18 aylık oğlumun agresifligi

Anammm milletin kayinvalidesine bak😂 cocuk gelisimi okuyan kayinvalide ay kulaga ne hos geliyor burda bardakla kapi duvar dinleyen kaynanalari gordukce😂 bizimkilere kaynana denir seninkine kayinvalide😁
🤣🤣 bazen kaynana-gelin oluyoruz bizde 🤣 zitlasip ters düştüğümüz şeylerde yok degil🤣 ama cocuk konusunda oynar ilgilenir sagolsun. Benim annem bu kadar oynamaz sıkılır cabuk. 2. Çocuğunu dogurduktan sonra almis bebesini kucagina gitmis akşam okulunda okumus liseyi cocuk gelisimi uzerine. Bir ara cocuk bakıcılığı falanda yapmış. Simdi 55 yasinda gece sene hem cocuk gelisimi, hemde oyuncak yapımı icinde egitim aldi. Okumayi seviyormus ama eskiden iste kiz cocugu deyip cokta üstüne düşmemişler :/

Benim oğlum da 16 aylık ve istediği şeyi alamayınca sinirlenip ağlaması ve tutturması var. Ama şunu farkettim bir şeyi yapma dersem daha çok yapıyor. Görmezden gelirsem yapmayı bırakıyor. Neteye gitsem takip ediyor aynı hatta tuvalete zor gidiyorum kapıda bekliyor😂
Bu tutturmaları ben 2 yaş sendromuna bağlıyorum. Bir de diş dönemi çok hırçınlaşıyorlar, azı dişler mi çıkıyor?
Tutturduğu bir zaman ağlaması devam ediyorsa son çare hava alalım deyip balkona çıkarıyorum hemen susar hiç itiraz etmez

Kitap derken aslinda konuşmaya yardımci kitap ve günde 10 dakika kadar. Evimiz oğlum için müsait ama yatak odasına izin vermiyorum yataktan düşer diye,sonra tuvalete elini sokmak istiyor,işte böyle böyle şeyler
Bizde de aynısı var.
Bir de ek olarak 8 ve 7 yasında iki tane daha var.
Baba ise kimse uyanmadan çıkar ortalama 8 de gelir. Cts dahil.
Pazar da ben xalışıyorum
Kısaca halinize sükredin

Uzman falan değilim oğlum 25 aylık oldu. Sadece kendi uyguladıklarımı yazacağım, belki işe yarar.
Ben tezgahta yanımda durması için öğrenme kulesi yaptım (satılıyor bunlar). Böylece ben yemek yaparken o da yanımda güvenli bir şekilde ortalığı birbirine katıyor :KK70:
İstemediği veya istediği şeylerde zararlı değilse ısrarcı olmadım. Atıyorum botlarını değil de kırmızı ayakkabısını giymek istiyor ama yağmur yağıyor. Kırmızıları giydirdim, botları da yanıma aldım. Islanınca değiştirdik. Yatağa çıkmak istiyor, sert düşüş yapacağı yerlere yorgan, battaniye vs koyup oynamasına izin verdim (yine de saçma bir yere çarpıp kaşını patlattı mesela).
Duygu tanımlaması çok işe yaradı bizde. Ağlayıp üzülüyorsa, üzüldüğünü biliyorum gerçekten üzücü ama geçecek minvalinde konuştum. Yahut sinirlenince , vurmaya çalışınca sinirlendiğini biliyorum ama vurmana izin veremem gibi... Bu bir süre sonra cidden bayağı sakinleştiriyor. Yani yine kriz anları oluyor ama daha çabuk ve tepinmeden atlatabiliyor.

2 yaş sendromu sanırım 😣 ya sizinki 2 yaş ta bizim ki ne acaba 12.5 aylık oğlum beni çok üzüyor . Elimizde ne görse istiyor almadan da susmuyor mesela toz bezi var onu almasa kendini yerden yere atıyor o bezi değil başka bez versem asla istemiyor . 1 bardak çay alıyorum onu elimden istiyor o ayaktaykrn birşey yiyip içemiyorum sürekli çok tehlikeli hareketler peşinde oluyor . Birde kucak istiyor bu aralar doktor diş çıkarıyor istemedi normal dedi . Tamam anlıyorum alıyoruz bu sefer de yere inmek istiyor bırakınca başlıyor ağlamaya kendi ne yaptığını bilmiyor bence 🙁 yıpratıcı
19 aralik dogumlu bizde de ayni buda 1 yas sendromuymuş bacım çekecez 😀

Merhabalar kızlar.

23 Haziran,2019 doğumlu oğlum var son 1 aydır beni ve eşimi o kadar zorluyor ki. Herseye ağlıyor herseye sinirleniyor kafasını bir yerlere vuruyor kendi canını acıtıyor. Öyle yaptığında bazen üzülüp sarılıyorum bazende hiç yüz vermiyorum. İnaninki o kadar zorluyor ki o kadar zorluyor canımdan bezdirdi.

bununla nasıl baş edebilirim?
Sizler neler yaptınız? 🥺
Ağlama vurma tepkisi neden çıkıyor sebebi yok mu ?
Ağlayan çocuk susturulmaz hoşa giden uyarıcı ile dikkati dağıtılmaz sabırla sakince dinlenir . Ağlaması yavasladiginda onu yonlendirdiginizin farkında olmadan dikkati başka yÖne çekin mesela benim corap delikti aa parmagim kaçmış du bakayım aa delinmiş ya tüh diyip ayaklarınızı komikce oynatmak direk ona yönelik yapılan her şey ağlamasını pekistirecegi için bunu çaktırmadan yapmakta fayda var aglayarak dikkat çekmeyi öğrenmiş anlaşılan. Pekistirmeyin ama kucağınıza alın gezinin boş boş kayıtsız kalmakta iyi değil yani bu benim çocuğum da yaptığım böyleydi. Kendinizi bu tarz anlamalara alıştırın çünkü neyi isteyip neyi istemeyeceğini sınırlarını öğrenmeli hayır dendiğinde ağlamak istiyorsa ağlasın ama taviz vermeyin sonra söz dinlemeyen haşarı çocuklar oluveriyorlar.

19 aralik dogumlu bizde de ayni buda 1 yas sendromuymuş bacım çekecez 😀
Sendrom deyince sorunlar hallolmuyor ki sanki dijital alemin bize öğrettiği bir şey gibi geliyor bana , kendi cocugumda hiç yaşamadım etrafimdaki çocuklarda da öyle bir şey görmedim çocuk bu olur öyle diye düşünüyorum sonuç olarak kuş kadar akılları var anlamaya her zorlandiklarinda ağlayan varlıklar. Bu sendromu bilim derinlemesine araştırsın ya bence 😅 sizin çocuk nasıl yaşıyor mesela sendromu

Dusse inanin bagirmanizdan daha az zarar gorur,yatakta beraber oynayin,krizi yonetin,agliyorsa birakin,biraz gecince baska bir seye cekin ilgisini.
Cocuklar da bunaldi,ben ergen cocuklarim icin bile uzuluyorum,sizin yavrunuz ne yapsin=/
Hep evde oğlum havalar çok soğuk ve sokağa çıkma yasağı geldi bugün çok bunalıyor farkındayım ama elimden bisey gelmiyor evim desen küçücük bütün gün salonda bizimle beraber

Sizin doktor fantezi dünyasında yaşıyor gibi 😂 kitap olarak hangi kitapları aldiniz. İlgisini çekmiyor olabilir mi. Büyük oğlum. Bebekken kitaplara ilgi duymazdi. Üç yaşından sonra sevmeye başladı. Ama bebekliginden beri hep kitapları vardı. Gözüne aşina olsun yani. Küçük bebeğim onbeş aylık . Bu ara kitap getirio okuyalım diye. Sanırım abiden gördüğü için. Annne baba dede mama attı diyo . Maç izlerken da dada daaa diye tezahürat yapio. Çok şey beklemeyin. Kitap olarak Türkiye iş Bankası hareketli kitap serisi var bizde. Onu sevio bebegim. Bı bakın isteseniz.
Resimli kelimeli kitaplar doktorum okumami istedi konuşması geri diyor yahu 18 aylık çocuk ne desin bekliyor ki anlamıyorum

Ağlama vurma tepkisi neden çıkıyor sebebi yok mu ?
Ağlayan çocuk susturulmaz hoşa giden uyarıcı ile dikkati dağıtılmaz sabırla sakince dinlenir . Ağlaması yavasladiginda onu yonlendirdiginizin farkında olmadan dikkati başka yÖne çekin mesela benim corap delikti aa parmagim kaçmış du bakayım aa delinmiş ya tüh diyip ayaklarınızı komikce oynatmak direk ona yönelik yapılan her şey ağlamasını pekistirecegi için bunu çaktırmadan yapmakta fayda var aglayarak dikkat çekmeyi öğrenmiş anlaşılan. Pekistirmeyin ama kucağınıza alın gezinin boş boş kayıtsız kalmakta iyi değil yani bu benim çocuğum da yaptığım böyleydi. Kendinizi bu tarz anlamalara alıştırın çünkü neyi isteyip neyi istemeyeceğini sınırlarını öğrenmeli hayır dendiğinde ağlamak istiyorsa ağlasın ama taviz vermeyin sonra söz dinlemeyen haşarı çocuklar oluveriyorlar.
Bilmiyorum ki nerden çıktı ama bu sekilde tepkiler verir oldu yere yada duvara vurmazsa iki eliyle kafasına vuruyor. Hayır bizim evde asla şiddet yok nerden öğrendi bilmiyorum

Uzman falan değilim oğlum 25 aylık oldu. Sadece kendi uyguladıklarımı yazacağım, belki işe yarar.
Ben tezgahta yanımda durması için öğrenme kulesi yaptım (satılıyor bunlar). Böylece ben yemek yaparken o da yanımda güvenli bir şekilde ortalığı birbirine katıyor :KK70:
İstemediği veya istediği şeylerde zararlı değilse ısrarcı olmadım. Atıyorum botlarını değil de kırmızı ayakkabısını giymek istiyor ama yağmur yağıyor. Kırmızıları giydirdim, botları da yanıma aldım. Islanınca değiştirdik. Yatağa çıkmak istiyor, sert düşüş yapacağı yerlere yorgan, battaniye vs koyup oynamasına izin verdim (yine de saçma bir yere çarpıp kaşını patlattı mesela).
Duygu tanımlaması çok işe yaradı bizde. Ağlayıp üzülüyorsa, üzüldüğünü biliyorum gerçekten üzücü ama geçecek minvalinde konuştum. Yahut sinirlenince , vurmaya çalışınca sinirlendiğini biliyorum ama vurmana izin veremem gibi... Bu bir süre sonra cidden bayağı sakinleştiriyor. Yani yine kriz anları oluyor ama daha çabuk ve tepinmeden atlatabiliyor.
Yatak ve kanepe benim için resmen öcü çünkü bir süre önce kanepeden düşüp bilincini kaybetti resmen cansız bedeni kaldı elimde :KK43: sonra kendine geri geldi

Yapı olarak çok mu paniksiniz, ben sizi okurken gerildim.

22 aylık kızım var, mümkün olan her şeyi deneyimlemesine izin veririz evde. Kucakta yemek karıştırır, bir çimdik tuzunu atar, ışıkları söndürür. Kapıları açıp kapatmayı dener, tehlikesiz dolaplara çocuk kilidi takmadım onların içini döker. Yatakta oynar ama kenara gitmez "bam" der. Çünkü birkaç kez bu tür durumda düşürür gibi yaptım onu, boşluğun nasıl bir his olduğunu anladı. Bu sabah arabanın karlarını temizledi benimle, ne bileyim çocuk işte merak ediyor. Ve siz onun merak duygusunu tatmin etmedikçe daha çok merak edecek haklı olarak.

Ayağa dolaşmayan çocuk, ancak o esnada başka bir yetişkinle olan çocuktur bence. Elbette dolaşıyor ama özellikle istediği bir şey varsa yıkayıveriyorum elimi, atla deve değil. Çocuk ihtiyaç duyduğu an sizden gereken ilgiyi samimi şekilde aldığında rahatlıyor, sakinleşiyor. Ha benim kızın da beni delirttiği anlar olmuyor mu, elbette oluyor ama genele baktığımızda her şeyi açık açık anlattığım için bir konu kafasına yatınca söz dinler.

Kafa vurma bizde de vardı, hiç müdahale etmedim. Vurma demedim, olduğu yerden almadım. Sadece dikkatini dağıttım, "aa kuş geçti, şurada kamyon mu var, şu oyuncağı gördün mü çok acaip" vs. Bu çocuklar aptal değil, canlarını korkunç acıtacak şekilde vurmuyorlar zaten. Önemi olan davranışı beslememek.

Lütfen bağırmayın, eğitmiyorsunuz sadece korkutuyorsunuz.
Maalesef benim hem panik atak hemde anksiyetem var,defalarca yataktan ve kanepeden düştüğü için de artık paranoyak oldum ne zaman bir güm sesi gelse kalbim ağzımda atıyor yere düştü sanıyorum kucağımdayken bile :KK43:

Resimli kelimeli kitaplar doktorum okumami istedi konuşması geri diyor yahu 18 aylık çocuk ne desin bekliyor ki anlamıyorum
Bana da doktor bebeğim ek gıda pek yemek istemiyor dedim diye anne sütünü biraz yaşında kesmeyi konuşalım dedi. Ben öyle bişey düşünmüyorum dedim. Tamam doktorlara saygı duyarım ama benim aklım mantığım var . Sizin doktor da ne bilim abartmış bence.

Bana da doktor bebeğim ek gıda pek yemek istemiyor dedim diye anne sütünü biraz yaşında kesmeyi konuşalım dedi. Ben öyle bişey düşünmüyorum dedim. Tamam doktorlara saygı duyarım ama benim aklım mantığım var . Sizin doktor da ne bilim abartmış bence.
Ya bide benim yeğenim 4 yaşında henüz konuşmuyor ya panik oldum bir an

Sendrom deyince sorunlar hallolmuyor ki sanki dijital alemin bize öğrettiği bir şey gibi geliyor bana , kendi cocugumda hiç yaşamadım etrafimdaki çocuklarda da öyle bir şey görmedim çocuk bu olur öyle diye düşünüyorum sonuç olarak kuş kadar akılları var anlamaya her zorlandiklarinda ağlayan varlıklar. Bu sendromu bilim derinlemesine araştırsın ya bence 😅 sizin çocuk nasıl yaşıyor mesela sendromu
Büyüyorlar büyüme atagi diye birsey var her zorlandiginda aglamiyorkar ve cokta zekiler herseyi anliyorlar bence kucumsemeyin.
Mesela yürümeye baslamadan önce ayaga kalkma denemeleri yaparkeb her kalkanadiginda sinirlendi yaygara cikti evde 😀 gibi gibi adı yaşıyiruz biz sonu hep güncelleme oluyor ama

Büyüyorlar büyüme atagi diye birsey var her zorlandiginda aglamiyorkar ve cokta zekiler herseyi anliyorlar bence kucumsemeyin.
Mesela yürümeye baslamadan önce ayaga kalkma denemeleri yaparkeb her kalkanadiginda sinirlendi yaygara cikti evde 😀 gibi gibi adı yaşıyiruz biz sonu hep güncelleme oluyor ama
Yapamadiginda sinirlenip ağlaması sendrom mu oluyor , demekki bazı çocuklar genetik olarak veya çevresel olarak farklı yaşıyor kimi az kimi çok.
Beni annelikle çok korkutmuşlardı biliyor musunuz , sendromlar , ateşler, diş inat vs dertleri zor diye ama ben hiçbirini yaşamadım benim oğluş oyun işi gücü oyun kendini oyuna verdi mi tamam sıkıntı yok oluyor 😄 oyun deyince her şeyi bir kenara bırakıyor beni yoran tek şey ve en güç durum bu. benim sendrom güncem de bu 😄

X