Yarışma 2.Fairy ile Ramazan Sofraları Gıdayı #BoşaHarcama

En başarılı bulduğunuz "Fairy ile Ramazan Sofrası" hangididir?

• Ankete Katılan
    425
  • Anket Kapalı .

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.134
596.064
42
Fairy ile Ramazan Sofraları Gıdayı #BoşaHarcama Tarifleri
1 Oy hakkınız bulunmaktadır.

Sofra sahipleri oylama sonunda açıklanacak...

1.Artan Nohut Yemeğinden Humus :KK200:
1.jpg

Ramazan sofralarımız öncelikle gözlere, daha sonra midelere hitap edecek şekilde özenle kurulur. Fakat uzun süreli açlık halinden sonra oturulan sofralarda, ister istemez artan yemekler olur. Artan bu yemekler için bir sonraki sahur ya da iftar için mutlaka alternatifler düşünülmelidir.
ben dünden kalan nohut yemeğini değerlendirdim.yemeğin suyunu süzüp nohutları güzelce yıkıyoruz ve yepyeni bir yemek oluşturuyoruz,humus :)

2. Artan Pilavdan Kadınbudu Köfte:KK200:
2.jpg

Ey Ademoğulları, her mescit yanında (namaza çıktığınızda) ziynetlerinizi takının. (Temiz ve güzel elbiselerle, takva ve teslimiyetle camiye gidin. Helâl ve temiz nimetlerimi) Yiyin için, ama israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. (Allah gereksiz ve gösteriş için yapılan harcamadan hoşlanmamaktadır.)
A'raf suresi 31.ayet..
Bu güzel günlerde israftan kaçınmamız gerektiğini bize tekrardan hatırlattığı için Fairy e çok teşekkür ederiz 😊
Ben bugün dünden kalan pilavı ile kadınbudu köfte yaparak değerlendirdim. Ayrıca buzluğa attığım mantı ve nohuttanda yüksük çorbası yaptım 😊
Hayırlı Ramazanlar 😊

3.Artan Pideden Bayat Pide Mantısı(Tarhanalı):KK200:
3.jpg

Bu yıl önceki yıllardan farklı bir ramazan yaşıyoruz ama yine pide ramazan sofralarımızın vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor. Haliyle evde artan pidelerle ne yapılacağı da biz kadınları düşündürüyor. Ben sizler için bayat pidelerden yalancı mantı yaptım içine de zengin içeriğiyle mantıya lezzet katacak tarhana kattım. Ortaya sarımsaklı yoğurt ve salçalı sosuyla buluşunca ağızda enfes bir tat bırakan bu doyurucu mantı topları çıktı. Herkese hayırlı ramazanlar inşallah bir sonraki ramazanda sevdiklerimizle sağlıkla oturacağımız kalabalık sofralara erişiriz.

4.Artan Pideden Tirit Kebabı:KK200:
4.jpeg

Geldik ramazanın ikinci haftasina. Mübarek ay çabuk geçiyor. Bizde hakkıyla tamamlamaya çalışıyoruz. Rabbim bu güzel ayı hakkıyla yaşayıp tamamlayabilmeyi nasip etsin insallah. soframda kalan pidelerden tirit kebabi yaptim. Konyanin mesur yemegi bizde çok severiz. Hem pisen et suyunu hemde pideleri ayni yemekte kullandiğimiz cok bereketli ve tasarruflu bir yemek. Herkese afiyet olsun :)

5.Artan Tırnak Pideden İskender Kebabı :KK200:
5.jpg

Tasarruf az malı çoğaltır, israf ise çok malı azaltır.. hz.ali
Ey âdemoğulları, her mescit yanında ziynetinizi takının ( güzel ve temiz giyinin). Yiyin için ama israf etmeyin! Çünkü o, israf edenleri sevmez..
Araf / 31
Ramazan ayı hepimize mübarek olsun. Evlerimiz huzur, mutluluk, sağlık ,bolluk ve bereket ile dolsun.
Ben bu akşam iftarda bayat pidelerimi değerlendirdim. Yoğurtlu ve yogurtsuz olmak üzere 2 cesit iskender yaptim. Aynı zamanda dünden kalan tavuk suyuma mercimek corbasi ve pilav yaptım.
Israf etmek iyi değil arkadaşlar bu gunlerin değerini bilmek lazım . bi yudum ekmeğe muhtaç olan insanlar var. Rabbim bugunlerimizi aratmasin. Fairy e bu güzel yarışma için teşekkür ederim. Bi kere daha israf etmemenin değerini anlamış oldum kendi adima.
Herkese bol şans. Hayırlı ramazanlarımız olsun inşallah

6.Artan Bayat Ekmekleri Sac Kavurma İle Servis:KK200:
6.jpg

Merhaba arkadaşlar
Hayırlı,huzurlu,bereketli Ramazanlar dilerim.
Rabbim dualarımızı ve tuttuğumuz oruçlarımızı kabul etsin.
İsrafı önlemek için atılan bu adımlar nekadar güzel,hiç bir nimet çöp olmasın.
Benimde soframda birkaç yemeğimde degerlendirdigim şeyler var.
Öncelikle bayat ekmeklerimi saç kavurmamda kullandım.Çıtır çıtır mis gibi oldu sac kavurmamın üzerinde.😉
Et suyum ile hem mercimek çorbası hemde pilav yaptım. Bu şekilde değerlendirmiş ve tasarruf etmiş oldum.
Rabbim olmayana kat kat fazlasını versin.
SeVgİLeR🌹

7.Artan Bulgur Pilavı ile Tavuklu Firik Pilavı ve Ezogelin Çorba:KK200:
7.jpg

Hayırlı Ramazanlar :KK200:
Sofrada bir gün önceden kalan bulgur pilavı ile tavuklu firik pilavı ve ezogelin çorba var.
Tavuk haşlayıp suyu ile çorba yaptım ve pilav yaptım. Bir gün önce kalan bulgur pilavının bir kısmını çorbaya bir kısmını yaptığım tavuklu firik pilavına ekledim.Tavuğun tüm parçalarını ve bulgur pilavını değerlendirmiş oldum.Hem israf etmedim hem değerlendirmiş oldum.

8.Artan Peynirli İç Harç İle Su Böreği:KK200:
8.jpg

Hayırlı ramazanlar dilerim herkese. Malum koronavirüs dolayısıyla Ramazan ayında ne iftara davet edebiliyoruz ne de biz gidebiliyoruz.Özlemişiz o kalabalık iftar sofralarını, koşturmaca iftar sofrası hazırlamayı. Ailemizi, yakınlarımız, dostlarımızı ağırlayamıyoruz bu Ramazan ama Kadınlar Kulübü olarak bizler de bir aileyiz. Çekim yaparken sanki misafirimmişsiniz , size hazırlıyorum gibi bir hisse kapıldım.
Bir gün öncesinde poğaça yapmıştım peynirli iç harcım artmıştı. Çoktandır su böreği yapmak istiyordum. Kolları sıvadım ve artan harcım da kattım böreğe. Çorrbamda et suyunu kullandım. Barbunya da yumuşamaya başlamış havuç vardı onu kullandım. Kapya biber barbunyadan artmıştı, onu da et soteye kullandım. Bayat ekmek vardı biraz, onları da ıslatıp un ilavesiyle tekrar yoğurup lavaş yaptım.

9.Artan Pideden Pideli Köfte:KK200:
9.jpg

Hayırlı Ramazanlar ❤
Bayat pideden pideli köfte yaptım. İsrafi önleyelim, yemeklerimiz çöpe gitmesin 😊

10.Artan Pidelerden Tirit:KK200:
10.jpg

HAYIRLI RAMAZANLAR sizlere soframda gördüğünüz ana yemek olarak bayat ekmekden tirit yaptım.sizde gerekdiğinden fazla yemek yapıp israf etmeyin. böye tariflerle artan yemeklerinizi değerlendirin. :KK36:
Sevgiler

11.Artan Pilavdan Kadınbudu Köfte:KK200:
11.jpg

Bugün mutfakta israftan kaçınmak için artan pilavdan Kadınbudu Köfte yaptım.Dün hasladigim etli kemigin etlerinin bir kısmıyla tirit yapmıştım kalan su ve etiyle de çorba yaptım.Hayirli ramazanlar:KK68:

12.Artan Ekmekten Bayat Ekmek Kebabı:KK200:
12.jpeg

Günümüzün en büyük israflarından biri maalesef ekmek... toplumumuzun büyük bi kısmı ekmekleri ziyan ederken bir kısmıda maalesef ki bizim beğenmediğimiz yemediğimiz ekmeğe muhtaç...
Küçük bir kıssa...
Rivayete göre Hz.İbrahim'in (a.s.) çok malı vardır.
Allahu Teala'ya "Ya Rabbi bu kadar malın şükrünü eda edemiyorum lütfen birazını al." diye dua eder.
Allahu Teala:
"Öyleyse ekmeği ayakta ye Ya İbrahim." diye vahyeder.
Hz.İbrahim (a.s.) ekmeği ayakta yemeye başlar , fakat kırıklar dökülmesin diye boynuna bir mendil bağlar böylece kırıklar mendile dökülür.
Hz. İbrahim'in (a.s.) malı dahada çoğalır.
Yine dua eder.
Allahu Teala:
"Sen ekmek kırığına hürmet ettiğin sürece ben senden malımı azaltmam Ya İbrahim."der.
O yüzden elimizden geldiği kadarınca lütfen ekmeklerimizi ziyan etmeyelim ❤

---------------------------------------------------------------------------------------------

Fairy ile her hafta gerçekleştireceğimiz Ramazan Sofraları yarışmasında, sizlerden gıda israfını önlediğiniz sofralarınızı bizimle paylaşmanızı bekliyoruz. Bu güzel sofraları kurmak ve dolu tabaklara sahip çıkmak sizden, boş tabakları tertemiz yapmak Fairy’den…

Gıdayı #BoşaHarcama

15965108625975024625.jpg

Yarışmaya Katılım Şekli :

Yarışma kapsamında ramazan ruhunu yansıtan, israftan kaçındığınız sofra fotoğrafını (aile olabilir) paylaşmanız gerekmektedir.

Ayrıca fotoğraf ile birlikte; bu sofrada gıda israfından nasıl kaçındığınızı, artan yemek ve malzemeleri nasıl değerlendirdiğinizi kısaca belirtmeniz gerekmektedir.

Fotoğraf ve israftan kaçınma yönteminiz özel mesaj ile Nevreste'ye yollanmalıdır.

İftar menüsü ve paylaşılmak istenen başka bir mesaj varsa eklenmelidir.

Not: Paylaşımı yaptığınızda konu editörün onayına düşecek eksiklik durumunda kullanıcıya bilgi verilecek ve eksiklik düzeltilene kadar konu aktif edilmeyecektir. Gerekirse başvuru red edilebilir.

Kriterler

Konuyla ilgili olmayan görsel ya da içerik paylaşılmamalıdır.

Mesajlar anlaşılır olmalı, israfı önleme yöntemi ve iftar menüsü paylaşılmalıdır.

Sofra sunumuna özen gösterilmelidir.

Daha önceki yarışmalarda 1 kez kazanan üyemiz, 2. kez birinci olduğunda oylamada 2. olan üyemiz kazanmış sayılacaktır.

Detaylar

Yarışma Ramazan ayı boyunca her hafta olacak ve oylamaya sunulacaktır.

Ödül

Her hafta tekrarlanacak yarışmamızın birincileri, Fairy’den temizlik paketi kazanacaktır.

1.Yarışma

Katılım başlama tarihi : 4 Mayıs 2020

En son başvuru tarihi : 10 Mayıs 2020

Oylama başlama tarihi : 10 Mayıs 2020

Oylama bitiş tarihi : 14 Mayıs 2020

Son düzenleme:
Bismillah 2pinar 2 labne full time mutfak işçisi olduk :KK70:
Valla ben yönetimden bı hedaye bekliyom kazanamayanlar için bı teselli armağanı falan En Büyük KK herkesin iç sesiyim yönetimmmm buraya eller havayA En Büyük KK bak okadar üst üste yarisiyoruz 💪

Valla ben yönetimden bı hedaye bekliyom kazanamayanlar için bı teselli armağanı falan En Büyük KK herkesin iç sesiyim yönetimmmm buraya eller havayA En Büyük KK bak okadar üst üste yarisiyoruz 💪
Kazen Kazen abiii kazanamiyorum zaten en azindan bir madalya falan verin.:KK12: yaşımı geçti katıldığım yarışmalar :olamaz:

X