2.5 yaşında oğlum konuşmuyor

Cansel09

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2022
9
1
28
Daha önceki konulara baktım okudum fakat oğlum anne baba söylüyor, söylemeye çalıştığı Bi kaç kelimesi var kedi inek süt gibi ama kelime kurması yok mesela kitaplar aldık resimli, kedi nerede inek nerede dedik mi örneğin gösterir hangisi mavi kırmızı dedik mi onuda gösterir öyle oyunlarımız oluyor ama konuşma olarak acaba biz Bi yerde yanlış bişi mi yapıyoruz 2 gündür TV açmıyorum ki daha önceden çizgi film bakardı sürekli TV den şimdi onu da açmıyorum onun etkisi varmı sizce bide küçük kızım var ikisinde de Bn ilgilenmem lazm olduğu için napcağımı bilemedim aralarında 16 ay olduğu için pek anlaşamıyprlar bu tepkiler otızm demek doğru olmaz dimi o da kafamı kurcalıyor konuşmaması acaba diyorum... 😔

Daha önceki konulara baktım okudum fakat oğlum anne baba söylüyor, söylemeye çalıştığı Bi kaç kelimesi var kedi inek süt gibi ama kelime kurması yok mesela kitaplar aldık resimli, kedi nerede inek nerede dedik mi örneğin gösterir hangisi mavi kırmızı dedik mi onuda gösterir öyle oyunlarımız oluyor ama konuşma olarak acaba biz Bi yerde yanlış bişi mi yapıyoruz 2 gündür TV açmıyorum ki daha önceden çizgi film bakardı sürekli TV den şimdi onu da açmıyorum onun etkisi varmı sizce bide küçük kızım var ikisinde de Bn ilgilenmem lazm olduğu için napcağımı bilemedim aralarında 16 ay olduğu için pek anlaşamıyprlar bu tepkiler otızm demek doğru olmaz dimi o da kafamı kurcalıyor konuşmaması acaba diyorum... 😔
Teyzemin oğlu 3 yaşına kadar aga hariç hiçbir kelimeyi söylemedi o da tabi endişelenmişti ama sonra birden konuşmaya başladı şimdi 13 yaşında🌸

Bi yerde yanlış bişi mi yapıyoruz 2 gündür TV açmıyorum ki daha önceden çizgi film bakardı sürekli TV den şimdi onu da açmıyorum onun etkisi varmı sizce
Tabii ki var. Bir çocuğa TV'den daha büyük bir düşman yok bence. Neden küçücük çocuğu TV karsisina oturtup saçma sapan şeyler izlemesine izin verdiniz ki?
Sonuçta devamlı yoğun uyaranin dönüp durduğu bir sey. Çocuk konuşsa bile böyle her salise uyarının değiştiği bir dünyadan normal dünyaya adapte olmakta zorlanır,çabuk sıkılır, ilgisi dağılır...
Tvyi hayatınızdan komple çıkarın, siz izlerken geri planda duymasına bile izin vermeyin, gün içinde kitaplar okuyup iletişim içerikli oyunlar oynayın, sonbaharda oyun gruplarına gitmeye baslayin. Zamanla konuşacaktir.. benim arkadaşımın oğlu da aynı sekilde TV Telefon bagimlisiydi. Doktor 'cocuk cok ilgisiz kalmis, acil TV telefon bırakın, bol bol oyun oynayın, krese verin. Olmazsa konuşma terapisine gitsin' dedi.
Arkadaşım TV telefonu kesmedi, oyun da oynamadi, kreşe de vermedi. Çocuk 3 yasina gelince kendi kendine konuşmaya başladı...
Siz onun gibi olmayın:) madem bir yola girdiniz tvyi kapatıp yaşına uygun oyunlar oynayın.
Bakın mesela şu linkteki her şey 2,5 yaş grubuna uygun, eğitici ve sıfır masraflı oyunlar.

Tabii ki var. Bir çocuğa TV'den daha büyük bir düşman yok bence. Neden küçücük çocuğu TV karsisina oturtup saçma sapan şeyler izlemesine izin verdiniz ki?
Sonuçta devamlı yoğun uyaranin dönüp durduğu bir sey. Çocuk konuşsa bile böyle her salise uyarının değiştiği bir dünyadan normal dünyaya adapte olmakta zorlanır,çabuk sıkılır, ilgisi dağılır...
Tvyi hayatınızdan komple çıkarın, siz izlerken geri planda duymasına bile izin vermeyin, gün içinde kitaplar okuyup iletişim içerikli oyunlar oynayın, sonbaharda oyun gruplarına gitmeye baslayin. Zamanla konuşacaktir.. benim arkadaşımın oğlu da aynı sekilde TV Telefon bagimlisiydi. Doktor 'cocuk cok ilgisiz kalmis, acil TV telefon bırakın, bol bol oyun oynayın, krese verin. Olmazsa konuşma terapisine gitsin' dedi.
Arkadaşım TV telefonu kesmedi, oyun da oynamadi, kreşe de vermedi. Çocuk 3 yasina gelince kendi kendine konuşmaya başladı...
Siz onun gibi olmayın:) madem bir yola girdiniz tvyi kapatıp yaşına uygun oyunlar oynayın.
Bakın mesela şu linkteki her şey 2,5 yaş grubuna uygun, eğitici ve sıfır masraflı oyunlar.
İlgi alakanız için teşekkür ederm🙏 bugun gün boyu TV hiç açmadım sadece çocuklarımla oynadım ama inş en kısa sürede iyi Bi sonuç alabilirm

otizm değildir ama konuşmaması da önemli bir konu. iki çocukla ilgilenmek çok zor gerçekten. siz yine de tv'yi açmayın. tv kapandıktan sonra bile çocukların zihninde bir uyuşukluk yapıyor. konuşmayı, sosyal becerileri çok olumsuz etkileyen bir şey. çok sıkışınca 5 10 dk açarsınız ama her gün düzenli şekilde 2-3 saat izlemesi ne izlerse izlesin faydalı değil. küçük kızınız için daha da zararlı tv. onu hayatınızdan çıkarıp konuşup oynadıkça gelişme gösterecektir. belki birkaç günde değil ama mutlaka ilerleme olur.

Hiç üzmeyin kendinizi, otizm belirtileri vardır odaklanma problemi vardır diğer çocuklarla oynamazlar algılamaları oldukça güçtür. İletişim yalnızca konuşarak olmaz ayrıca iletişim, temasla ismine tepki vermekle heycanlanmak ağlamak bunlarda iletişim şeklidir. Bazi çocuklar daha geç konuşabilir benim yeğenim iki yaşında on kelime kullanır kendi isteğiyle ben ona kelimeleri söylemeye çalışınca söyler fakat canı sıkıldığı an anne dışında kelime kullanmaz.
Bunun daha çok ihtiyaç ve genetik faktörlerlerle alakalı olduğunu düşünüyorum. Mesela benim yeğenimin babası üç yaşına kadar konuşmamış şuan bir avukat 😁

Endişe etmeyin konuşacaktır. Çizgi filmler, fazla tv seyretmek çok etkiliyor bildiğim kadarıyla. Zor olsa dahi kesin hızlıca toparlar allahın izniyle 🌸

X