkaç kez tekrar anlatın
Tesekkur ederım benzer seyler yapıyorum ama anlamıyor gun gectıkce artıyo kotu huyları gıbı me geldı bende korktum denıycem taktıklerınızın

Valla canım benim oğlanda öyleydi kreşe başlayınca düzeldi

3 yaşında başladı. Iyiki göndermişim inan aynı durumlar bizdede oluyodu tirmaliyodu isiriyodu kendinden kuçuklere vuruyodu o zmanlar kendini tam ifade edemediginden oluyodu merak etme düzelicek çoook iyi çocuklar oluyolar sonradan 😊
Canım Kaç yasında basladı krese ben 4 5 yasalarında gondermeyı planliyodum

3 yaşında başladı. Iyiki göndermişim inan aynı durumlar bizdede oluyodu tirmaliyodu isiriyodu kendinden kuçuklere vuruyodu o zmanlar kendini tam ifade edemediginden oluyodu merak etme düzelicek çoook iyi çocuklar oluyolar sonradan
Biraz olsun rahatladım yorumları okuyunca herkezı yasadıgı seyler iş korkuyordum kotu Bi cocuk olacak dıye İşallah dediğin gibi olur

Çocuğa vurmanın bir sınırsızlık göstergesi olduğu düşünüldüğünde anne-baba-çocuk çerçevesinde ebeveynin konumu vurgulanarak sınırların çizilmesi gerekmektedir. Çünkü çocuğa öfkeli şekilde davranmak onun da aynı şekilde davranmasına model oluşturmaktadır.

Fiziksel bakımdan saldırgan çocuklarla ilgilenirken, zayıflık göstererek çocuğa vurmaması için yalvarmak yerine, öfkeli hissetmenin normal, ancak vurmanın yasak olduğunu kesin bir dille anlatmak gerekiyor. Çocuğunuz sakinleştikten sonra onunla taşkınlığı hakkında kararlı ve net bir şekilde konuşun: "Biliyorum sinirleniyorsun, çok fazla öfken var. Bu kocaman duygularla kimseyi incitmeden başa çıkabilmen için sana yardım edeceğim. Seni çok kızdıran şeylerle ben ilgileneceğim; ancak anneye vurmak yasak."

"Çocuğunuzun ilk davranışlarını şekillendirecek olan ebeveynlerin tepkileridir; büyümenin bir parçası olarak onlar, başta kendilerini ifade etmek için her türlü yolu deneyeceklerdir." ifadelerine yer verdi.

eğer her vurduğunda ısırdığında ona bu yaptığın yasak demek yerine susturmak için yalvarma rolü yaparsanız yada eline sevdiği birşeyi verirseniz ödül olarak algılayıp geleceğin katilini oluşturmuş olursunuz

krizin geleceği belli durduk yere çatıyorsa iki tarafıda güvene alın krizini yaşasın ama kimseye vuramadan yaşasın krizini

Tesekkur ederım benzer seyler yapıyorum ama anlamıyor gun gectıkce artıyo kotu huyları gıbı me geldı bende korktum denıycem taktıklerınızın
Bunlar huy değil, dönemsel hareketler. Bir de etrafınızda yorum yapanlar olacaktır. Onları hiç dinlemeyin. Daha süt bebeği olan çocuğun davranışları gelecekteki kişiliğiyle ilgili hiçbir şey ifade etmez. Ama sizin Güler yüzlü olmanız, bol bol konuşmanız anlatmanız güvenli bağlanmayı sağlar.

Örneğin ben yemek yaparken kızımı mama sandalyesine yanıma oturturdum, eline meyve verirdim. Yaptığım her şeyi tek tek anlatırdım. “Şimdi patatesleri doğruyorum, havuçları soyuyorum vb.” Bebek ne kadar çok sözcük duyarsa o kadar çok zihni gelişecek. Sürekli konuşun, anlatın, gülümseyin.

Tabi ki aldırmayı düşünmeyin bile zaten.. Ben planlı sanmıştım.. Sağlıkla alın inşallah kucağınıza.. Allah yardımcınız olsun biraz zor olacak ama büyüdüklerinde de siz rahat olacaksınız ☺️

Allah kolaylık versin inşallah benımkilerin arası da az. Birkac kere vurma eylemi oldu. Biz birbirimize vurmuyoruz cici cici yapıyoruz ellerimizi vurmak için kullanmıyoruz dedim. Bizde etkili oldu sonradan unuttu gitti. Kızınca ya da size soyledikleri şekilde tepki verince daha da pekişiyor. Gececektir siz sadece sakin ve net bir tavırla cevap verin. Birde lütfen bebeginiz olunca büyüğe daha cok ilgi ve sevgi göstermeye calısın böylelikle bu sureci daha kolay atlatacaksınız.🌺

X