2. Ele bakış açınız nedir samimi olarak

portakalkeki

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Kasım 2020
170
275
Kızlar ben 2. Ele karşı biri değilim daha önce etiketli ya da kullanılmış ürünleri çok uygun fiyatlara aldım fakat bir arkadaşım bu durumu bildiği için mesela Zara link atıyorum beğendiğim bişi Dolap da yok mu diyor , sanki ordan alamayacak mışım gibi hissettiriyor bana maddi olarak da kötü bir durumda değilim ama bir kez ordan almam hep ordan alıyorum imajı mı oluşturdu ve rahatsız olmaya başladım sizce ben mi alıngan mıyım eklemeyi unutmuşum geçen sene de bu arkadaşım Zara sitesinden bi takım atmıştı bana oğlu için sen de dolaptan bak çok güzel demişti ikisi birleşince doldum iyice

Son düzenleme:
Ben aşırı sıcak bakiyorum, kullanmadigim esyalarimi satiyorum. Kullanilmis esya aliyorum. Surdurulebilir bir hayat icin ve butcem icin yapiyorum bunu. Özellikle 2. El cocuk kiyafeti kullanmak mantikli. 2 oğluma da cok fazla 2. El kiyafet aldim. Ayakkabi da hakeza. Maddi durumumuz da orta halli yani mecbur kaldigim icin yapmiyorum bunu.
Kiyafet alirken de pahali gelirse 2.el temiz bulabilir miyim diye düşünüyorum. Biri kiyafetimi begenirse 2. El aldigimi saklamam belirtirim.

Kızlar ben 2. Ele karşı biri değilim daha önce etiketli ya da kullanılmış ürünleri çok uygun fiyatlara aldım fakat bir arkadaşım bu durumu bildiği için mesela Zara link atıyorum beğendiğim bişi Dolap da yok mu diyor , sanki ordan alamayacak mışım gibi hissettiriyor bana maddi olarak da kötü bir durumda değilim ama bir kez ordan almam hep ordan alıyorum imajı mı oluşturdu ve rahatsız olmaya başladım sizce ben mi alıngan mıyım
Biraz kompleks yapmış olabilirsiniz. Dolapta yok mu demesi bana normal geldi, oradan alamayacakmiş gibi hissettirmek istediğini düşünmedim.
Eğer arkadasinizsa daha rahat iletişim kurabilmelisiniz, siz ne cevap verdiniz öyle deyince?

E ona atmayın siz de link:)
Benim ikinci ele bakış açım daha çok yaygınlaşmasini istemek:) kedimi bile ikinci el aldım. Odamda en sevdiğim dekorasyon eşyalarım hep mezattan alinanlardir. Hiç 'ilk benim olmali' insanı olmadım. Çoğu insan zaten ömrü dolmadan bırakıyor bir şeyleri. Ben mesela yeni çadır aldım, bir üst segmentten. Eski çadırımi da aldığım kuruma verdim,iplerini yenilediler.. dışını yıkadım,kuruttum piyasa fiyatının yarısına sattım bir tanıdığa:) sıfırdan farksız cadir, neden iki katı para verilip alınsın ki? Keşke ben de bulsaydim uygun ikinci el,ben de alırdım.
Dolap sitesini de hep kullanıyorum, montumu falan da dolaptan aldım, aldığım her şey de tertemiz, üstünde bir gram tiftik bile olmayan şeyler. Neden almayayım ki?
Kitap icin bile kitapdostum diye bir uygulama var, kitapligimda olmasıni istemediğim kitapları takas listesine koydum, yirmiden çok kitap takas ettim. Şimdi sevmediklerim gitti, bir sürü okunmamış kitabım var🥰
Ekonomik olmasının yanısıra dogadostu bir sistem takas/ikinci el satış... Ben de her şeyi ilk ben acmaliyim insanlarini bekaret takıntılı insanlara benzetiyorum 😋

Bir ara dolaptan kıyafet sattım mesela.
2.el almakistiyorsanız kadıköy cuma pazarını görmeniz lazım başka bişi demiyorum ben bile ne ürünler aldım oradan.
Bit pazarı deniyor oraya ne müthiş kıysfetler den geliyor varya.
Açık adres alabilir miyim:) metrobüsle nasıl gidebilirim, ya da sağında solunda bina olarak ne var?

ben satmiyorum da almiyorum da. bir seyleri satmak yerine ihtiyac sahibi insanlara vermek bana daha yakin. ikinci el de almiyorum bazen eski sezonlardan cok begendigim seyler oluyor ariyorum dolapta vs ama ne bileyim goruntuleri hosuma gitmiyor kullanildigi cok belli olan seyi giymeyi sevmiyorum.

yine de ikinci el kiyafet alana da satana da bir sey diyecek halim yok. arkadasinizi da kotu niyetli bulmadim ben aslinda. turkiyede zara pahali bir marka artik, varsa alternatifleri dusunulebilir gayet.

Amaaan boşverin öyle düşünürse de düşünsün, ben almıyorum biraz titizlik takıntım var ama alana da kötü bakmam, çok sinir olduysanız bir iki kere normal alışveriş yapın bunu da yeni aldım şurdan nasıl falan deyiverin, 😬😬

2.ele gayet sıcak bakıyorum. Ama birinin kulp takcagini dusunursem 0 derim 😁 bunu aldığım üründen utandigim için yapmam, karşıdaki beni anlayamayacak kadar anlayışsız bir insandır bu konuda bende ona o an açıklama yapmak istemem. Kullanmadigim bir ürün varsa onu da temizleyip,onarıp satarım gayet. Neden çok daha fazlasını ödesin ki?

Kızlar ben 2. Ele karşı biri değilim daha önce etiketli ya da kullanılmış ürünleri çok uygun fiyatlara aldım fakat bir arkadaşım bu durumu bildiği için mesela Zara link atıyorum beğendiğim bişi Dolap da yok mu diyor , sanki ordan alamayacak mışım gibi hissettiriyor bana maddi olarak da kötü bir durumda değilim ama bir kez ordan almam hep ordan alıyorum imajı mı oluşturdu ve rahatsız olmaya başladım sizce ben mi alıngan mıyım
Hep oradan alıyor olsanız ne sorun olacak? Sanki siz önce 2. el alışveriş yaptığınızı kendi içinizde kabullenememiş gibisiniz. Bilerek isteyerek yaptığınız bir şeyden dolayı başkasının düşüncesini (üstelik bu da sizin o kişinin düşündüğünü düşündüğünüz şey) neden önemseyesiniz ki?

dolap uygulaması candır. her ne kadar artan komisyon ve kargo ücretlerine ayar olsam da vazgeçemiyorum. geçen sene bir arkadaşım sayesinde öğrendim ve o zamandan beri bir sürü ürün sattım, bir kaç tane de hem kendime hem oğluma ürün aldım. özellikle çocuk ürünlerini ordan almak inanılmaz mantıklı, max 1 sene giyeceği bir ayakkabıya veya kıyafete neden sırf marka diye dünya para vereyim ki? mecbur filan da değilim maddi durumumuz da var şükür ama sürdürülebilir bir dünya için 2.el alışveriş olayını çok seviyorum. keşke yaygınlaşsa ve daha fazla insan kullansa. amerikada mis gibi bir sürü 2.el mağazaları var insanlar sırf zevk için gidip tüm evlerini ordan döşeyebiliyor, çok uyguna kaliteli ve az kullanılmış ürünler alabiliyorlar. bizde sanki sadece duurumu olmayanlar 2.el alırmış gibi bir algı var.

Şu devirde ikinci el candır çok daha kaliteli ürünü az fiyata bulabiliyorsunuz bunu eleştiren yadırgayanda gitsin pahalı almaya devam etsin sonuçta ikisinde bi seçenek yalnız bunu kompleks yapacaksanız hiç almayın
Etiketli ürünlerde var pazarda çok bulup almıştım çok uygun fiata hemde 2.el üstelik.
Network ceket mesela bulup aldım.

X