Konuşma Problemleri 20 aylık kızım konuşmuyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Kiz Annesi2

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2020
17
8
32
Merhaba ilk konum inşallah cevap gelir. Kızım 20 aylık ve yaşıtları gibi konuşmuyor. 10 aylıkken yürüdü. Bir çok hareketi erken yaptı çok hareketli. Büyüklere pek gitmiyor ama çocuk gördümü hemen oyun oynamaya çalışıyor sosyal yani. Göz teması var fazlaca. Komutlarımı yerine getiriyor yani ismini bildiği herşeyi yapıyor ismini bilmediklerini söyledikten sonra yapıyor. Gel git kapıyı aç lambayı aç kapat yemek ye hayır yasak in çık ne bileyim bu komutları hep yapıyor. Bebekleri ile oyun oynuyor yemek yediriyor. Bizimle çok oynuyor aktif bir bebek. Oyuncaklarla amacına göre oynuyor ve aktivitelere katılıyor hemen öğreniyor. Ama söylediğim şeyleri tekrar etmek istemiyor. Geldim gittim bitti gitti düştü canım çiçek su kapattım açtım.. daha aklıma gelmeyen bir kaç net kelimesi daha var ve istediklerini eliyle işaret ediyor. 5 aylık kardeşi var bide kardeşi doğduktan sonra anne kelimesini kesti arada baba diyor. Ama çok üzülüyorum yaşıtları gibi deği kelimelerimi tekrar etmiyor kızım mavi de diyorum oralı olmuyor ama maviyi ver diyorum veriyor. Bu durum neyden kay aklanıyor doktora gitmeli miyiz?

Bence kardeşini kıskanmış biraz daha onunla ilgilenın . benım çevremde de oldu sonra duzeldi ama inşallh düzelir . zaten daha küçük bana konuşması normal geldi 😊

eliyle gösterdiğinde istediklerini yapmayın diye bir öneri okumuştum.
misal suyu gösteriyor anlamazlıktan gelip
anlamadım ne istiyorsun?
su derse
ne yapayım suyu?
gibi sorularla yönlendirin.
mesela acıktım, şunu bunu yemek istiyorum gibi cümleler kurmasına izin verin. yani yemeği veya oyuncağı o istemeden önüne koymayın.
mecburen konuşmak zorunda kalacak.

eliyle gösterdiğinde istediklerini yapmayın diye bir öneri okumuştum.
misal suyu gösteriyor anlamazlıktan gelip
anlamadım ne istiyorsun?
su derse
ne yapayım suyu?
gibi sorularla yönlendirin.
mesela acıktım, şunu bunu yemek istiyorum gibi cümleler kurmasına izin verin. yani yemeği veya oyuncağı o istemeden önüne koymayın.
mecburen konuşmak zorunda kalacak.
Yapıyorum ama çok uzatınca sıkılıp ağlıyor bende kıyamıyorum. 2 yaş sendromuda var tabi

Bu arada kızım organlarını gösteriyor. Kızgın ol diyorum oluyor üzgün oluyor şaşkın korkmuş bunlarıda yapıyor şarkıları da ezbere biliyor yani hareketlerini melodisini merdiven çıkabiliyor inerken korkuyor ama. Kendi başına kaydıraktan kayabiliyor kaşık çatal tutabiliyor kalem ile karalama VS yapabiliyor ama endişelemdim bir kere içimden atamıyorum acaba bu süreç çok uzar mı uzamaması için ne yapabilirim düşünüp duruyorum

Yapıyorum ama çok uzatınca sıkılıp ağlıyor bende kıyamıyorum. 2 yaş sendromuda var tabi
iki kere ağlasın bırakın. kıyın. şimdi konuşmuyor diye daha çok üzülüyorsunuz.
bilimde ilerdeki yaşlar için şunlar söyleniyor:
annesi veya babası her istediğini daha söylemeden yapan çocuklar ilerde de karşısındaki insandan aynısını bekler. iletişim kopukluğu olur.

Bu arada kızım organlarını gösteriyor. Kızgın ol diyorum oluyor üzgün oluyor şaşkın korkmuş bunlarıda yapıyor şarkıları da ezbere biliyor yani hareketlerini melodisini merdiven çıkabiliyor inerken korkuyor ama. Kendi başına kaydıraktan kayabiliyor kaşık çatal tutabiliyor kalem ile karalama VS yapabiliyor ama endişelemdim bir kere içimden atamıyorum acaba bu süreç çok uzar mı uzamaması için ne yapabilirim düşünüp
iki kere ağlasın bırakın. kıyın. şimdi konuşmuyor diye daha çok üzülüyorsunuz.
bilimde ilerdeki yaşlar için şunlar söyleniyor:
annesi veya babası her istediğini daha söylemeden yapan çocuklar ilerde de karşısındaki insandan aynısını bekler. iletişim kopukluğu olur.
Bugün uyguladım dediğinizi ve ağzından 3 yeni kelime duydum çok şükür dil diş ve ayak 😊

ilerde insanlardan aynısını bekleyecek yoksa. konuşmadan onu anlasınlar isteyecek ama kimse annesi gibi olmayacak ☺️
o yüzden ilerde o üzüleceğine şimdi ağlasın diretsin ama net olun. kıyamıyorum demeyin. bu yaşta size kızıp ağlasalar da size sarılıp ağlıyorlar çünkü 😂

Merhaba ilk konum inşallah cevap gelir. Kızım 20 aylık ve yaşıtları gibi konuşmuyor. 10 aylıkken yürüdü. Bir çok hareketi erken yaptı çok hareketli. Büyüklere pek gitmiyor ama çocuk gördümü hemen oyun oynamaya çalışıyor sosyal yani. Göz teması var fazlaca. Komutlarımı yerine getiriyor yani ismini bildiği herşeyi yapıyor ismini bilmediklerini söyledikten sonra yapıyor. Gel git kapıyı aç lambayı aç kapat yemek ye hayır yasak in çık ne bileyim bu komutları hep yapıyor. Bebekleri ile oyun oynuyor yemek yediriyor. Bizimle çok oynuyor aktif bir bebek. Oyuncaklarla amacına göre oynuyor ve aktivitelere katılıyor hemen öğreniyor. Ama söylediğim şeyleri tekrar etmek istemiyor. Geldim gittim bitti gitti düştü canım çiçek su kapattım açtım.. daha aklıma gelmeyen bir kaç net kelimesi daha var ve istediklerini eliyle işaret ediyor. 5 aylık kardeşi var bide kardeşi doğduktan sonra anne kelimesini kesti arada baba diyor. Ama çok üzülüyorum yaşıtları gibi deği kelimelerimi tekrar etmiyor kızım mavi de diyorum oralı olmuyor ama maviyi ver diyorum veriyor. Bu durum neyden kay aklanıyor doktora gitmeli miyiz?
Benim oğlum 19 aylık hiç konuşmuyor.
Arada heceliyor o kadar. Başka herhangi bir sorunu da yok. Aksine çok aktif, doktoru da nörolojik herhangi bir sorunu olmadığını söyledi. Psikoloğu ise durumun çok sosyalleşememesinden kaynaklı olduğunu söyledi. 2 yaşını doldurana kadar bekleyeceğiz eğer yine konuşmuyorsa konuşma terapistine gideceğiz.
Ayrıca yorumlarda çocuğunuzu ağlasa da zorlamanizi tavsiye etmişler. Bu zaten konuşamayan çocuğunuzun kendini daha da kötü hissetmesine yol açar ki zaten 2 yaş dönemi yani ataklar yaşadığı daha çok sevgiye, şefkate ve anlayışa ihtiyacı olduğu bir donem.
2 kelime konuşur belki ama neden bizim istediğimiz zamanda konuşsun diye baskı yapalım, ağlatalim, zorlayalım çocuklarımızı?

Illa ki bir sorun olduğunu düşünüyorsanız konuşma terapistine gitmelisiniz.
Burda kimse konuşma ve dil terapisti değil, psikolog değil, doktor degil. Yanlış bilgilerle çocuğunuzun ruhunda hasarlar bırakmayın.

Arada heceliyor o kadar. Başka herhangi bir sorunu da yok. Aksine çok aktif, doktoru da nörolojik herhangi bir sorunu olmadığını söyledi. Psikoloğu ise durumun çok sosyalleşememesinden kaynaklı olduğunu söyledi. 2 yaşını doldurana kadar bekleyeceğiz eğer yine konuşmuyorsa konuşma terapistine gideceğiz.
Ayrıca yorumlarda çocuğunuzu ağlasa da zorlamanizi tavsiye etmişler. Bu zaten konuşamayan çocuğunuzun kendini daha da kötü hissetmesine yol açar ki zaten 2 yaş dönemi yani ataklar yaşadığı daha çok sevgiye, şefkate ve anlayışa ihtiyacı olduğu bir donem.
2 kelime konuşur belki ama neden bizim istediğimiz zamanda konuşsun diye baskı yapalım, ağlatalim, zorlayalım çocuklarımızı?

Burda kimse konuşma ve dil terapisti değil, psikolog değil, doktor degil. Yanlış bilgilerle çocuğunuzun ruhunda hasarlar bırakmayın.

Evet şuan çok hassas ama üzülüyorum istediği şeyleri söylerse daha rahat yol kataderiz ona daha fazla şey verebilirim diye düşünüyorum çünkü işe başlıcam tekrar. bir günde bir gündür ne kadar çok şey öğretirsem kardır mantığı ile bakıyorum ama hata yapmamalıyım duygularıma yenilmemeliyim ama annelik işte. Benimle aynı durumu yaşayan birileri muhakkakik vardır 2 yaşına kadar bekleyeceğim bende. Annelerden öneri almak istedim sadece. Çünkü insanı en iyi anlayacak kişi onunla aynı şeyleri yaşayan kişidir. Doktorlar sadece bilgi verirler yok gösterirler. Aynı durumu yaşayan insanlar bunların yanı sıra psikolojik olarak destek de olurlar.

Korona yüzünden iyice evlere tıkıldık belki çocuğumuz daha erken konuşacaktı ama işte nasip. İnşallah sizde en yakın zamanda güzel ilerlemeler kaydedersiniz

Benim kızımda 4 yaşında kreşe gidince dili açıldı, bende cok üzülürdüm aglardim ,cok şükür simdi susmak bilmiyor, bu yüzden çok kafaniza takmayın geç konuşan çocuklar sonralari susmak bilmiyorlar 😁

Gayet normal bebeginizin durumu, merak etmeyin ve halinize şükredin ayni aydaki oglum anlamlı olarak SADECE baba diyor, hayvan sesi taklidi de yok...

Gayet normal bebeginizin durumu, merak etmeyin ve halinize şükredin ayni aydaki oglum anlamlı olarak SADECE baba diyor, hayvan sesi taklidi de yok...
Erkek çocukları biraz daha gecikmeli konuşuyormuş. Sizde bilirsiniz anne olunca önce acaba sağlıklı doğacak mı doğunca yetebilecek miyim, biraz büyüdüğünde neden yürümüyor neden konuşmuyor falan derken insan kendini yiyip bitiriyor Allaha şükür sağlığı yerinde benimle evladım daha ne isterim ki. benimki sadece anne sel kaygılar. Sizin oğlunuz benim kızım inşallah Bıcır bıcır konuşacak

Pisi pisi miyav, fil, aslan, gıtgıt, üürüüü, aiai, tavşan, gak gak, kuş, anne, baba, sucuk, ayak, saç, sar sar, gıy gıy, güm güm, yeşil, ah dişim, bunlar en net söyledikleri 2 haftada bu kadar yol alabildik. Gelişmeleri yazmaya devam edeceğim inşallah

kızın bence sağlıklı. benim cocuğum da 20 aylık ve aynı durumda. doktoru hatta gelişiminin cok ilerde bile olduğunu söyledi. biraz fazla kaygılanıyorsun sanırım

Benim büyük oğlum da geç konuştu 3 yaşında tam konuştu.Şimdi kardeşimiz var 14 aylık o daha aktif konuşmaya çalışıyor tabi daha konuşmuyor belli kelimeler ama ağzı dolu dolu. Önünde örnek olmasının yararı sanırım .Ama kız kardeşimin çocuğunu görünce her şeyi anlatıyor konuşuyor çok güldürüyor bizi.Dedim keşke benim büyük oğlumda erken konuşsaymış çok hırslanıyordu çünkü agresif bir çocuktu konuşamadığı için .Videolarda bakıyorum hiç konuşamıyor .3 yaşında kreşe gitti o zaman konuştu.

X