2. Sınıf ama (tekrar 1. Sınıf)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz şu an o sınıfın durumunu, o çocukların annesinin ilgizliğini değiştiremezsiniz değil mi? Bu durumda ne yapıp edeceksiniz kendi şartlarınızı dibine kadar zorlayıp iyi bir okulun yanına taşınacaksınız. Bundan
başka çareniz yok maalesef.

Önce konuya hakim olmanız için genel durumu yazacağım. Oturduğum yer de veliler pek de eğitim odaklı yaşamıyorlar haliyle bu çocuklara da yansıyor. Okul da bölgemizin iç açıcı okullarından değil malesef. Sırf eğitim için taşınmak istedim. Olmadı, olamadı.

Oğlum ikinci sınıfa geçti. Daha birinci sınıf olmadan okuma yazmayı öğretmiştim. Pandemide evde eğitimle çocuğumu ikinci sınıfa hazırladım. Geçen yıl biliyorsunuz evde eğitimle bitti.

Oğlum tam 2. Sınıf kalifiye de bir çocuk. İki basamaklı hatta üç basamakli rakamları üçe dörde vs bölmeyi biliyor. Toplama, çarpma, çıkarma vs matematikte çok iyi.

Okuması da güzel. Yani on üzerinden sekiz diyebilirim

Gelelim asıl derde. Sınıfta matematik de öğretmen rakam öğretiyor. 1,2,3,,,,,100. gibi.
Türkçe de al el elle....

Watsapdan sordum, hocam bunlar birinci sınıf konuları. O da sınıfta okuma yazma bilmeyen 10 kişi var haliyle bir iki ay böyle devam edicez dedi😳😳😳 Ama bu iki ayda çözülecek birşey değil. Geçen sene ki öğretmenimizin dilinde tüy bitmişti. Çocukları çalıştırın diye. Veliler hiç iplemiyordu.

Peki benim oğlumun suçu ne?

Geçen sene mahallenin çocukları pandemi demeden akşama kadar dışarda oynarken, biz oğlumla evde ders çalışıyorduk.

Ben oğlum heba olsun istemiyorum. Bu senesi de böyle mi geçecek? Neden başkalarının derdini oğlum çekmek zorunda.
Malesef okul da degisemiyorum. Adres bir tek burayı tutuyor. Ne yapicam bilmiyorum.

Canım çok ama çok sıkkın.

Ben evde ikinci sınıf dersleri yaptırıyorum. Yardımcı kitaplarım var. Ben evde zit kelime vs öğretirken okulda al, el 🙄 bu nasıl iş.

Ne yapicam bu yıl bilmiyorum. İçimi dokeyim dedim. Çünkü sinirimi atamiyorum.
Öğretmenim bebeklerimden dolayı ücretsiz izne çıktım. 14 aylık ikiz bebeklerim var bunun için bu yılda evdeyim. Pandemi sürecinden etkilenen bir meslek grubunda öğretmenler. Her ne kadar toplumda tatil yapıyormuş gibi algılansada. Eşimde geçen yıl 1. Sınıfti ve Aynen şuan sizin oğlunuzun okulu ve sınıfi gibi olan bir yerde görev alıyor. Aşırı derecede bunalımda . O da velilere çok defa lütfen uzaktan eğitim de çocuklara destek olun dedi ve velileri de derse dahil etti.. ikinci dönem eşim o sınıfı devraldı elinden geleni yaptı okuma yazma bilen 3 4 çocuk vardı koca sınıfta. Okuma bilmeyen sayısını 4 e kadar düşürdü. Kafam rahat gelecek yıl onları her şekilde çıkarırım derken 6 nakil sıfır bir şekilde geldi. Şuan ne yapıyor dersen birleştirilmiş sınıf gibi ayrı ayrı gruplar yapmış durumda. Seviyesine göre götürmeye çalışıyor. Normal müfredati işliyor okuma yazma bilmeyenler ile ayrı çalışma yapıyor. Çok yorucu ama sizin oğlunuz kadar iyi olmasa da olanlar heba olmasın diyor. Sen evde desteğini devam ettir okulla arasındaki uçurum iki türlü kapanır. Ya sen yavas gideceksin ya öğretmen bir çözüm bulacak. Sınıf atlatmayi idare ile konuşabilirsin.

Hani okul için telafiler yapılacaktı yaz dönemi için.. Yazık değil mi bu çocukların hepsine.. Eğitimin kalitesizliği, sınıfların aşırı kalabalık oluşu bunlar için artık ses çıkarmak lazım!!
Tabii ki de oyle olacak sey mi sinifta okuma yazma bilmeyen varken ogretmen nasil anlatsin 2. Sinif derslerini..
Buarada konu sahibi diger veliler gezerken ben.ogrettim diyor benim cocugumun sucu ne diyor o da hakli..
Sonra anne baba calisan anneanne babaanne bakip ders konusunda yardimci olamayan kesimde var konu sahibi gibi evde olup yardimci olan cok yoktur sanmiyorum..herkes ozel ogretmen tutamamistir..
Bir de hadi brans ogretmenler diyelim ki bu yilin konusunu isliyor ama okuma yazma bilmeyen cocuga ikinci sinif konusu ogretemezsin ki..
Kayip nesil dedikleri bu olsa gerek bilen ilerleyemez bilmeyen hiccc ogrenemez bu mantikla.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X