2010 ocak bebişleri ek besine başlıyor

merhaba arkadaşım,bu tarifleri nereden edindiniz?denedinizmi?merak ettim.cevaplarsanız sevinirim....

oğluma sabah kalktığında yani 7.gibi,pirinçli sütlü mama hazırlıyorum,9.gibi meyveli sütlü mamasından yediriyorum,sonra 12.gibi meyve püreli bio.yoğurt yediriyorum,3.gibi tavuklu bir sebze yemeği yediriyorum,6.ve 9.gibi aptamil 2.sütüyle karışık pirinç unu veriyorum tok tutsun diye,sonra gece 12.gibi bebe bisküvili sütlü mamasından içiriyorum...

demir sabah 5 en geç 6 gibi kalkıyor 7 gibi aptamil veriyoruz 1 saat uyuyor
9 gibi milupanın sütlü pirinçli yada 5 meyveli muhallebisini veriyoruz
11-12 gibi meyve ( seftali-elma-kayısı-kiraz)
2-3 gibi sebze çorbası ( mevsim sebzeleri + pirinç-bulgur-irmik-mercimek her çorbaa saece 1 bakliyat kullanıyoruz yeirmeden önce azıcık z.yağı koyuyoruz)
5-6 gibi yoğurt
8-9 gibi milupanın gece tahıllı muhallebisi

bu arada demir emzik kullanmıyor ve biberonsuz uyumuyor o yüzden uyuması için aptamil 1 hazırlıyoruz 60cc-90cc bazen hepsini içiyo bazen 2 çekip atıyo uykuya dalıyor
eğer bizim yemek saatimizde masadaysa onun yiyebileceği şeyleren eline veriyoruz
ekmek kabuğu-biber-salatalık vs.

sevgili paa. eğer bana soruyorsan internetten,kk'dan ve tabiki ailemin tecrübelerinden faydalanıyorum. bu arada bu sabah kahvaltısını sıcak suda iyice ezdiğim ve diğer malzemeleri eklediğim ekmek içiyle hazırladım. geçen gün balık tattırdım. artık çorbalarına kıyma tavuk başlıcam. meyvelerini 4 çeşit meyve ile hazırlıyorum genelde. bu arada sabah kahvaltısını ıhlamur çaı ile hazırlıyanlarda varmış arada onuda denicem.

arkadaşlar sebze çorbasının içine kaynarken 1 tatlı kaşığı kadar kıyma attIM. tavuğuda aynı şekilde yapıcam.pişince blenderdan geçirdim.( patates,çarliston,soğan,havuç,taze fasülye,pirinç,kıyma)

Arkadaşlar bebişlere olabildiğince doğal yedirmek istiyoruz malumunuz. Ben bir çiftlik keşfettim. Size de söyleyeyim dedim, belki faydalanmak istersiniz diye düşündüm.

Çiftliğin sahibi Pınar Kaftancığlu. Kendisi 80 döneminde öldürülen gazeteci Ümit Kaftancıoğlu'nun kızı. İstanbul'da yıllarca üst düzey çalıştıktan sonra Nazilli'ye yerleşmiş. Sadece çocuklarını doğal beslemek için kendi arazilerinde birşeyler üretmeye başlamış. Sonra ürettikleri fazla gelince İstanbuldaki dostlarına göndermeye başlamış. Tavsiye eden çok olunca isteyenlere ücret karşılığında da göndermeye başlamış. Derken bu şekilde yayılmaya başlayınca köylü kadınları çalıştırmaya başlamış. Kullandığı tohumlar kesinlikle son dönemde yaygınlaşan hibrit tohumlardan değil. Oradaki köylülerden edindiği eski anadolu tohumları. Asla tarımsal ilaç kullanmıyor. Tarlalar yaylada ve yüksek rakımda olduğundan ürünler böceklenmiyor da zaten. Herşey kokulu taptazecik geliyor. Siparişi verdikten 2 gün sonra elinizde oluyor. Ürünler kargoya verilmeden hemen önce toplanıyor. Kabakların çiçekleri hala üzerindeydi mesela. Ben çok memnun kaldım. Oğlumun hemen hemen bütün yediklerini oradan getirtiyorum. Bana göre fiyatları da çok pahalı değil. Bebişler ne kadar yiyorlar ki zaten. Ayda 30-40 TL ayırdım ben bu işe. Gelen fasulyeyi, kabağı, bezelyeyi vs buzluğa attım. Ordan çorbasına atıveriyorum. Günümüzde en basit patatesin bile nasıl ilaçlı gübrelerde yetiştirildiğini öğrendiğimden beri pazardan aldığım sebzeleri kullanmak içime sinmedi. Tabii herkesin kendi görüşü...

Size internet sitesini vereyim incelersiniz www.ipekhanim.com . Haftalık listeleri almak için Pınar Hanım'a mail atıp (egetrue@gmail.com) e-mail listesine eklemesini istiyorsunuz o kadar. Sonrasında her pazar güncelenen e-mailin ekindeki excel dosyasında ürünler ve fiyatları mevcut. Oradan bakıp sipariş veriyorsunuz. Parayı sipariş geldikten sonra ödüyorsunuz. Beğenmediğiniz, eksik veya bozuk çıkan ürün varsa parasını istemiyor zaten. İşte böyle. Belki sizlerin de ilgisini çeker diye düşündüm...

Arkadaşlar bebişlere olabildiğince doğal yedirmek istiyoruz malumunuz. Ben bir çiftlik keşfettim. Size de söyleyeyim dedim, belki faydalanmak istersiniz diye düşündüm.

Çiftliğin sahibi Pınar Kaftancığlu. Kendisi 80 döneminde öldürülen gazeteci Ümit Kaftancıoğlu'nun kızı. İstanbul'da yıllarca üst düzey çalıştıktan sonra Nazilli'ye yerleşmiş. Sadece çocuklarını doğal beslemek için kendi arazilerinde birşeyler üretmeye başlamış. Sonra ürettikleri fazla gelince İstanbuldaki dostlarına göndermeye başlamış. Tavsiye eden çok olunca isteyenlere ücret karşılığında da göndermeye başlamış. Derken bu şekilde yayılmaya başlayınca köylü kadınları çalıştırmaya başlamış. Kullandığı tohumlar kesinlikle son dönemde yaygınlaşan hibrit tohumlardan değil. Oradaki köylülerden edindiği eski anadolu tohumları. Asla tarımsal ilaç kullanmıyor. Tarlalar yaylada ve yüksek rakımda olduğundan ürünler böceklenmiyor da zaten. Herşey kokulu taptazecik geliyor. Siparişi verdikten 2 gün sonra elinizde oluyor. Ürünler kargoya verilmeden hemen önce toplanıyor. Kabakların çiçekleri hala üzerindeydi mesela. Ben çok memnun kaldım. Oğlumun hemen hemen bütün yediklerini oradan getirtiyorum. Bana göre fiyatları da çok pahalı değil. Bebişler ne kadar yiyorlar ki zaten. Ayda 30-40 TL ayırdım ben bu işe. Gelen fasulyeyi, kabağı, bezelyeyi vs buzluğa attım. Ordan çorbasına atıveriyorum. Günümüzde en basit patatesin bile nasıl ilaçlı gübrelerde yetiştirildiğini öğrendiğimden beri pazardan aldığım sebzeleri kullanmak içime sinmedi. Tabii herkesin kendi görüşü...

Size internet sitesini vereyim incelersiniz www.ipekhanim.com . Haftalık listeleri almak için Pınar Hanım'a mail atıp (egetrue@gmail.com) e-mail listesine eklemesini istiyorsunuz o kadar. Sonrasında her pazar güncelenen e-mailin ekindeki excel dosyasında ürünler ve fiyatları mevcut. Oradan bakıp sipariş veriyorsunuz. Parayı sipariş geldikten sonra ödüyorsunuz. Beğenmediğiniz, eksik veya bozuk çıkan ürün varsa parasını istemiyor zaten. İşte böyle. Belki sizlerin de ilgisini çeker diye düşündüm...

bende biliyorum Pınar Hanım'ı.
Kendim alamadım henüz ama en organik bildiğiniz ürünlerden daha doğaldır yetiştirdikleri.
Gözünüz kapalı alabilirsiniz o derece yani.
Fiyatlarını pazar ürünleriyle karşılaştırdığınızda biraz daha pahalıdır ama İstanbul'daki organik pazarlardan daha ucuz.
Mesela Migros'da organik domates diye satılan hormon dolu domates 5 lira ama Pınar hanımdakiler hem daha uygun fiyatlı hemde kesinlikle hormonsuz.

ipek hanım çiftliğinden başka internetten online sebze meyve siparişi verebileceğimiz güvenilir ve gerçekten doğal ürünler satan bir yer var mı?

yaa herkes neler yediriyor bebişlerine benimki haala anne sütü sabahları zorla bir yumurta sarısı yediriyordum 2 gündür onuda yemiyor,yine zoorla meyva püresi yarım muz şeftali incir üzüm bide akşamları yoğurt ya da yoğurt çorbası yine zorrla ne yapacağım ben yaa:KK43:

yaa herkes neler yediriyor bebişlerine benimki haala anne sütü sabahları zorla bir yumurta sarısı yediriyordum 2 gündür onuda yemiyor,yine zoorla meyva püresi yarım muz şeftali incir üzüm bide akşamları yoğurt ya da yoğurt çorbası yine zorrla ne yapacağım ben yaa:KK43:
sabahları yumurta sarısına milupanın organik meyvesuyundan karıştırabilirsin, ekmek ve peynir eklemeyi unutma sevgili tülinşahin. öğlen mutlaka bol çeşitli bir çorba: içinde ya tavuk ya kıyma olmalı ve sebzeler ile tahıl: örneğin; biz bugün kıymayı rengi dönene kadar az zeytinyağı ile çevirdik ve içine bulgur, pirinç, mercimek, patates, kırmızı biber, kabak ekledik, ve tabi biraz da su. Biz 1 yaşımıza girmek üzereyiz Bazen bu çorbada 11 çeşide kadar çıkıyoruz, lahana, kereviz yaprağı, pırasa, soğan...Allah ne verdiyse:) bir kaç tane üzüm ile öğle yemeğini kapatabilirsin, öğle uykusunda emziriyorsan kalkınca güveç gibi yumuşak bir yemek az da olsa iyi oluyor, eline de yufka,ekmek gibi birşeyler verirsen oyalanır.İkindinin sonlarında yine emzirebilirsen iyi olur, aslında 1 öğün emzirme, bir öğün ek gıda olmalı doktorların dediği gibi. Günler uzunken araya kuru üzümle yapılmış sütlaç veya yine kuru üzümle yapılmış irmikli muhallebi sıkıştırabilirsin (üzümleri keserek yaparsan hiç şeker eklemen gerekmez). Akşam yoğurt veriyorum ben de ve biraz da soframızdaki pilav, makarna varsa köfte, balık gibi şeylerden. Bebek beslenmesini insana en güzel bebeği öğretiyor. Meyveleri gün içinde boş kaldıkça eline verebilirsin, salatalık-elma gibi (meyve sebze filesi diye birşey çıkmış denedim ve hiç hoşlanmadı kızımız, gereksiz masraf etmiş oldum ) Bir de yemediğinde zorlamıyorum ama sağ elime kaşık sol elime herhangi birşey alıp havaya kaldırıyorum komik sesler ile, böylece sağ elimdeki kaşık için minik bir ağız açılmış oluyor. Kolay gelsin sevgili tülinşahin.

Son düzenleme:
X