2 yaş kızım üstün zekalı mı potansiyeli mi yüksek yoksa her şey normal mi

whispersOFhope

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2020
329
442
35
Sevgili anneler ve eğitimciler,
2 yaşındaki kızımın bazı gelişim özelliklerinden dolayı bu başlığı yazmak istedim. Açıkcası tecrübeli annelerden deneyim paylaşımı almak da beni çok mutlu eder.
Kızım 2 yaşında Türkçe ve İngilizce biliyor. İki dili de aynı anda konuşmaya başladı (15-16 aylıkken) ve şimdi iki dilde de hikayeler anlatabiliyor, şarkılar söylüyor. Bildiği ve kullandığı kelime sayısı (iki dilde ayrı ayrı olarak) 1000in üzerinde.
Hafızası bizi şaşırtacak derecede kuvvetli. Yaşından büyük çocuklarla vakit geçirmeyi çok seviyor. Sürekli kitap okumamızı, hikaye anlatmamızı istiyor. Biz yokken kitapları alıp kendisi anlatıyor.
Neden sonuç ilişkisi ve problem çözme yeteneği de bizi oldukça şaşırtıyor. (Aklıma spesifik bir örnek gelmedi, geldiğinde yazacağım.)
Şekilleri ve renkleri de çok erken kavramıştı. (17-18 aylıkken).
Merakı her çocuk gibi çok yüksek, sürekli sorular soruyor. Böceklere, doğa olaylarına karşı çok ilgili.
Notaları saymayı biliyor. Seslendirilen notanın sesini aynı tonda taklit ediyor. Sese oldukça duyarlı... gibi gibi aklıma gelen şeyleri sıraladım.

Buradaki gelişim özelliklerinden yola çıkarak potansiyelinin yüksek olduğunu mu yoksa zekasının üstün olduğunu mu ele alabiliriz? Yoksa her şey olması gerektiği gibi mi ilerliyor? Her durumda da onun bu gelişiminin körelmesini istemem, aksine destek olmak için elimden geleni yapmak isterim. Bu anlamda bir psikologla veya uzmanla çalışmak için erken mi sizce? Tecrübeli annelerden yorumları bekliyorum.
Sevgiler.

Merhaba. Su siteden faydalanabilirsiniz.

Iyi bir zekası olabilir ama üstün zekalı çocuklar diğer özel çocuklar gibi yorucu olur. Asla normal olmaz.. Einstein gibi çok geriden gelir bazısı, bazısı aşırı içine kapanıktır ama kafası sürekli meşguldür. Bazısı da sessiz gibi görünür gider ilgisini çeken şeyden asla kendini alamaz. Siz dersiniz ki bu çocuk da bir sorun var ama o üstün zekalıdır..

Olabilir, anlattıklarınız normal gelişim seyrinin üzerinde gibi.
Zeka testi ne kadar şart bilmiyorum, desteklemeye devam edin, ama yaptırmak istiyorsanız 2 yaş itibariyle yapılan bir test var sanırım.

Sevgili anneler ve eğitimciler,
2 yaşındaki kızımın bazı gelişim özelliklerinden dolayı bu başlığı yazmak istedim. Açıkcası tecrübeli annelerden deneyim paylaşımı almak da beni çok mutlu eder.
Kızım 2 yaşında Türkçe ve İngilizce biliyor. İki dili de aynı anda konuşmaya başladı (15-16 aylıkken) ve şimdi iki dilde de hikayeler anlatabiliyor, şarkılar söylüyor. Bildiği ve kullandığı kelime sayısı (iki dilde ayrı ayrı olarak) 1000in üzerinde.
Hafızası bizi şaşırtacak derecede kuvvetli. Yaşından büyük çocuklarla vakit geçirmeyi çok seviyor. Sürekli kitap okumamızı, hikaye anlatmamızı istiyor. Biz yokken kitapları alıp kendisi anlatıyor.
Neden sonuç ilişkisi ve problem çözme yeteneği de bizi oldukça şaşırtıyor. (Aklıma spesifik bir örnek gelmedi, geldiğinde yazacağım.)
Şekilleri ve renkleri de çok erken kavramıştı. (17-18 aylıkken).
Merakı her çocuk gibi çok yüksek, sürekli sorular soruyor. Böceklere, doğa olaylarına karşı çok ilgili.
Notaları saymayı biliyor. Seslendirilen notanın sesini aynı tonda taklit ediyor. Sese oldukça duyarlı... gibi gibi aklıma gelen şeyleri sıraladım.

Buradaki gelişim özelliklerinden yola çıkarak potansiyelinin yüksek olduğunu mu yoksa zekasının üstün olduğunu mu ele alabiliriz? Yoksa her şey olması gerektiği gibi mi ilerliyor? Her durumda da onun bu gelişiminin körelmesini istemem, aksine destek olmak için elimden geleni yapmak isterim. Bu anlamda bir psikologla veya uzmanla çalışmak için erken mi sizce? Tecrübeli annelerden yorumları bekliyorum.
Sevgiler.
Kendi kızınızdan değil de sanki benim kızımdan bahsetmişsiniz. Kızım şu an 5 yaşında. 5.5 aylık emekledi. 18 aylıkken renkleri biliyordu. İki yaşında okuduğum kitapları tamamıyla ezberlemişti. Kitapları çok seviyordu ki hala her gece kitap okunmadan uyumaz (böyle bir alışkanlık edindirmedim, kendi isteği) 12 aylıkken hemen her hayvanın sesini taklit edebiliyordu. 2.5 yaşında 4 yaş zeka gelişimi kitaplarına geçmiştik fakat kas gelişimi henüz el vermediği için orada bırakmıştım. Doğayı çok seviyor, tam bir çevreci ve hayvansever. Eşimde de bende de bu özellikler pek belirgin değildir. En azından hiçbir zaman doğayı koruyalım ağaçları sevelim, çevreye çöp atmayalım, sokak hayvanlarını besleyelim mesajlarını vermedik. Ama 6 aylıkken sineğin uçuşu karıncanın hareketi ilgisini çekiyordu. 2 yaşında eve çekirge girdiğinde: ben arkadaşıyım ya beni ziyarete gelmiş çekirge diye oyun oynuyordu onunla. Böceklerle evcilik oynuyordu. 12 aylıkken rüzgar estiğinde avizenin saklandığını idrak edebiliyor, neden sonuç kurabiliyordu ki hala hikaye okurken hemen anafikrini söyler :) olaylar arası nedenselliği benden daha iyi kuruyor. Bebeklikten beri çok duygusal ve adeta bir empat. Evde ingilizce konuşulmadığı için internet ortamından öğrendiği kadar biliyor ve temel düzeyde İngilizce bilgisi var.

Gelgelelim bu çocukların durumu nedir? Öncelikle tebrik ederim, çok fazla ilgilenilmiş, üstüne düşülmüş, sevgi ortamında güvende büyüyen bir bebek. Uzman değilim ama 5 yaşından bildiriyorum ortamın hep parlak çocukları.

Bence ileri becerileri var oğlum 2 yaşında çok daha normal şeyelerdeyiz tak çıkar oyunları anne mama , bana nerde orda gibi kelimeleriniz var zaten konuşmuyoruz daha 😁maşallah senin kızı okuyunca inanamadim ..okuduğum hikayelerin sadece resimleriyle ilgiliyiz yazacaklarım bu kadar 😋kızınıza kocaman bir maşallah 🧿🧿

Bence ileri becerileri var oğlum 2 yaşında çok daha normal şeyelerdeyiz tak çıkar oyunları anne mama , bana nerde orda gibi kelimeleriniz var zaten konuşmuyoruz daha 😁maşallah senin kızı okuyunca inanamadim ..okuduğum hikayelerin sadece resimleriyle ilgiliyiz yazacaklarım bu kadar 😋kızınıza kocaman bir maşallah 🧿🧿
Çok teşekkür ederim. Her çocuk kendi gelişim hızında ilerliyor, sizin de bir anda gösterecektir gelişimini. Desteklemeye devam etmekte fayda var.
Ben de şimdilik potansiyeli yüksek olarak kabul edip gözlemlemeye ve desteklemeye devam etmeye karar verdim. bakalım bizi neler bekliyor

Çocuğunuzun iletişimi çok kuvvetli be algısı çok açık anlattığınız kadarıyla. Kendi oğlumdan örnek vereyim 2,5 yaşında konuşması normal ne söylesem tekrar ediyo ancak cümle kurması henüz çok ilerlemedi. 1 yaşında renkleri şekilleri biliyordu. Aynı dönemde Türkçe ve İngilizce tüm organlarını gösteriyordu sorunca, bütün aile fertlerini isimleriyle tanıyor ve kim olduklarını söylüyordu. 20 aylıkken bütün harfleri öğrendi a dan z ye hepsini biliyor. Birden 15 e kadar sayıyor biz bi harfi bilerek yanlış söyleyince noo deyip düzeltiyor. Biz sözel zekasının kuvvetli olduğunu düşünüyoruz ama üstün zeka çok farklı bir durum kısa devre vs bu gibi şeyleri bile biliyor üstün zekalı çocuklar.

Çocuğunuzun iletişimi çok kuvvetli be algısı çok açık anlattığınız kadarıyla. Kendi oğlumdan örnek vereyim 2,5 yaşında konuşması normal ne söylesem tekrar ediyo ancak cümle kurması henüz çok ilerlemedi. 1 yaşında renkleri şekilleri biliyordu. Aynı dönemde Türkçe ve İngilizce tüm organlarını gösteriyordu sorunca, bütün aile fertlerini isimleriyle tanıyor ve kim olduklarını söylüyordu. 20 aylıkken bütün harfleri öğrendi a dan z ye hepsini biliyor. Birden 15 e kadar sayıyor biz bi harfi bilerek yanlış söyleyince noo deyip düzeltiyor. Biz sözel zekasının kuvvetli olduğunu düşünüyoruz ama üstün zeka çok farklı bir durum kısa devre vs bu gibi şeyleri bile biliyor üstün zekalı çocuklar.
Evet üstün zekanın ben de farklı bir şey olabilir ama bizimki gibi potansiyeli yüksek çocuklara kısa evreyi öğretirsek de öğrenirler diye düşünüyorum. Şimdi 28 aylık oldu. Türkçe İngilizce tiyatrolara götürüyorum, gelip bir de evde canlandırıyor, konuşmaları tekrar ediyor. Yazdığınız gibi iletişim ve algı ile alakalı gelişimlerinin devam ettiğini gözlemliyorum bu süreçte. Gezegenleri ve bazılarının özelliklerini biliyor çünkü üzerine konuştuk. Dediğim gibi ne kadar yaşam tecrübesi sunarsak o kadar beyinlerinde bağlantı sağlamış, zeka gelişimine ortak olmuş olacağız demek ki.

X