Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları 2.5 yaşında kreş

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
10.737
18.640
oğlum 2019 ocak doğumlu. çevresinde hiç akranı yok, anca her gün parka götürüyorum ancak bir süredir enerjisine ayak uyduramadığımı, bilişsel olarak da yeterince destekleyemediğimi fark ettim. evde yaptığımız her türlü etkinlikten sıkılıyor. kitaplarının yüzüne bakmıyor. o yüzden kreş araştırmalarına başladım. aslında öncelikle ebeveynli oyun gruplarıyla sosyalleşmesini sağlamak istiyordum ancak bulunduğum bölgede böyle bir kurum yok. arabayla yarım saat 45 dk uzaklıkta en yakın merkez. ben de evimin yakınlarındaki iki kreşle görüştüm. bir tanesi aklıma yattı. haftada 5 yarım gün olarak göndermeyi planlıyorum. sabah kahvaltısı ve öğle yemeğini orada yiyecek. yemekten sonra okuldan alacağım. çift dilli eğitim veren, butik bir kurum. oğlum bezli, bezini sadece kendi öğretmeni mahremiyetine özen göstererek değiştirecekmiş, ayrıca çocuk hazır olduğuna dair işaret verdiğinde tuvalet eğitimi de verebileceklerin söylediler. bunlar artı oldu. oğlumun yaş grubunda 3 öğrenci varmış şu anda. oğlum 4.olacak. bu yaş grubunda sınıfta max 5 kişi olur dedi sahibi. ayrıca oryantasyon sürecini de ilk hafta önce 45 dk sonra 1 saat sonra 2 saat gibi kademe kademe vereceklerini söylediler. gene de oğlumun yaşı itibariyle acaba kreş için aceleci mi davranıyorum sorusu var kafamda. çünkü benim hayalimdeki şey 3 hatta 3.5 yaşına kadar ebeveynli veya ebeveynsiz oyun gruplarıyla sosyalleşmesine zemin hazırlayıp sonrasında kreşe vermek vardı. anneanne ve babaanne dönüşümlü bakıyor şu anda. ben öğretmenim, yaz tatilindeyim. acele etmemi gerektirecek bir durum yok. bir de pandemi süreci var tabii ancak pandeminin de kısa sürede biteceği yok. oğlumun gelişimsel açıdan kritik dönemleri verimli geçsin istiyorum. siz olsanız nasıl bir yol izlerdiniz? bu yaşta çocuğunu kreşe veren var mı? kurumda özellikle dikkat etmem, sormam gereken şeyler nelerdir? fikirlerinizi bekliyorum.

Merhaba. Ben büyük oglumu 3 yasinda krese verdim ancak pandemi sebebiyle sureklilik saglayamadik. O yuzden etkilerini gozlemleme sansim olmadi. Ancak devam ettirebilseydim ettirirdim. Simdi Eylul ayinda 4 yasini dolduracak ve kendi calistigim ilkokulun anasinifina baslatacagim. Cocuklar 2 yasindan itibaren akran ihtiyaci duyuyorlar bence. Alisma sureci sancili olabilir ama ileride iyi ki diyeceksiniz. Herkes bana boyle soyledi, keske devam edebilseydik. Su an oyun kurmada ve uyum konusunda eksiklerimiz var. Kendini bize karsi iyi ifade ediyor ama anasinifi öğretmeni arkadaşımın dedigine gore yasina gore kelimeleri yuvarliyormus ve ses tonunu tam ayarlayamıyormuş. Pandemi sebebiyle yasitlariyla sosyallesemdigi icin boyle oldugunu soyledi. Ben endise ettim tabi ama okula basladiginda ilerler dedi. Umarim dedigi gibi olur.
Yani kisacasi yasi kucuk falan diye dusunmeyin. Bir yastan sonra biz onlara yetemiyoruz. Oyun, yemek ve uyku kadar hatta daha da büyük bir ihtiyac.

Merhaba. Ben büyük oglumu 3 yasinda krese verdim ancak pandemi sebebiyle sureklilik saglayamadik. O yuzden etkilerini gozlemleme sansim olmadi. Ancak devam ettirebilseydim ettirirdim. Simdi Eylul ayinda 4 yasini dolduracak ve kendi calistigim ilkokulun anasinifina baslatacagim. Cocuklar 2 yasindan itibaren akran ihtiyaci duyuyorlar bence. Alisma sureci sancili olabilir ama ileride iyi ki diyeceksiniz. Herkes bana boyle soyledi, keske devam edebilseydik. Su an oyun kurmada ve uyum konusunda eksiklerimiz var. Kendini bize karsi iyi ifade ediyor ama anasinifi öğretmeni arkadaşımın dedigine gore yasina gore kelimeleri yuvarliyormus ve ses tonunu tam ayarlayamıyormuş. Pandemi sebebiyle yasitlariyla sosyallesemdigi icin boyle oldugunu soyledi. Ben endise ettim tabi ama okula basladiginda ilerler dedi. Umarim dedigi gibi olur.
Yani kisacasi yasi kucuk falan diye dusunmeyin. Bir yastan sonra biz onlara yetemiyoruz. Oyun, yemek ve uyku kadar hatta daha da büyük bir ihtiyac.
evet kesinlikle haklısınız, sosyalleşme ihtiyacı o kadar büyük ki. parkta yaşıtlarının veya daha büyük çocuklarla bıcır bıcır konuşuyor. parktan ağlayarak ayrılıyor her seferinde. ayrıca geçen gün resmen oğlumun bir gününün nasıl geçtiğine kafa yordum, evde yaptırdğım montessori etkinliklerinden filan o kadar sıkılıyor ki artık. evde onun peşinden koşarak, oğlum dur yapma vs diyerek geçiyor günüm. sıkılmaktan oğlumun huyu değişti resmen, evde beni peşinden koşturup yapmaması gereken şeyleri yaptığında tepkimle eğleniyor resmen ( koltuk örtülerini sürekli yere indirmek, ayakkabılıktan ayakkabıları çıkarıp yere atmak vs.) bunlarla oyalanıyor. annem ve kayınvalideme kalsa daha çok küçük ne gerek var biz bakıyoruz, virüslü ortama çocuğu sokacaksın hasta olacak diyorlar. aslında haksız değiller ama bir şekilde bu çocukların da hayata karışması gerekiyor.

Özel ricanız üzerine yorum yapıyorum.
Yıllar içinde edindiğim tecrübe ve izlenim,
çocuğa, ebeveynin yanında iki ailenin büyüklerinin dönüşümlü bakmasının çok da olumlu etkileri olmadığı yönünde.
Sırf bu nedenle bile kreş/anaokulu öneririm size.
Benim okulumda 2018’li gruba bu ay başında 2019 Ocak doğumlu iki öğrenci eklendi.
Eylül’de sınıfları ayrılacak.
Aileleri bir ay gibi kısa bir sürede çok olumlu ilerlemeler gözlemlediklerini iletiyorlar.
Daha bu sabah ailelerden biriyle görüştüm.

Özel ricanız üzerine yorum yapıyorum.
Yıllar içinde edindiğim tecrübe ve izlenim,
çocuğa, ebeveynin yanında iki ailenin büyüklerinin dönüşümlü bakmasının çok da olumlu etkileri olmadığı yönünde.
Sırf bu nedenle bile kreş/anaokulu öneririm size.
Benim okulumda 2018’li gruba bu ay başında 2019 Ocak doğumlu iki öğrenci eklendi.
Eylül’de sınıfları ayrılacak.
Aileleri bir ay gibi kısa bir sürede çok olumlu ilerlemeler gözlemlediklerini iletiyorlar.
Daha bu sabah ailelerden biriyle görüştüm.
Peki su an o sinifta kac ogrenci var ve kac ogretmen ilgileniyor? Oglumla beraber 4 veya 5 kisi olacak o grup ve su an tek ogretmen varmis. Arada diger ogretmenlerle paslasiyorlarmis. Eylulde stajyer gelecekmis.kafami kurcalayan bir durum oldu bu. Malum bu cocuklar bezli , en azindan benimki boyle. bez degisimi zamanlari nasil olur, arti bu yas grubunun ne kadar merakli ve hareketli olduklari da malum. Siniflari ust katta. Bahceye inerken vs. Nasil idare edecek tek ogretmen bilemedim.

Peki su an o sinifta kac ogrenci var ve kac ogretmen ilgileniyor? Oglumla beraber 4 veya 5 kisi olacak o grup ve su an tek ogretmen varmis. Arada diger ogretmenlerle paslasiyorlarmis. Eylulde stajyer gelecekmis.kafami kurcalayan bir durum oldu bu. Malum bu cocuklar bezli , en azindan benimki boyle. bez degisimi zamanlari nasil olur, arti bu yas grubunun ne kadar merakli ve hareketli olduklari da malum. Siniflari ust katta. Bahceye inerken vs. Nasil idare edecek tek ogretmen bilemedim.
Bizim sınıfımızda 9 öğrenci ve biri yardımcı öğretmen olmak üzere 2 öğretmen var.
Sınıfımız 1. Katta.
Ben küçük yaş gruplarını her zaman ilk katta tutuyorum.
Yemekhaneye de indirmiyoruz onları.
Kahvaltı ve yemekleri sınıflarına çıkıyor.
Eylül’de stajyer gelmesi de düşük bir ihtimal.
Pandemi nedeniyle devlet anaokullarına-anasınıflarına yerleştiriyorlar stajyer öğrencileri.
Neden? Derseniz pandemi nedeniyle okullar kapatıldığında özel kurumlar stajyere ödeme yapmazken, devlet ödeme yapmaya devam ediyor.
Stajyerlere asgari ücretin 1/3’ü ödeniyor.

Kızım 25 aylık . 15 aylıktan beri kreşe gidiyoruz
Faydalarını saymakla bitiremem.gerek dil gelişimi, gerek sosyalleşme gerekse de öğrendiği etkinlikler …

çocuğumuz ve kendimiz için verdiğimiz en doğru karardı. Hayırlısı ile ikizlerimi kucağıma alınca yine aynı yaşta vereceğim.

elbette kreş ve öğretmen çok etkili.
Çok şükür çok şanslıyız bu konuda 🙏
içinize sinen doğru bir yer bulduğunuzda zarar değil aksine fayda sağlayacağına inanıyorum.

Kızım 25 aylık . 15 aylıktan beri kreşe gidiyoruz
Faydalarını saymakla bitiremem.gerek dil gelişimi, gerek sosyalleşme gerekse de öğrendiği etkinlikler …

çocuğumuz ve kendimiz için verdiğimiz en doğru karardı. Hayırlısı ile ikizlerimi kucağıma alınca yine aynı yaşta vereceğim.

elbette kreş ve öğretmen çok etkili.
Çok şükür çok şanslıyız bu konuda 🙏
içinize sinen doğru bir yer bulduğunuzda zarar değil aksine fayda sağlayacağına inanıyorum.
Peki covid gecirdiniz mi? Veya kiziniz krese basladigindan beri hastalandi mi?

Peki covid gecirdiniz mi? Veya kiziniz krese basladigindan beri hastalandi mi?
Kızım kreşe ilk başladığında , hafif burun akıntısı gibi şeyler oldu. Ya da biri ishal olursa elbette o tarz durumlar oluyor . Ama bizim yuvamızda , haftada 2 kere covid testi yapılıyor çocuklara. (Tükürük testi . Hamilelik testi gibi görünüyor)
bütün çalışanlar zaten aşılı.

ishal vb. Durumlarda yuvaya göndermiyoruz. Ya de doktordan rapor alınıyor.
Çok şükür covid filan olmadık.
bide bu zamanlar çocuklar için çok önemli geri gelmeyecek… gelişimleri için çok önemli olduğuna inanıyorum. Elbette sizin kararınız ☘️

Kızım kreşe ilk başladığında , hafif burun akıntısı gibi şeyler oldu. Ya da biri ishal olursa elbette o tarz durumlar oluyor . Ama bizim yuvamızda , haftada 2 kere covid testi yapılıyor çocuklara. (Tükürük testi . Hamilelik testi gibi görünüyor)
bütün çalışanlar zaten aşılı.

ishal vb. Durumlarda yuvaya göndermiyoruz. Ya de doktordan rapor alınıyor.
Çok şükür covid filan olmadık.
bide bu zamanlar çocuklar için çok önemli geri gelmeyecek… gelişimleri için çok önemli olduğuna inanıyorum. Elbette sizin kararınız ☘️
Aslinda bir kac ay oncesine kadar hic dusunmuyordum gondermeyi cunku pandemiden dolayi ciddi endiselerim var. Surekli gorustugumuz anneanne babaannemiz risk grubunda...ama dediginiz gibi bu kritik gelisim donemleri birbdaha geri gelmiyor ve evde cocugumun gelisimine , sosyallesmesine yetemedigimi hissediyorym. Surekli kisitlayici biri olmaya basladim ki en son istedigim sey bu. Covid testi yapilip yapilmadigini hic sormadim. Bir sorayim. Yarim gun mu gonderiyorsunuz tam gun mu?

Bizim sınıfımızda 9 öğrenci ve biri yardımcı öğretmen olmak üzere 2 öğretmen var.
Sınıfımız 1. Katta.
Pandemi nedeniyle devlet anaokullarına-anasınıflarına yerleştiriyorlar stajyer öğrencileri.
Neden? Derseniz pandemi nedeniyle okullar kapatıldığında özel kurumlar stajyere ödeme yapmazken, devlet ödeme yapmaya devam ediyor.
Anladim, verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. peki tuvalet eğitimini öğretmenle ortaklaşa yürütmek sizce sağlıklı mı? sürece nasıl bir etkisi var, gözlemleriniz nedir?

Aslinda bir kac ay oncesine kadar hic dusunmuyordum gondermeyi cunku pandemiden dolayi ciddi endiselerim var. Surekli gorustugumuz anneanne babaannemiz risk grubunda...ama dediginiz gibi bu kritik gelisim donemleri birbdaha geri gelmiyor ve evde cocugumun gelisimine , sosyallesmesine yetemedigimi hissediyorym. Surekli kisitlayici biri olmaya basladim ki en son istedigim sey bu. Covid testi yapilip yapilmadigini hic sormadim. Bir sorayim. Yarim gun mu gonderiyorsunuz tam gun mu?
Sabah 8.30’da bırakıyorum çalıştığım için, 15-15.30 arası alıyorum.
Maşallah diyim hiç bir sorun yaşamadık, çocuğum çok severek gidiyor. Arkadaşları ile oyun oynuyor ki bu yaşta beraber oyun oynamazlarmış normalde. Kendi kendine oyun kuruyor.
Çok rahat cümleler kuruyor uzun uzun. Yemeğini zaten çok uzun zamandır kendisi yiyor ama çatal kaşık çok rahat kullanıyor. Yeni yeni bıçak ile birşeyler sürmeye başladı ekmeğinin üstüne.

benim 7/24 sadece çocuğum ile ilgilenme imkanım yok , her anne böyledir. çünkü yapmam gereken başka şeyler var. Ya da yetemem, orda grupça beraber öğrendikleri hiç bir şeyi ona katamam.
Evet covid var , ama 3 sene daha devam etse çocuğu 3 sene eve kapatamam. Allah’a emanet dedim gönderiyorum ne yapayım.

14’e kadar çalışıyorum sonra işim bitiyor, kızım gelene kadar yapmam gerekenleri yapıyorum. Eve gelmemiz 16’yı buluyor oyalana oyalana :) akşam 20’ye kadar bütün vaktimi ona veriyorum . O mutlu ben mutlu :) o sebeple dediğim gibi umarım içinize sinen bir yer olur ☘️

Sınıfımız 1. Katta.
Merhaba sizin yorumlarınızı okuyunca fikrinizi almak istedim 35 aylık kızım kreşe başladı. Her gün ağlıyor ama gidicem diyordu iki gündür gitmicem tamam mı anne söz ver diye devamlı tekrarlıyor takıntı haline getirdi baş edemedim tamam sonra konuşuruz dedim yine aynı soruyu defalarca soruyor. Dayanamıyorum artık sinirlenmeye başlıyorum sürekli ağlıyor oyun oynamayı çok sever artık sevmiyormuş kahvaltı yapmıcakmıs uyumayacakmıs falan devamlı olumsuzluk bu takıntıyı nasıl yenebiliriz yarın tatil olduğu için söz verdim götürmicem dedim ama yine soruyor güvenmiyor sanırım bana her gün götürdüğüm için

X